Czy cisza wyborcza w dobie internetu ma jeszcze sens?

Czy cisza wyborcza w dobie internetu ma jeszcze sens?

Do niedzieli do godz. 21.00 w całym kraju trwa cisza wyborcza – nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitować nie wolno także w internecie.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi, a za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

 

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Od kilku już lat – przy okazji kolejnych wyborów – pojawiają się wątpliwości, czy w dobie internetu taka cisza ma jeszcze sens? Jedni przyjmują ją z ulgą („Szkoda, że cisza nie obowiązuje już od 1 m-c przed wyborami”), według innych nie będzie ona przestrzegana („A ksiądz w niedzielę z ambony będzie mówił owieczkom co i jak…”). Internauci zwrócili uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy: – „Dziwna ta cisza wyborcza, jeśli się mieszka i głosuje zagranicą. Nawet w dzień wyborów pod lokalem wyborczym stoją różni ludzie i rozdają ulotki”.

bt

Źródło: onet.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortuStaczamy sie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Staczamy sie
Staczamy sie

Nic nie ma sensu gdy ma się prawo za nic.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Gdyby się dokładnie trzymać przepisów, to należałoby wymagać pozdejmowania przed ogłoszeniem ciszy wszystkich plakatów i banerów, ale jak uczy praktyka – będą wisieć jeszcze długo, póki ich wiatr nie starga albo nie upłynie czas dzierżawy tablic reklamowych. Cisza wyborcza to fikcja. I ciekawa jestem, ile będzie skarg na proboszczów agitujących w niedzielę z ambon. Bo że będą agitować, to bardziej niż pewne.