Czeka nas kryzys?

Czeka nas kryzys?

Globalny dług publiczny osiągnie w tym roku najwyższy w historii poziom 101 % PKB – przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Oczywiście nie dzieje się to bez związku z pandemią koronawirusa. Zadłużenie jest większe niż w czasach bezpośrednio po II wojnie światowej.

Jednak szefowie MFW przestrzegają przed wyrzekaniem się zbyt szybkiego rezygnowania z pomocowych programów, wspierających gospodarkę. Rezygnacja oznaczać będzie większą recesję.

A przed nią nie uciekniemy. WFW prognozuje, że gospodarka strefy Euro skurczy się o 10,2 %, czyli więcej, niż przewidywano w kwietniu. Spada PKB większości krajów europejskich. Kryzys najmocniej dotknął Włochy, kraj najbardziej doświadczony pandemią.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oznajmił, że recesja już Polsce nie grozi. Ekonomiści są jednak innego zdania. Polska gospodarka rzeczywiście nieco odbiła, ale nie odrobiła strat, wywołanych pandemią.

Największy spadek PKB w Polsce nastąpił w drugim kwartale 2020 r. Było to oczywiście związane z pozamykaniem ludzi w domach oraz ograniczeniem wielu rodzajów naszej aktywności. „Lockdown uruchomił liczne procesy ekonomiczne, które teraz będą się toczyły swoją dynamiką i mogą zagrozić gospodarce wstrząsami wtórnymi”– mówi Business Insider ekonomista Marcin Mrowiec – „te wstrząsy może spowodować np. jesienny nawrót pandemii”. Uważa, że chęci konsumentów do wydatków są trwale zredukowane, a inwestycje mocno niepewne.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium przyznaje z kolei, że po szoku wywołanego pandemią, widoczne jest odbudowywanie aktywności ekonomicznej. „Można więc powiedzieć, że gospodarka najgorsze ma już za sobą i obecnie wchodzi w nową fazę”. Dodaje też, że „odbicie od dna jest mocne, to odbudowa po recesji może być powolna, a średniookresowe perspektywy obarczone są większą niepewnością, szczególnie biorąc pod uwagę wciąż utrzymującą się pandemię i ryzyko nawrotu na jesieni, a także globalny charakter recesji”.

Należy jednak zauważyć, że w Polsce nie widać końca chorobie, zatem wszelkie optymistyczne prognozy mogą się nie spełnić.

/ep/

Źródło: businessinsider.com.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
11 lipca 2020 11:33

Korona wirus nie wywołał w Polsce kryzysu tylko go obnażył i siłą rzeczy pogłębił. Kryzys istniał przed pandemią, lecz był sprytnie maskowany poprzez liczne sztuczki i oszustewka. Pandemia to idealna wymówka, która spadła PISowcom jak z nieba. Nie ma możliwości wyjścia z kryzysu dopóki gospodarką będą zarządzać pisowscy dyletanci. Nie chcę być nudny, ale przypominam, że już jutro możemy to zmienić. W zasadzie tylko jutro, kulturalnie, w lokalu. Potem już tylko na ulicy, ale wtedy tylko krwawo.