Czy PiS-owski podatek cukrowy zostanie wprowadzony? Wstajemy z kolan

Czy PiS-owski podatek cukrowy zostanie wprowadzony? Wstajemy z kolan

W czwartek doszło do spotkania minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i amerykańskiego sekretarza handlu Wilbura Rossa. Oficjalnie rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy gospodarczej i udziału Polski w pracach G-20.

 

„Gazeta Wyborcza” sugeruje, że dyskutowano również na temat PiS-owskiego podatku cukrowego. Sekretarz Ross miał rzekomo lobbować przeciwko wprowadzeniu nowej daniny, która byłaby zabójcza dla interesów koncernów PepsiCo i Coca Cola w Polsce.

Nowy podatek – jak wskazuje „Wyborcza” – może doprowadzić do tego, że ceny niektórych produktów amerykańskich firm wzrosną o nawet 50 lub 100%.

 

Podatek, jeżeli faktycznie zostałby wprowadzony, byłby jednym z najwyższych w UE. Coca Cola wskazuje na to, że wyniósłby on 50 groszy na litr napoju. Drastyczny wzrost cen produktów z pewnością przyczyniłby się do zmniejszenia ich sprzedaży.

Rządzący, co ciekawe, nie chwalili się wizytą Rossa. Zdjęcia ze spotkania minister Emilewicz i sekretarza opublikowała ambasada USA w Polsce. Minister potwierdziła spotkanie dopiero w czasie debaty w Sejmie, gdy zapytał ją o to Adrian Zandberg.

My spotykamy się z dyplomatami, bo w taki sposób prowadzimy suwerenną politykę zagraniczną, suwerenną politykę gospodarczą” – odpowiedziała Emilewicz.

Polityczka zapowiedziała przy tym, że nowy podatek zostanie wprowadzony.

Czy na pewno? We wrześniu 2019 r. rząd PiS wycofał się pośpiesznie z wprowadzenia podatku cyfrowego, który uderzyłby w Facebooka, Google’a, Apple’a i Ubera. Stało się to zaraz po wizycie w Polsce wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

Również internauci nie wierzą, że nowy podatek wejdzie w życie. „No, Morawiecki. Przeproś Coca Colę i do budy” – zażartował jeden z czytelników „Wyborczej”.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
14 lutego 2020 21:02

Trzeba wygasić podatek cukrowy bo nam Amerykanie znowu wizy wprowadzą, albo obrażą się jak Francuzi i F-35 będziemy wiedzieli jak Caracale!