Czterystu sędziów może się bać

Zbigniew Ziobro określa aktywistów kryminalistami

Jak informuje „Rzeczpospolita” już jutro Ziobro może przewrócić do góry nogami polskie sądownictwo. Wchodząca w życie nowela prawa o ustroju sądów powszechnych wzmocni pozycję ministra wobec sędziów, tak dalece, że będzie on mógł odwołać prezesa sądu bez podania przyczyny.

Dziennik dodaje, że od jutra minister Ziobro może zacząć zmiany w blisko 400 sądach powszechnych. Przypomina też, że nowela przewiduje losowe przyznawanie spraw poszczególnym sędziom, niezmienność składu sędziowskiego do zakończenia postępowania i „ważenie spraw” czyli ocenianie przez program komputerowy ciężaru gatunkowego spraw tak, by były one sprawiedliwie rozdzielane pomiędzy sędziów. Jedyny plus jaki w tym wszystkim dostrzega gazeta to niezmienność składu sędziowskiego.

Za niepokojące uważa nowe uprawnienia ministra sprawiedliwości przy wyznaczaniu prezesów sądów. Dotychczas zarówno prezesów sądów okręgowych jak i apelacyjnych powoływał po zasięgnięciu opinii zgromadzenia sędziów danego sądu. Jeśli była negatywna, mógł odwołać się do KRS. Jednak jeśli i tu negatywnie oceniono kandydata ministra, musiał z niego zrezygnować. Prezesów sądów rejonowych wybierali zaś prezesi sądów apelacyjnych. Teraz wszystkie te kompetencje pozostaną w rękach Zbigniewa Ziobry, praktycznie może wymienić wszystkich prezesów do końca 2017 roku bez podania przyczyny.

Znowelizowana ustawa przewiduje, że prezesi ocenieni pozytywnie przez ministra będą otrzymywali wyższy dodatek – 150% maksymalnej kwoty.
(Źródło: Onet.pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
krzysztofPolka gorszego sortuHalinaantyuzurpator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antyuzurpator
antyuzurpator

Najdalej w ciągu tygodnia wymieni wszystkich „niesłusznych” prezesów.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Oczywiście na krewnych i znajomych, Misiewiczów i im podobnych zasłużonych. Strach się bać.

Halina
Halina

Sprostowanie – jeżeli chodzi o losowanie spraw, to obowiązuje ono już od półtora roku, na podstawie zarządzenia Ministerstwa, wiec żadna nowość. Jeszcze jedno, po wymianie prezesów mają być wymienieni przewodniczący i wiceprzewodniczący wydziałów i sędziowie wizytatorzy czyli kilka tysięcy sędziów.

krzysztof
krzysztof

I bardzo dobrze