Czy PiS i o. Rydzyk skoczą sobie do gardeł?

Czy PiS i o. Rydzyk skoczą sobie do gardeł?

Wiele wskazuje na to, że zjednoczoną prawicę czeka ciężka przeprawa ze środowiskiem redemptorysty z Torunia. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Toruń może wystawić własną listę do europarlamentu.

„Ojciec dyrektor jest rozgoryczony, że Jarosław Gowin jego środowisko dostali więcej, a nie napędzili tylu głosów obozowi Zjednoczonej Prawicy, co środowiska Radia Maryja i TV Trwam” – powiedziała dziennikowi osoba blisko związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Dodała, że duchowny zamierza przedstawić sześć lub siedem osób, które mają trafić na listy do europarlamentu i będzie czekał na decyzję. Jeśli jego kandydatury nie dostaną tzw. miejsc biorących, czyli wysokich pozycji – wystawi własną listę.

Chodzi m.in. o Mirosława Piotrowskiego, z okręgu lubelskiego, którego PiS na swoich listach nie chce, dwukrotnie bowiem po zdobyciu mandatu europosła z PiS rozpoczynał w Brukseli działania na własną rękę. Poprzednio, PiS wystawił go na drugiej pozycji. Jest to tymczasem faworyt Rydzyka. Zdaniem informatora gazety, Rydzyk będzie forsował jego kandydaturę.

Nie tylko jednak o tego posła chodzi. Informatorzy dziennika utrzymują, że numerem jeden jest Jan Szyszko, były minister środowiska. I dodają, że są już przygotowane nazwiska we wszystkich 13 okręgach. Mówi się w tym kontekście o działaczach Kukiz’15 i narodowcach.

Są jeszcze politycy często goszczący w Toruniu, czyli Antoni Macierewicz, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz, Krzysztof Tchórzewski i jeden z ulubionych ministrów Rydzyka – Marek Gróbarczyk.

Co na to wszystko Prawo i Sprawiedliwość? „Mogę się założyć, że żadnej odrębnej listy nie będzie” – uważa polityk z otoczenia Kaczyńskiego i przyznaje, że plotki o listach z Torunia zna, ale jest to według niego wyłącznie próba wywierania nacisku. Inna osoba z Nowogrodzkiej mówi jasno: każdy, kto znajdzie się na konkurencyjnej liście, na zawsze zamknie sobie drogę powrotu do PiS.

Przypomnijmy, że najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 r. Do podziału jest 51 mandatów. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych, część z nich obejmuje obszar większy niż jedno województwo lub tylko jego część.

/p/

Źródło: Onet.pl/wp.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WaldemarMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

W sumie – niech się żrą! Wart Pac pałaca, a pałac Paca. Niemcy mówią dosadniej – „Alle beide stinken” (obydwaj śmierdzą), co chyba znacznie trafniej oddaje opinię ogółu tutejszych forumowiczów na temat tych dwóch starych i obleśnych kawalerów oraz ich przydupasów.

Waldemar
Waldemar

Trochę mnie te spekulacje męczą, jak te dawne o „wybijaniu się” Adriana. Przecięż widać od lat, że jest to kłótnia w rodzinie i poza ewentualnymi przetasowaniami w PiSie nic z niej nie wynika. Bardziej interesujące dla mnie jest to, jakich politycznych narzędzi używa Rydzyk, by wywrzeć odpowiedni nacisk i jak dalece ingeruje on w bieżącą politykę, przy cichej akceptacji Wielkiego Niemowy – czyli Kościoła w Polsce. Czy ktos jeszcze pamięta konstytucję soborową „Gaudium et spes”, która wyraźnie stwierdzała, że: „wspólnota polityczna i Kościół są, każde na własnym terenie, od siebie niezależne i autonomiczne” i zakazywała utożsamiania Kościoła z systemami politycznymi.… Czytaj więcej »