Czy PO przetrwa wewnętrzne spory?

Czy PO przetrwa wewnętrzne spory?

Nieciekawe wieści z Platformy Obywatelskiej.

Nie dość, że partia straciła już kilku polityków, to coraz głośniej mówi się o podziale.

Jak twierdzi w rozmowie z Wirtualną Polską Ireneusz Raś, u podstaw narastającego konfliktu leży podejście do aborcji.

Po długim oczekiwaniu społecznym, PO wreszcie przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie, optując za terminacją ciąży do 12 tygodnia, co przez część jej członków okazało się nie do przyjęcia.

Raś nie ukrywa, że „z jednej strony PiS odwracał aborcją w sposób cyniczny uwagę od problemów pandemii, z drugiej weszliśmy w grę pod tytułem „aborcja jest okej”. Obydwa kierunki są złe. Słyszałem od kolegów i koleżanek, że Platforma nie zaproponowała przecież „aborcji na życzenie”, ale ciężko tego bronić w podkrakowskich mniejszych (…)niektórzy jego klubowi koledzy m.in. Sławomir Nitras, którego bardzo lubi, są często w zbyt gorącej wodzie kąpani i chcą zrobić milowy krok ideowo-programowy i przejść na lewo”.

Zaznacza on, że w partii przeważa skrzydło konserwatywne i gdy rozmawia „z działaczami PO, nie tylko w dużych miastach, ale zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsi, widzę, że to poglądy Sławka nie mieszczą się w naszym mainstreamie. Nie odpowiadają wrażliwości większości ludzi, którzy nie pełnią ważnych funkcji, ale na ich barkach opierają się wszystkie kampanie. To oni wieszają plakaty i roznoszą ulotki”.

Trzeba też pamiętać o politykach, którzy zebrali się wokół Grzegorza Schetyny i coraz głośniej mówią o powrocie do źródła, czyli tej Platformy sprzed lat.

Na razie nie wiadomo, która opcja wygra, ale Raś nie ukrywa, iż wielu członków partii mówi o jej opuszczeniu.

Warto więc postawić sobie pytanie, czy ten statek płynie nadal, czy już tonie, czy też to tylko groźby, których celem postraszenie liderów i zmuszenie ich, by powrócili do zachowania dotychczasowej zasad funkcjonowania jako partia.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Nawet jeśli te zasady już się przejadły i zupełnie nie pasują do rzeczywistości, w której trzeba czegoś więcej, by ludzi przyciągnąć. By ludzie uwierzyli, że ta partia wyszła z własnych ograniczeń.

Tamara Olszewska

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jac stary
Jac stary
3 marca 2021 08:39

Zawsze głosowałem na PO, ale jak miałaby przeważyć opcja Rasia – no to mamy problem. Bo Platforma MUSI się zmienić. Starzy działacze nie dostrzegają, że trzeba postawić na młodych. Sukces Trzaskowskiego pokazał – czego dziś oczekujemy od PO.

Tom
Tom
3 marca 2021 17:58
Reply to  Jac stary

Wybory przegrał. Ruch, który miał zagospodarować wyborców nie istnieje. W Warszawie też bywało różnie. Jaki to sukces?

Marek
Marek
3 marca 2021 20:27
Reply to  Tom

Nie przegrał żadnych wyborów. Przegrał ustawiony i zmanipulowany plebiscyt popularności. Sukcesem było zebranie tak ogromnego poparcia w tak skrajnie niesprzyjających warunkach i z takim poziomem łotrostwa i zwykłego fałszerstwa jakie pis zaprezentował.

Tom
Tom
4 marca 2021 08:03
Reply to  Marek

Tak wyglądają wybory. To plebiscyt. I poparcie to zmarnował.

Marek
Marek
4 marca 2021 15:43
Reply to  Tom

Nie w państwie demokratycznym. W dyktaturze czy innej republice bananowej to może i owszem tak wyglądają. Wybory w demokracji muszą spełniać określone standardy i posiadać określone cechy. Te takich nie miały.

