Czy 13 i 14 emerytura są zagrożone? Agencja Moody’s krytycznie o polityce PiS

Były pracownik Ministerstwa Finansów masakruje politykę Zjednoczonej Prawicy i ostrzega przed kryzysem ekonomicznym

„Uważamy, że polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz utrzymanie kierunku zmian w sądownictwie są negatywne dla profilu kredytowego Polski” – oceniła w we wtorkowej nocie agencja Moody’s.

 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, cytując najsłynniejszą agencję ratingową – polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. „Zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej podwyżki płacy minimalnej (…) mogą podwyższyć dynamikę płac na całej skali siatki płac w gospodarce, co z kolei mogłoby nieść ryzyko dla konkurencyjności polskiej gospodarki w średnim terminie, skutkować wzrostem inflacji oraz, ostatecznie, wyższym bezrobociem strukturalnym”- czytamy w raporcie.

Rząd prognozuje w przyszłym roku deficyt na poziomie 0,3 proc. PKB z uwzględnieniem przychodów jednorazowych. Agencja Moody’s uważa zaś, że deficyt finansów publicznych w przyszłym roku wyniesie dwa razy więcej – czyli 0.6 proc. PKB i to bez uwzględnienia wypłaty 13 emerytury.

 

Agencja bardzo wyraźnie wskazuje, że projekt budżetu na 2020 r. nie uwzględnia skutków finansowych obietnic wyborczych PiS w postaci wypłacenia 13. emerytury w 2020 r. oraz 14 emerytury od 2021 r. dla wybranych grup a także zapowiadanego podwyższenia płacy minimalnej o średnio 15 proc. w latach 2020-23.

W swojej nocie Moody’s wyraźnie wskazuje, że „Unijne reguły pomogły rządowi utrzymać krajowy wymóg długu publicznego do PKB na poziomie 60 proc. (…). Istnieje ryzyko, że stosując się do tych reguł struktura wydatków rządowych ulegnie pogorszeniu, kosztem inwestycji publicznych”.

Moody’s Corporation zwraca także uwagę na ryzyko związane z ewentualną kontynuacją rządowej polityki „interwencjonizmu państwowego”, co może zdaniem agencji nadwyrężać siłę instytucjonalną państwa. „Zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE”.

/as/

źródło: PAP

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndaMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Trochę czepianie się tych 13, 14 emerytur. A niech emeryci je mają, jak zobaczą, że mimo tych dodatkowych 2 emerytur stać ich na mniej niż dawniej z 12stoma, a do tego pewnych potrzebnych rzeczy i tak nie ma w sprzedaży to może coś dotrze to zakutych łbów. Analogicznie z minimalną pensją 4000, jak zobaczą, że jest ona warta mniej niż dawniej 2600 to może szara masa komórek się ruszy, choć wątpię. Propaganda i kościół na które pieniędzy nie zabraknie nigdy „wyjaśnią” kto jest winny. Unia, Tusk, GMO, uchodźcy, żydzi, cykliści itp. itd. .

Anda
Anda

Akurat to, co mówi Moody’s, przeciętny pisior ma gdzieś. Ale to, że na wszystko pieniędzy nie starczy, wiadomo już od dłuższego czasu, Stąd rozmaite podwyżki przez rząd dla niepoznaki nazywane obniżkami i stąd rozpędzająca się inflacja.