Czy czeka nas strajk lekarzy?

Czy czeka nas strajk lekarzy?

Prof. Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej  uspokaja: jeśli tak, to odbędzie się w takiej formie, żeby nie wpłynął na pacjentów.

Jest to komentarz do zapowiedzi min. Niedzielskiego, który ma podpisać  rozporządzenie o ograniczeniu teleporad. Owszem  –  mówi profesor – zdarza się, że lekarze nadużywali porad, ale głównie z powodu olbrzymiego  przepracowania.  „W pierwszym okresie walki z pandemią lekarze rodzinni nie mieli takiego dostępu do środków ochrony osobistej”. Poza tym teleporada jest wygodniejsza dla właścicieli przychodni.

 

Dostępność do lekarzy i świadczeń zdrowotnych zależy od organizatora ochrony zdrowia. Aby pomóc pacjentom covidowym, trzeba było ograniczyć dostępność dla innych chorych. „Pandemia pokazała, jak ten system rzeczywiście funkcjonuje”.

Większość personelu medycznego zarabia poniżej średniej krajowej.  „Czy władze polskie stać na to, żeby nie uregulować kwestii wynagrodzeń?”. Przy czym spór toczy się nie o wysokość zarobków, ale o zmianę systemu wynagradzania. Mamy świadomość, ile kosztuje walka z pandemią. Mimo to oczekujemy pokazania nam perspektywy regulacji zarobków w ciągu najbliższych lat.

 

Profesor zwracał uwagę na lekarzy sprowadzanych do pracy w Polsce. W dwóch przypadkach okazało się, że mimo przedstawienia zaświadczenia o znajomości języka polskiego, nie znali go w ogóle. „Jestem zdziwiony determinacją Ministerstwa Zdrowia w walce o prawo do pracy dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, a nie widzę tej determinacji w działaniach, które miałyby powstrzymać odpływ polskiego lekarza za granicę, czy też skłonić do powrotu do kraju tych, którzy opuścili nasz kraj”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Na pytanie o formę strajku, profesor tłumaczy, że na pewno nie odbędzie się poprzez odejście od łóżek pacjentów. Ale protest będzie – tyle, że nie można jeszcze zdradzać szczegółów. Zresztą cały czas toczą się negocjacje.

/ep

Źródło: rmf24.pl

 

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments