Czy Beata Szydło stanie przed prokuratorem za mowę nienawiści?

Czy Beata Szydło stanie przed prokuratorem za mowę nienawiści?

„Beata Szydło popełniła przestępstwo publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej lub etnicznej” – napisała Izabela Suder w wysłanym do krakowskiej prokuratury zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez polską premier. Autorka zawiadomienia stwierdziła, że wypowiedzi Beaty Szydło „bazują na krzywdzących stereotypach”, „mają na celu wzbudzenie strachu oraz niechęci obywateli RP wobec imigrantów – wyznawców religii muzułmańskiej”. Zwróciła także uwagę na „przyzwalanie przez premier Szydło na publiczne używanie rasistowskich określeń oraz mowy nienawiści przez członków rządu, czyli podwładnych polskiej premier”.

Izabela Suder uzasadniając powołała się na wypowiedzi Szydło w programie „Jeden na jeden”, gdzie gościła 23 marca, dzień po zamachu terrorystycznym w Londynie. Podczas rozmowy z dziennikarzem „powiedziała, że niemożliwe jest oddzielenie uchodźców/imigrantów muzułmańskich od terrorystów”. Dodała, że „na uchodźcę-muzułmanina należy patrzeć jak na potencjalnego terrorystę”.

Krakowianka podkreśliła, że premier jest osobą, której wypowiedzi mają wpływ na opinię społeczeństwa i przyczyniają się do rozpowszechnienia zachowań rasistowskich i ksenofobicznych. Zwróciła też uwagę, na nienawistne wypowiedzi członków rządu, wobec których Beata Szydło nie wyciąga żadnych konsekwencji. Jako przykład podała oburzające wypowiedzi Patryka Jakiego wiceministra sprawiedliwości wznoszącego hasła w rodzaju „Stop islamizacji Europy”, czy Mariusza Błaszczaka szefa MSWiA straszącego Polaków, że uchodźcy zabiorą im mieszkania. Przypomniała też retorykę Jarosława Kaczyńskiego, który przekonywał, że „uchodźcy roznoszą zarazki”. Autorka zawiadomienia do prokuratury napisała, że nie sposób wykluczyć, iż rosnąca liczba przestępstw na tle rasistowskim, podczas kadencji obecnego rządu ma związek z wypowiedziami tych polityków oraz samej premier.

„Ta sprawa bardzo mnie uderzyła. Uznałam, że trzeba zareagować, bo widzę coraz więcej pogardy wobec ludzi, którzy przecież uciekają przed wojną. Tę pogardę czy wręcz nienawiść dodatkowo podsycają wypowiedzi premier Beaty Szydło” – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Izabela Suder. Dodała: „Chcę zwrócić uwagę opinii publicznej, że nie wszyscy myślą jak politycy Prawa i Sprawiedliwości. Być może dzięki takim działaniom z czasem coraz więcej Polaków uzna w końcu, że rząd postępuje nieetycznie, odmawiając pomocy ofiarom wojny. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie, a ludzie, którzy cierpią i narażeni są na utratę życia, szczególnie”.

Co będzie dalej? Jak w tej sytuacji zachowa się upolityczniona prokuratura? Na przeprowadzenia postępowania sprawdzającego ma 30 dni. Zdaniem prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego z UJ, adwokata i b. ministra sprawiedliwości w rządzie PO sprawa jest skomplikowana, bo premier chroni poselski immunitet. Prokuratura musiałaby dodatkowo wystąpić o jego uchylenie. Doniesienie Krakowianki, Ćwiąkalski traktuje natomiast jako gest zaniepokojonego obywatela, który jednak nie przełoży się na rzeczywiste działania prokuratury.
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
IzabelabartJSCWiśniasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
seaman
seaman

Pani Izabelo! popieram takie działania jak Pani! Uważa, że jakiś niezgodnej z prawem działalności władz przynajmniej ślad musi pozostać na przyszłość. Wrócimy do tego !!!!! Poniosą karę!

Izabela
Izabela

Dziękuję

Jan
Jan

Jak nam zrobią drugą Szwecję to przyjdzie opamiętanie, ale wtedy będzie już za późno

Wiśnia
Wiśnia

Rozumiem że masz na myśli otwartość państwa na obywateli, jawność działań polityków, brak misiewiczostwa w firmach państwowych, brak potrzeby jeżdżenia konwojem limuzyn, bo tam polityk jest dla obywatela. Jeżeli takie państwo nie podoba ci się to proponuję wybrać KRLD.

JSC
JSC

Trump już opamiętał…. straszył zamachem, który zdarzył się nazajutrz od jego wiekopomnego przemówienia. Idąc tropem waszych teorii trzeba go rozpatrywać jako przynależącego do kręgu podejrzanych, a jakoś nic mi nie wiadomo, żeby wyznawał Allaha.

Izabela
Izabela

Gowno wiesz o Szwecji. Czerpiesz wiedzę z żenujących populistycznych portali internetowych? Żałosny komentarz . Wstyd mi za moich rodaków

smętek
smętek

Dla władzy i uznania kurdupla obraża każdego kto bronić się nie może. To, że jest głupia było oczywiste ale oczekiwałem od katoliczki po studiach na etnografii, że ma chociaż blade pojęcie o zasadach wiary wyznawców Mahometa i postępuje w myśl przykazań Dekalogu. Okazało się, że jestem naiwnym tworem.

JSC
JSC

Ciekawe dlaczego demonstracje pod hasłami z kategorii „Je.ać Franciszka” nie wywołały takiego odzewu?

bart
bart

Może doprecyzujesz, o jakiej demonstracji mówisz? Bo jak dotąd najbardziej negatywnie do papieża Franciszka odnoszą się pisowcy (uparcie ignorując jego apele o pomaganie uchodźcom), biskupi (udając, że nie słyszą jego wezwań do wyrzeczenia się bogactwa i do wyjaśnienia afer kościelnych) i niejaki terlikowski, który neguje całe nauczanie papieża.