Czy orzeczenie TK ma przykryć kiepskie informacje o deficycie?

Czy orzeczenie TK ma przykryć kiepskie informacje o deficycie?

Wszyscy zastanawiają się, dlaczego TK właśnie teraz wydało orzeczenie o niezgodności aborcji eugenicznej z konstytucją. Może jedną z przyczyn jest chęć ukrycia informacji o deficycie sektora finansów publicznych, który da nam mało chwalebne, pierwsze miejsce w UE?

Jeśli do deficytu budżetowego doliczy się wydatki związane z tarczą antykryzysową PFR i Funduszem Przeciwdziałania COVID-19, utworzonego w BGK, to wzrasta on do 270 mld zł, czyli 12% PKB.

Wprawdzie Tadeusz Kościński z Ministerstwa Finansów uważa, że jest całkiem dobrze, to innego zdania jest Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP i wskazuje na przyczyny takiego stanu. Nie chodzi tutaj o sam pakiet pomocowy, ale o to, że sam ten pakiet to ok. 150 mld zł, a co z resztą deficytu budżetowego, który sięga właśnie takiej kwoty jak te 270 mld zł?

To są te wszystkie pakiety socjalne i obietnice wyborcze szacowane na dziesiątki miliardów złotych”, mówi i dodaje, że bazowały one „na dochodach jednorazowych i nietrwałych plus na papierowym uszczelnianiu VAT. Rząd planował na rok 2019 i 2020 kilkanaście miliardów dochodów z uszczelniania VAT, których nie będzie. Wycofał te dochody z budżetu. A w tym roku luka VAT może wzrosnąć, nie zmaleć”.

Sławomir Dudek nie ukrywa, że problemem jest właśnie ten bagaż wydatków socjalnych bez pokrycia. Nie było z tym większego problemu, bo „przed kryzysem dochody napędzała dobra koniunktura. Rząd zaplanował wydatki pod dodatkowe dochody. Ale pojawiła się recesja. – Kryzys ujawnił, że mamy strukturalną dziurę, którą można szacować na kilkadziesiąt miliardów złotych”.

Jak to więc będzie z tym deficytem? Który scenariusz się sprawdzi?

Może właśnie dlatego, zamiast straszyć Polaków tym, co ich czeka, lepiej było zakryć to orzeczeniem TK i przekierunkować gniew?

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
26 października 2020 10:02

Po co to było? Teraz na agendzie są zarówno aborcja, lockdown i gigantyczny deficyt budżetowy. Dziewczyny połączą teraz swoje siły z protestującymi przedsiębiorcami. Kaczyński każąc k…ie przyłebskiej wydać orzeczenie kompletnie stracił rozum. No cóż, widać postanowił strzelić sobie w łeb. Tylko dlaczego nie weźmie po prostu swojego słynnego pistoleciku, którym się kiedyś chwalił w sejmie i nie załatwi tego jednym pociągnięciem cyngla? Ten wstrętny karzeł wybrał najbardziej skomplikowaną metodę samobójstwa, jaką można sobie wyobrazić. Tak samo, jak ten kierowca-samobójca, który pełnym pędem taranuje w zderzeniu czołowym inny samochód na szosie.
PS. Może kurdupel tego nie wie jeszcze, ale jego już nie ma………………

p.malawski
p.malawski
26 października 2020 11:24

Myślę że masz rację ale nie byłbym tak optymistyczny. To jest moim zdaniem początek końca bo braku pieniędzy nie da się zaczarować nawet ” najpiękniejszą ” propagandą ale nie zapominaj że on władzy nie odda bez walki

Maciek123454321
Maciek123454321
26 października 2020 19:32
Reply to  p.malawski

Wiem o tym, wiedzą też ludzie protestujący na ulicy przy serdecznym wsparciu reszty społeczeństwa. Ale przecież………. walka się właśnie zaczęła, prawda?

pisoff
pisoff
26 października 2020 14:36

Szanowna Autorko – proszę nie używać pokrętnej, nieprawdziwej pisuarskej terminologii „aborcja eugeniczna”! Społeczeństwu, oburzonemu werdyktem trybunału prostytucyjnego, chodzi o podłe zmuszanie kobiet do rodzenia dramatycznie uszkodonych płodów bez szans na przeżycie. TO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z EUGENIKĄ!