Czy koronawirus wywoła stan wyjątkowy, odsunie termin wyborów i  przedłuży panowanie Dudy ?

Czy prezydent Duda aby na pewno przerwał kampanię?

Mimo licznych zapewnień rządzących wiele wskazuje dziś na to, że do ogłoszenia w Polsce stanu wyjątkowego niewiele trzeba, choć jednomyślności w tej sprawie cały czas jeszcze  niema. Zdaniem eksperta prawa administracyjnego prof. Huberta Izdebskiego nie potrzeba wprowadzenia stanu wyjątkowego, wystarczyłby stan klęski żywiołowej. Jak mówi profesor, „do klęsk żywiołowych należy również katastrofa naturalna w postaci masowego występowania chorób zakaźnych u ludzi”.

 

Czy PiSowscy rządzący się z tym zgodzą  trudno powiedzieć zwłaszcza, że  możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego jest zagwarantowana w konstytucji, która w art. 230 mówi art. 230 Konstytucji RP:

1. W razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa.

2. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Stan wyjątkowy w państwie musiałby wprowadzić  PiSowski prezydent Andrzej Duda na wniosek PiSowakiego premiera Mateusza Morawieckiego .

 

Stan wyjątkowy z jednej strony ma umożliwić skuteczniejsze działania służbom, z drugiej strony – dla obywateli oznacza  więcej zakazów, możliwe są też np. ograniczenia w swobodzie przemieszczania się (art. 16 ustawy o stanie wyjątkowym – Prawa zawieszone w czasie stanu wyjątkowego).

Co najważniejsze w obecnej chwili może to doprowadzić do  przełożenia terminu wyborów  prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja. To bliski termin. Wiadomo, że obwodowe i okręgowe komisje wyborcze muszą być powołane na 21 i 48 dni przed dniem wyborów, a ze względu na krótki czas i warunki kwarantanny jest obawa o zachowanie wszystkich procedur.

Nie trzeba być zbyt bystrym obserwatorem, by zauważyć  że Koronawirus po prostu zamroził kampanię prezydencką, dając ogromną przewagę Andrzejowi Dudzie. Jest on jedynym, który prowadzi obecnie kampanię.

Rządy Czech i Słowacji decyzję o stanie wyjątkowym mają już za sobą. Czesi ogłosili stan wyjątkowy na 30 dni, a w tym  zakaz zgromadzeń powyżej 30 osób, zakaz wstępu do obiektów sportowych i restauracji. Przywrócono też kontrole na granicach z Niemcami i Austrią.

Słowacja z kolei zamknęła całkowicie  swoje granice lądowe. Zamknięte są wszystkie lotniska międzynarodowe, szkoły, bary i kluby. Na wszystkie osoby wracające z zagranicy zostanie nałożona kwarantann

/j/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZwinkaMaciek123454321Rafał PJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Jeśli PiS z Kaczyńskim zdecydują się na wprowadzenie stanu wyjątkowego to od razu na 90 dni, a później jeszcze go przedłużą na na 60 dni. Czyli przesuną sobie rządy o 5 miesięcy. W tym czasie mogą zrobić wszystko, z uchwaleniem i wprowadzeniem nowej konstytucji włącznie. Niestety chyba sprawdzą się moje przewidywania, a koronawirus był dla Kaczyńskiego prezentem od losu. Póki co plotka głosi, że przygotowywana jest druga spec ustawa do walki z wirusem, a w niej podobno zapis, że rząd może przejąć każdy dom i mieszkanie oraz wszystkie oszczędności obywateli na potrzeby walki z wirusem. Czyli po prostu pozbawić obywateli… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Droga Jantar, zawsze uważnie czytam Twoje posty, ale tym razem zdecydowanie się z Tobą nie zgadzam, i od razu piszę, dlaczego. Otóż pisiory doskonale zdają sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja wobec ogólnej zapaści w służbie zdrowia i dramatycznego braku możliwości interwencji finansowej. Wszak całą rezerwę budżetową rozpaskudzili na różne „pińcet”, 13-te emerytury i różne inne bonusy mające na celu kupienie wyborców. Teraz srają w gacie, czego dowodem jest gwałtowna chęć współpracy z opozycją, że to niby wirus jest „apolityczny” i takie tam bzdety. Opozycja zachowuje się godnie, czego nie da się powiedzieć o pisowych senatorach. Stan wyjątkowy może i… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Drogi Maćku, owszem, PiS mówi o współpracy, że wirus jest apolityczny, etc, etc, etc, a jednocześnie urządzają polowanie na marszałka Senatu. I nie sądzę, żeby tylko w celu przykrycia koronawirusa. Mówią też o współpracy z Unią w kwestii epidemii, a jednocześnie prawica szerzy plotki, że Unia nic nie robi w kwestii pomocy krajom członkowskim. Wybacz, ale tak współpraca nie wygląda. Stąd mój wniosek, że Kaczyński ma jakiś grubszy plan, który pod pretekstem „dobra obywateli, Polaków” zrealizuje. Pisiory bowiem nic nie robią i nie mówią bez przyczyny – każdy ruch, czy wypowiedź jest podporządkowana jakiemuś celowi. Sądzę, że tym celem jest… Czytaj więcej »

Rafał P
Rafał P

Widząc skłonność dudusia do żołnierzykowania można nawet spodziewać się wprowadzenia stanu wojennego.

Zwinka
Zwinka

O generale Jaruzelskim wiewiórki gadały, że to pedant i do Stanu Wojennego przygotowywał się przy pomocy skrupulatnie wyostrzonych ( na szpic ) ołówków. Ciekawe, czego użyje do tego celu osobnik słynący z niechlujstwa ?