Maciek123454321
Maciek123454321
3 marca 2021 09:45

Za rozbijacką robotę Borys powinien Schetynę i Rasia-łasia wywalić z PO na zbity łeb. Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach popiera jeszcze tzw. konserwatystów Platformy? Proszę mi wierzyć, że nie. Jako wolontariusz zbierałem podpisy pod kandydaturą RT na prezydenta. To, co ludzie mówili na temat pisu, nie nadaje się do druku. To samo dotyczy kwestii aborcji. Dzisiaj Platforma nie ma po prostu innego wyjścia, jak pożeglować na lewo. A jeśli Rasiemu i Schettino nie podoba się PO, droga wolna. Mogą się zapisać do PSL albo do hitlerowców, a najlepiej do pisu. Niech robią tam karierę. Czasy się zmieniają, panie Grzesiu S. I albo trzeba popłynąć z nurtem, albo zostanie się wyrzuconym na brzeg.

HerodAntypis
HerodAntypis
3 marca 2021 10:26

Myślę bardzo podobnie, ale nie umiałem tego napisać. Dzięki.

Paweł
Paweł
3 marca 2021 10:43

No proszę, wolontariusz chce ustawiać całą partię polityczną. Się porobiło…

Maciek123454321
Maciek123454321
3 marca 2021 12:05
Reply to  Paweł

Ja tylko jestem obserwatorem, proszę pana, i nikogo nie ustawiam. Bardzo mi się nie podoba, co pan napisał. Słownictwo rodem z pisu – gratuluję.

HerodAntypis
HerodAntypis
3 marca 2021 12:58

Daj sobie spokój, to tylko oburzony wapniak.

HerodAntypis
HerodAntypis
3 marca 2021 09:50

PO zachorowała na zwapnienie rozsiane. Nie mam nic przeciwko, aby zwapniałe członki odpadły i została tylko zdrowa tkanka. Poparcie nie zmaleje, bo poglądy wapniaków na aborcję popiera katolska trzoda, a ci od dawna głosują na PiS. Może kaja płodek ich przygarnie.

Paweł
Paweł
3 marca 2021 10:44
Reply to  HerodAntypis

Tu też wolontariusz – spec od organizacji?

Maciek123454321
Maciek123454321
3 marca 2021 12:07
Reply to  Paweł

Przepraszam, czy pan jest etatowym trollem, czy jak? Krytyka nie w smak, co?

Zwinka
Zwinka
3 marca 2021 12:33
Reply to  Paweł

A ty kto, organizator od siedmiu boleści ? To zauważ, że MAMY DOŚĆ tego „i chciałabym i boję się”

Paweł
Paweł
3 marca 2021 10:52

Platforma Obywatelska działa i ma się dobrze. PO to w tej chwili przede wszystkim samorządy. Tutaj jest jej realna siła.

Darka
Darka
3 marca 2021 11:19
Reply to  Paweł

Dobrze, że działa w samorządach, ale nie może „uciekać” od problemu kobiet. Przecież w stanowisku, które przedstawiła Platforma, nie ma przyzwolenia na „aborcję na życzenie”. Jest natomiast poszanowanie prawa kobiet do wyboru. To co, może to Schetyna, czy Raś, mają decydować za kobiety??Porażające jest to, że oni uważają kobiety za durne laski, które, jeżeli dostaną możliwość wyboru, to bezmyślnie będą abortować, abortować, abortować. Za kogo oni się uważają. Dobrze, że Platforma wreszcie się okresliła, a tym panom, jeżeli to przeszkadza, to droga wolna, PiS się ucieszy.

Stanisław
Stanisław
3 marca 2021 20:25
Reply to  Paweł

„Tutaj jest jej realna siła”- i koryto.

