Czy Kaczyński omami Dudę?

Prezydent Duda udał się po instrukcje do Kaczyńskiego?

Prezes PiS da Dudzie MSZ w zamian za ustępstwa w sprawie sądów? Czy taki właśnie będzie sposób Kaczyńskiego na „spacyfikowanie” Dudy? Według „Newsweeka”, Jarosław Kaczyński chce, żeby szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski został ministrem spraw zagranicznych. Gdyby do tego doszło, stanowisko straciłby mistrz gaf wszelakich, czyli Witold Waszczykowski. A okazją może być zapowiadana w listopadzie tzw. rekonstrukcja rządu.

Według informatorów tygodnika, za tą ofertą kryje się konkretny plan. Powstałoby wrażenie, że Duda przejął kontrolę nad dyplomacją. Znacząco w tym kontekście brzmią słowa Kaczyńskiego z jego niedawnego wywiadu dla „Gazety Polskiej”. – „W polskich warunkach możliwa jest umowa polityczna co do podziału kompetencji i to da się zrobić bez zmiany konstytucji. Zawsze uważałem, iż ten model zastosowany przez mojego śp. Brata i mnie jako premiera sprawdził się i warto by było go powtórzyć (…). Dziś to tak nie działa i prawdopodobnie jest to przyczyna napięć między rządem a prezydentem, a przecież tę sprawę można byłoby załatwić i wyeliminować niepotrzebne emocje”.

O tym, że to jednak pułapka Kaczyńskiego – zastawiona na Dudę – przekonują informatorzy „Newsweeka”. – „Prezes przedstawi to jako gest wobec Pałacu i w zamian będzie oczekiwał trwałego pokoju w relacjach z rządem, którego elementem będzie m.in. zaakceptowanie poprawek PiS do reformy sądownictwa. Tyle że wszyscy wiedzą, że Szczerski jako szef MSZ szybko zacznie się orientować na Nowogrodzką i słuchać poleceń Kaczyńskiego, bo to od niego będzie zależał jego los. W efekcie MSZ będzie prowadzić politykę pisaną w partii na konto prezydenta”.

Sam Szczerski, jeśli otrzyma propozycję objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych, raczej jej nie odrzuci. Jak pisze „Newsweek”, powszechnie wiadomo, że jego odwieczną ambicją jest objęcie teki szefa MSZ. – „Szczerski to przyjaciel Dudy i jeden z jego wizerunkowych atutów” – twierdzi rozmówca „Newsweeka”. Oznaczałoby to jeszcze jedno osłabienie prezydenta.

Związaniem Dudzie rąk można też nazwać kolejną propozycję Kaczyńskiego, w myśl której prezydent miałby jeździć do Brukseli na szczyty Unii Europejskiej. Musiałby „oczywiście uzgadniać stanowisko z rządem, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by otrzymał pełnomocnictwo i reprezentował kraj” – powiedział Kaczyński. – „To już całkiem związałoby Dudzie ręce. Musiałby brać instrukcje od rządu i je wypełniać w Brukseli” – uważa informator „Newsweeka”.

Czy Andrzej Duda wpadnie (a może już wpadł?) w sidła zastawione przez Kaczyńskiego? Niedawno Roman Giertych twierdził, że Kaczyński „zaczarował” Dudę, więc…
(Źródło: newsweek.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
magdalenadariusz.AleksanderZgredzinkajacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacek
jacek

A jakież to sprawy rodzinne nie czerpiące zwłoki mają przekonać Waszczykowskiego do dymisji?

Zgredzinka
Zgredzinka

A od kiedy to, minister ma coś do powiedzenia w tej kwestii?

Aleksander
Aleksander

Pytanie źle postawione,powinno brzmieć czy Kaczynski omamił Dudę?
Moja odpowiedź;oczywiście TAK.

dariusz.
dariusz.

od poczatku nim rzadzi jak chce.

magdalena
magdalena

Obawiam się, że tak. Jeśli PAD zgodzi się na propozycje Kaczyńskiego, to nic dobrego nas nie czeka.