Czy Naczelna Izba Lekarska ukarze lekarzy-posłów PiS, którzy głosowali za ustawą antyszczepionkową?

Czy Naczelna Izba Lekarska ukarze lekarzy-posłów PiS, którzy głosowali za ustawą antyszczepionkową?

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski zwrócił się do naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej o wszczęcie postępowania wobec pięciorga lekarzy-posłów PiS. Alicja Kaczorowska, Tomasz Latos, Grzegorz Raczak, Krzysztof Ostrowski i Andrzej Sośnierz głosowali za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci.

Jankowski napisał we wniosku, że „głosowanie oraz wypowiedzi o charakterze antyzdrowotnym w istotny sposób naruszają dobro stanu lekarskiego i stanowią przewinienie zawodowe”. Przypomniał, że samorząd lekarski zajął jednoznacznie negatywne stanowisko wobec projektu tej ustawy, „uważając, że stwarza on zagrożenie dla interesu publicznego i grozi powrotem chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane”. – „Należy ubolewać, że – jako lekarze – nie potrafili jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsc” – napisał Jankowski.

Szef warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w swoim wniosku obszernie zacytował wystąpienie posła Ostrowskiego, który mówił w Sejmie m.in., że „jest to doskonała okazja do dyskusji na temat racjonalnego programu szczepień w Polsce i dostosowania go do bezpieczniejszych norm europejskich”; „w Polsce nadal dopuszczalne jest stosowanie szczepionek zawierających preparaty rtęci”. Zdaniem Jankowskiego, Ostrowski przekazywał informacje, które nie mają jakichkolwiek wiarygodnych podstaw naukowych.

Według warszawskiej izby, to, co zrobili lekarze-posłowie PiS może naruszać Kodeks Etyki Lekarskiej. Zgodnie z nim „swoim postępowaniem, również poza pracą zawodową, lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych”. Za działanie sprzeczne z zasadami etyki i naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarzom może grozić nagana, zawieszenie, a nawet usunięcie z zawodu.

bt

Źródło: gazeta.pl

Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Waldemarmimoza67MarekbartZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Wrzuca się durnowate tematy, aby znieczulić społeczeństwo na demolkę państwa. Z tej całej akcji i tak zimna duda będzie.

mimoza67
mimoza67

Temat dunowaty ale jaki groźny dla społeczeństwa, tak samo jak ustawy sądowe!

Zbyszek
Zbyszek

Idąc tą logiką, powinni ukarać lekarzy którzy palą papierosy.

mimoza67
mimoza67

Ten kto pali naraża zdrowie własne. Ten kto nie zaszczepić dziecka naraża własne dzieci i inne dzieci!!!

bart
bart

Czy karać, to nie wiem. Ale dobrze nagłośnić nazwiska pisowskich posłów szarlatanów, pwoinni ich za to wylać z roboty, a pancjenci omijać szerokim łukiem.
Być pisowcem to taki specyficznym autyzm, jak powiedzą tym posłom, żeby przegłosowali leczenie grypy modłami, też zagłosują za.

Marek
Marek

A kiedy wyrzucicie lekarzy stosujących klauzulę sumienia? Kiedy wyrzucicie tych co zamiast leczyć „zawierzają służbę zdrowia Matce Boskiej”?

mimoza67
mimoza67

Miejmy nadzieję że świadomość społeczna zmieni się wkrótce tak, że ukaranie tych lekarzy też się dokona

Waldemar
Waldemar

Kolejny przykład pisowskiego dwójmyślenia, bo nie mogę uwierzyć, ze lekarz (bo nie znachor w końcu) może w ogóle poważnie dyskutować nad dobrowolnością szczepień. Jest to po prostu aksjomat, który można podważać na tej samej zasadzie, co kulistość Ziemi. Jak zwykle PiS robi oko w stronę najbardziej konserwatywnej i co tu kryć, ciemnogrodzkiej części naszego społeczeństwa.