Czy lewica z powodu „niedopatrzenia” nie wystartuje w wyborach?

Lewicowa koalicja wystartuje jednak pod szyldem SLD

Jak informuje dziennik.pl, lewica ma kłopoty z rejestracją komitetu wyborczego, ponieważ PKW właśnie odkryła wady zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza dała lewicy trzy dni na dokonanie korekt. O co chodzi? SLD, Razem i Wiosna postanowiły zawiązać wspólny komitet wyborczy, ale nie koalicyjny, lecz partyjny. A to dlatego, by nie trzeba było przekraczać progu 8 proc. lecz jedynie 5 proc.

 

W tym komitecie główną rolę organizacyjną miał odegrać Sojusz. Równocześnie koalicjanci oczekiwali od Sojuszu „schowania” logo SLD.  Tak więc lewica miała wystartować pod nazwą „Komitet Wyborczy Lewica”.

Tymczasem, zgodnie z kodeksem wyborczym nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę partii politycznej lub skrót tej nazwy. A jak widać gołym okiem ogłoszona nazwa komitetu nie zawiera ani nazwy partii, ani jej skrótu. A to oznacza, że lewica takiego komitetu zarejestrować nie może.

 

SLD postanowił więc, że dokona zmiany w swoim statucie i ewidencji partii politycznych tak, aby miejsce obecnie obowiązującego oficjalnego skrótu nazwy ugrupowania, czyli „SLD”, zastąpiło słowo „Lewica”Trzeba jednak pamiętać, że wszelkich zmian w ewidencji partii politycznych dokonuje sąd. A procedury sądowe, jak wiadomo, trwają. Mimo to lewica złożyła papiery w PKW.


Jaki może być dalszy ciąg tej sprawy? – Jeśli lewica nie usunie wad w zawiadomieniu, czyli nie przedstawi zaktualizowanego wyciągu z ewidencji partii politycznych, PKW nie przyjmie zawiadomienia – mówi Anna Godzwon, specjalistka od prawa wyborczego.

Rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska uważa, „że w ciągu tych trzech dni sąd się wyrobi. Jednak wiadomo, że szanse na to, iż w ciągu trzech dni sąd zaktualizuje ewidencję partii politycznych, a pełnomocnik komitetu wyborczego dostarczy wyciąg do PKW, są bliskie zeru.

Przedstawiciel Krajowego Biura Wyborczego mówi dziennikowi.pl, że – Jeśli do tego czasu sprawa się nie wyklaruje, lewica ma dwie opcje: albo zarejestruje partyjny komitet wyborczy, ale ze skrótem „SLD” lub pełną nazwą „Sojusz Lewicy Demokratycznej”, co zapewne nie spodoba się koalicjantom SLD, albo założy koalicyjny komitet wyborczy, gdzie jest dużo większa swoboda przy nazewnictwie komitetu, ale wymaga to po pierwsze zawarcia umowy koalicyjnej między partiami, a po drugie przekroczenia wyższego progu wyborczego”.

Jeden z rozmówców dziennika.pl jednak niezbyt wierzy w przypadek i autentyczność takiego problemu lewicy. Zastanawia się, czy SLD nie realizuje swojego scenariusza. „- To są starzy wyjadacze, prawo wyborcze mają w małym palcu. Być może dążą do tego, by postawić Wiosnę i Razem pod ścianą i chcą wykazać, że startowanie pod brandem SLD to jedyne wyjście, by lewica w ogóle wystartowała w tych wyborach – ocenia.

/md/

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
takie tam spekulacjeRafał PJantarGekonHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Krótki powiększył swoje stado marionetek. PSL i Kukiz’15 sami poprosili, a lewicy przyczepił sznurki tak sprytnie, że nawet nie poczuli. Wystarczyło postraszyć Schetyną, utratą tożsamości i ambicyjki wzięły górę. Nauka z 2015 poszła w las. Sytuacja w opozycji żywcem przypomina tę z wiersza „Na straganie” Brzechwy.. Z tym, że warzywa wylądują w zupie, a my w czarnej dupie. Apelowanie o jedność straciło sens. Po prostu nie ma z kim gadać.

Gekon
Gekon

Nie ma takich „przypadków”. Stare komuchy chcą w ten sposób orżnąć Biedronia i Zandberga. Na koniec zameldują prezesowi wykonanie zadania.

takie tam spekulacje
takie tam spekulacje

Chyba „zbyt piękne, by mogło być prawdziwe”! Im wydarzył się po prostu”wypadek przy pracy”

Jantar
Jantar

Lewica wyeliminowana już przed startem. Na własne życzenie partii lewicowych. PSL i Kukiz oczywiście po wyborach wejdą w koalicję z PiS-em i tym sposobem Kaczyński uzyska bez problemu większość konstytucyjną. Już w sondażach robionych przez niezależne sondażownie, bez PSL-u i Kukiza, PiS ma prawie 48%.

Rafał P
Rafał P

No to Kaczor już może odkorkowywać szampana.