Czesi chcą od nas 50 mln euro za Turów

Czesi chcą od nas 50 mln euro za Turów

Zdaniem czeskiego rządu szkody spowodowane przez kopalnie Turów zostały wycenione na 50 mln euro. Projekt porozumienia pomiędzy obydwoma krajami ma trafić do naszej stolicy jeszcze w tym tygodniu. Czesi wycofają  skargę z TSUE tylko w wypadku podpisania tej umowy – czytamy na tokfm.pl

 

Wspomniana kwota ma zostać przeznaczona na prace, których efektem będzie zniwelowanie szkód górniczych. Nasi południowi sąsiedzi chcą  wybudować kilka wodociągów oraz studni „dla czeskich miejscowości, pozbawionych przez odkrywkę wody”. Poza tym w planach czeskiego rządu jest wybudowanie chroniących podziemne warstwy wody ekranów.

Częścią składową przytoczonej kwoty  ma być także koszt „ogólnodostępnego wieloletniego monitoringu, tak by w każdej chwili można było sprawdzić wpływ wydobycia w Turowie na jego otocznie”. Wspomniany monitoring jest nową pozycją w stosunku do wcześniejszych żądań Czechów.

 

Przypominamy, że w ubiegłym miesiącu TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu wydania wyroku. Nasz rząd nie zastosował się do decyzji unijnego sądu. Konsekwencja takiego stanowiska był kolejny wniosek Czechów dotyczący nałożenia na naszą stronę kary w wysokości 5 mln euro za każdy dzień pracy kopalni.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Rząd nie ma swoich pieniędzy. Dysponuje naszymi. Właśnie widzimy po raz kolejny jak je ceni..

/as/

Źródło: tokfm.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
15 czerwca 2021 14:18

A to nie jest jedyny konflikt z Czechami, o czym wspominałam w komentarzach. Ten drugi konflikt też znajdzie się w TSUE i też będą gigantyczne kary.

Rafapon
Rafapon
17 czerwca 2021 00:24
Reply to  Jantar

Może w ramach poprawy stosunków polsko-czeskich warto przenieść się za południową granicę. Znajdzie się przyjaznych sąsiadów, a i może skapnie coś z tych pieniądzorów, które Polska będzie musiała płacić.