Czy asesor celowo przedłuża rozpoczęcie procesu opozycjonistów, aby nie narazić się obecnej władzy?

Czy asesor celowo przedłuża rozpoczęcie procesu opozycjonistów, aby nie narazić się obecnej władzy?

Pod koniec sierpnia 2018 r. opozycjoniści zebrali się pod historyczną bramą Stoczni Gdańskiej. Oprotestowali tam oficjalne obchody porozumień sierpniowych z udziałem prezydenta. Wywiesili transparent z hasłem „Konstytucja” i wykrzykiwali w stronę Andrzeja Dudy hasło: „Będziesz siedział!”. Protest zakończyła interwencja policji.

Uczestnicy demonstracji zostali potem wezwani na przesłuchanie. Okazało się, że zarzuca się im czyn z art. 52 Kodeksu wykroczeń („Kto przeszkadza lub usiłuje przeszkodzić w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny” – brzmi treść paragrafu).

W kwietniu ub.r. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał sześciu demonstrantów na kary grzywny. Obwinieni odwołali się od treści wyroku. Nowa rozprawa miała się odbyć we wtorek. Finalnie nie doszło do tego ze względu na to, że jednego z obwinionych skierowano na badania psychiatryczne (swego czasu zmagał się z depresją).

Testy przeprowadzono w październiku ub.r., lecz do tej pory nie umieszczono ich w aktach. Sąd, zdaniem jednego z adwokatów, celowo nie upomina się o opinię psychiatry. Ma być to na rękę sędzi, która nie może przez to rozpocząć procesu.

Sprawę prowadzi asesor Magdalena Adamowicz – jej dalsza kariera zależy od decyzji upolitycznionej neo-KRS. Adwokaci uważają więc, że przedłużanie procesu służy uniknięciu sytuacji, w której Adamowicz naraziłaby się obecnej władzy

To niewygodna sprawa na etapie asesury. Współczuję sędzi, stoi przed nią ogromne wyzwanie” – stwierdził mec. Paweł Zieliński w rozmowie z „Wyborczą”.

Następne posiedzenie w sprawie opozycjonistów ma się odbyć pod koniec maja.

nt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maja
Maja

Przed totalitaryzmem bronią nas już tylko personalnie sędziowie i instytucjonalnie niektóre niezależne media. Wyborcza, Polityka, Newsweek, TVN, TVN24, Angora. Oraz mniejsi gracze, jak choćby Koduj24. Bardzo ważne jest, abyśmy byli w stanie bronić się też sami