Czy PiS zalegalizuje łamanie prawa w imię walki z COVID-19? Aktualizacja ustawy. „Będzie można dać komuś bezkarnie w pysk za brak maski”

Kobieta od maja przebywała w areszcie, bo naruszyła kwarantannę

PiS chce zmienić ustawę ws. walki z koronawirusem tak, aby de facto legalizowała ona naruszenia obowiązków służbowych i innych przepisów w celu walki z wirusem. Projekt zmiany ustawy został już złożony przez posłów do Sejmu RP.

 

Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione” – zawarto w nim taki zapis.

Projekt nowelizacji został już skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Opozycja już go krytykuje, zarzucając PiS-owi, że ten chce zabezpieczyć się przed ewentualnymi przypadkami łamania prawa w poszczególnych resortach.

Jak prawicowi autorzy kuriozalnego projektu go usprawiedliwiają?

 

Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania, które pozwoli wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność, czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19” – zapisano w uzasadnieniu.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Do zmian PiS odniósł się już ceniony prawnik doktor Mikołaj Małecki z UJ. Naukowiec uważa, że PiS chce zalegalizować każde polityczne bezprawie, w tym np. nadużycia władzy przez funkcjonariuszy służb porządkowych.

To będzie można dać komuś bezkarnie w pysk za brak maski w autobusie. Chyba nie o to wnioskodawcom chodzi. Chodzi raczej o bezkarność funkcjonariuszy. Niemniej, przepis zapewnia pewną równość wobec prawa” – ocenił natomiast mec. Krzysztof Izdebski.

Jeszcze ostrzej sprawę nowelizacji skomentowała senator Jadwiga Rotnicka (KO). „Mówiąc językiem młodzieżowym: To się w pale nie mieści” – napisała na Twitterze. Komentarz pani senator jest chyba najcelniejszym podsumowaniem pomysłu PiS.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
to już dyktatura cwanych ciemniakówZbyszekJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

No to będzie stan wyjątkowy bez ogłoszenia stanu wyjątkowego. W imię walki z covid służby będą mogły zrobić absolutnie wszystko. Antyterroryści będą mogli zająć wszystkie niezależne od rządu media, rząd będzie mógł wyłączyć internet i sieci komórkowe – powód: dezinformacja Polaków o epidemii. Nie brzmi, jak walka z covid? Brzmi. Do tego szybkie przeforsowanie ustaw, które w normalnych warunkach zrodziłyby masowe protesty. Oczywiście, protesty będą, ale służby w imię walki z covid, będą mogły te protesty spacyfikować. I to nawet krwawo. Kto im zabroni? Przecież tylko będą wykonywać rozkazy szefów, a ci wydadzą rozkazy takie, jakie zażyczy sobie Kaczyński. Już… Czytaj więcej »

Zbyszek
Zbyszek

No akurat to mieści się w pale. Neomilicyjnej pale.

Jantar
Jantar

I w pale Kaczyńskiego, tudzież jego popleczników.

to już dyktatura cwanych ciemniaków
to już dyktatura cwanych ciemniaków

Niech mnie ktoś teraz przekona, że to nie są mafijne metody, gangu cwanych ciemniaków, który chce bezkarnie kraść wszystko co im w łapy wpadnie i to w imię wyższych celów! To już nawet nie są metody bolszewickie, tylko udoskonalone gangsterskie!