Marek
Marek
3 marca 2021 20:32
Reply to  Paweł

Realna siła do czego niby? Chyba tylko do minimalizowania debilizmów i zniszczeń jakie wprowadza pis, a i to do czasu gdy po te samorządy nie sięgną. Samorządy pójdą na realną wojnę z zaborcą? Wystawią armię, policję do zapewnienia bezpieczeństwa? Wątpię. Jak przyjdzie na nie czas to się ugną i poddadzą, tak jak policja, prokuratura i sądy. Bo nie mają żadnej realnej siły. A siła, prawna, siła instytucji, siła idei to fikcja gdy za ideą nie stoją ludzie gotowi jej bronić. Pis to właśnie pokazał, ale kolejny rok dalej mało kto to rozumie.

Zwinka
Zwinka
3 marca 2021 12:30

A niech te rasie idą w cholerę…To się musi w końcu przewalić w tę, lub w tę stronę. Perfumowanie trupa nic nie da…
Liczę już tylko na kobiety i ich determinację.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
3 marca 2021 12:52

Bardzo dobrze się stało, że PO/KO postanowiła zerwać z kokietowaniem parafiańszczyzny i postawić na elektorat myślący po europejsku, który – jak pokazała reakcja na październikowy wyrok Trybunału Kucharki i następujące sondaże nt. dopuszczalności przerywania ciąży – rośnie w siłę, a wśród młodych wyborców dominuje.
A Raś niech zjeżdża do kościółkowego Hołowni.

Maciek123454321
Maciek123454321
3 marca 2021 17:49

Panie Jacku, jak dotąd Hołownia nie brał spadów wywalonych przez konkurencję. Można się spierać, czy działa w sposób elegancki, czy nie, ważne, że jest SKUTECZNY, co widać po rosnącym poparciu. Też mi nie odpowiada jego kościółkowy rodowód, ale wydaje mi się, że Szymon mocno zjeżdża w lewo. Być może, jest to koniunkturalizm, ale nawet jeśli tak jest, to dobrze wyczuwa atmosferę społeczną. Natomiast Platforma nie powinna udawać obrażonej panny. Swoje za uszami ma, i nie chodzi tu wcale o podsłuchy u „Sowy i Przyjaciół”. To jest pikuś w porównaniu z karygodnymi zaniedbaniami, których się dopuściła. Przede wszystkim – najbardziej słuszne ze słusznych podniesienie wieku emerytalnego nie zostało w ŻADEN sposób wytłumaczone opinii publicznej. Trzeba było wyjątkowego zaślepienia, żeby nie wiedzieć, z jaką wściekłością ludzie na to zareagują. Dzisiaj już wiemy – każdy dodatkowy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego, to średnio 500 zł więcej w późniejszym portfelu. Dlaczego wtedy o tym nic nie powiedziano? Sprawa druga – TS dla ziobry. gdyby ten skurwiel dostał wyrok, nie byłoby tego skunksa dziś w polityce. To wyjątkowy bydlak. Można mnożyć zastrzeżenia, ale nie o to chodzi. Dziś WSZYSTKIE ugrupowania opozycyjne powinny zawrzeć alians. No do cholery, jeśli Churchill potrafił się dogadać ze Stalinem, to ja naprawdę nie widzę problemu, żeby Budka dogadał się i z Kosiniakiem, i z Czarzastym, i z Hołownią. Kosiniak zwłaszcza jest cenny, bo tylko on może wyłuskać gowinowców z pisowskiego gówna. Jeżeli opozycja nie będzie potrafiła tego zrobić mimo głośnych nawoływań obywateli, to – proszę mi wybaczyć, ja pierdolę taki kraj.

antyuzurpator
antyuzurpator
4 marca 2021 09:03

Koniunkturalizm? Niestety, raczej kameleonizm, czyli celowe maskowanie się dla skuteczniejszego upolowania ofiary. Bez tego maskowania większość ofiar, które teraz łapie, obchodziłaby go z daleka.

Last edited 1 miesiąc temu by antyuzurpator
szary człowiek
szary człowiek
3 marca 2021 17:39

Czarowanie rzeczywistości nic nie da! PO jest skostniała w rutynie więc „starym kadrom” nie w smak europeizacja w sprawie poglądów na aborcję.