Czy będzie kara za grzechy arcybiskupa Głódzia?

Czy będzie kara za grzechy arcybiskupa Głódzia?

Trwa proces kanoniczny arcybiskupa Sławoja Głódzia, oskarżonego o tuszowanie przestępstw seksualnych. Arcybiskup skończył w sierpniu 75 lat, czyli zyskał prawo do przejścia na kościelną emeryturę.

 

Z prawa do emerytury papież Franciszek skorzystał od razu i przyjął jego dymisję. Diecezją zarządza tymczasowo biskup Jacek Jezierski.

Jak pisze OKO.press, emerytura nie uchroni abp Głódzia od konsekwencji, jeśli zarzuty się potwierdzą. Od kilku tygodni toczy się wobec niego postepowanie, prowadzone na zlecenie Watykanu i na mocy dekretu papieskiego, ogłoszonego 9 maja 2019 r., zwanego „Vos estis lux mundi”. Ustanawia on procedury zwalczania przestępstw seksualnych. Sprawa dotyczy czterech księży, a doniesienia o tuszowaniu ich czynów trafiły z Polski bezpośrednio do Watykanu.

 

Postepowanie prowadzą księża spoza diecezji gdańskiej oraz osoba spoza Polski. „Fakt prowadzenia postępowania przez duchownych spoza diecezji to dobry prognostyk. Wpływy arcybiskupa w polskim episkopacie były niepodważalnym faktem. Do tego na przeszkodzie postępowań stała też jego zażyłość z nuncjuszem apostolskim w Polsce” – komentuje dla OKO.press ktoś zbliżony do episkopatu.

Zostań patronem KODUJ24.PL

List apostolski papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” zawiera przepisy dotyczące samego postępowania wobec oskarżenia. Nie mówi jednak nic o karach.  Stąd nie wiemy dokładnie, co grozi Głódziowi. W najgorszej dla niego sytuacji może to być usunięcie ze stanu duchownego.

/ep/

źródło: oko.press

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 października 2020 12:31

Kruk krukowi łba nie urwie. Chyba coś pokręciłem z tym powiedzeniem?

Savonarola
Savonarola
3 października 2020 14:34

Nawet jeśli Papież uzna występki flaszki-Głódzi, to i tak włos mu z głowy nie spadnie! Spokojna głowa! Już o to zadba polski kler, który za nic ma Papieża!

Jacek Doliński
Jacek Doliński
3 października 2020 15:26

Włos mu z głowy nie spadnie.

Małka
Małka
6 października 2020 07:27

Złym snem biszkopta jest, że wódka zamiast 40% ma 39,5%. Budzi się wtedy zlany potem, sapiąc i kręcąc głową. Leci do barku i organoleptycznie upewnia się, że to był tylko nocny koszmar.