„Czy adekwatne były działania policji wobec 67-letniego obywatela, który ozdobił pomnik koszulką z napisem „Konstytucja”?

Kuriozalny zarzut znieważenia pomnika przez zawieszenie koszulki „Konstytucja” umorzony

PO żąda od Joachima Brudzińskiego odpowiedzi na pytanie, czy przeszukanie przez policję domu mężczyzny, który w Białej Podlaskiej założył na pomnik Lecha Kaczyńskiego koszulkę z napisem „Konstytucja”, było działaniem adekwatnym w stosunku do jego zachowania. – „Policja, która wchodzi nad ranem do domu 67-latka czy osoby, które są inwigilowane dlatego, że spotykają się ze sławnym muzykiem, biorą udział w manifestacjach pokojowych – to nie dzieje się przez przypadek. Żądamy od ministra Brudzińskiego pilnego wyjaśnienia przede wszystkim kwestii związanych z tym, czy działania wobec tych osób miały charakter zorganizowany, czy był tutaj jego bezpośredni nadzór” – powiedział Borys Budka.

https://twitter.com/NewsPlatforma/status/1026798202459238401

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek w Białej Podlaskiej 67-letni mężczyzna umieścił na pomniku Lecha Kaczyńskiego koszulkę z napisem „Konstytucja”. Został zatrzymany przez policję, następnie usłyszał zarzut znieważenia pomnika. PO w piśmie do szefa MSWiA pyta więc, w jakim celu przeprowadzono przeszukanie domu 67-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej oraz kto odpowiada za decyzję o przeprowadzeniu przeszukania domu podejrzanego o 6 rano, a także czy ta decyzja została podjęta lub zatwierdzona przez prokuraturę.

Jednocześnie PO chcą także odpowiedzi na pytanie, czy wobec uczestników tzw. Marszu Niepodległości, niosących transparenty zawierające hasła m.in. „Biała Europa”, a także osób, które 25 listopada 2017 r. na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach powiesiły na szubienicach wizerunki 6 polityków PO, będą przeprowadzone podobne czynności jak w przypadku podejrzanego o założenie na pomnik Lecha Kaczyńskiego koszulki z napisem „Konstytucja”. – „Nie może być tak, że w przypadku gdy mamy do czynienia z mową nienawiści, ze wznoszeniem antysemickich, rasistowskich haseł policja jest bezradna; a wobec zwykłych obywateli, którzy w sposób pokojowy manifestują przyzwyczajenie do określonych wartości, czy szacunek do konstytucji, tego typu działania są podejmowane” – podkreślił Budka.

Poseł Andrzej Halicki dodał, że PiS podczas kampanii wyborczej w 2015 r. podkreślało, że będzie słuchać obywateli, będzie chronić ich prawa. – „Jest całkiem odwrotnie. Ta władza po prostu obywateli się boi, dlatego używa siły, używa środków nieadekwatnych” – podsumował poseł PO.

bt

źródło: gazetaprawna.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o