Czy Prezes TVP to faktycznie osoba fizyczna a nie publiczna, jak twierdzi Kancelaria Prezydenta?

Modelowa kariera polityczna: od PZPR do PiS. Maciej Łopiński nowym szefem TVP. „Ciemny lud to kupi”

Jak informuje portal wp.pl, Maciej Łopiński, obecnie pełniący obowiązki prezesa TVP, bez żadnego trybu, zamieszkuje w willi prezydenckiej w samym centrum Warszawy. „Czasowy” szef TVP, były parlamentarzysta PiS, swego czasu był zaufanym współpracownikiem i ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Jest też dobrym znajomym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, co być może przekłada się na jego pozycję zawodową, bo oprócz pracy w TVP, zasiada także w radzie nadzorczej PZU. Jest też doradcą zarządu w PKN Orlen. W sumie co miesiąc na jego konto wpływa kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Według danych z 2019 roku, Łopiński za 73-metrowe lokum płacił 2,9 tys. zł plus ok. 710 zł opłat eksploatacyjnych. Na komercyjnym rynku nieruchomości wynajęcie takiego mieszkania w ścisłym centrum Warszawy, w sąsiedztwie Belwederu i Łazienek, kosztuje dużo więcej.

 

Swego czasu w budynku tym mieściły się biura fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Jednak decyzją Lecha Kaczyńskiego rozwiązano z nimi umowę. Uznano, że willa będzie przeznaczona dla gości prezydenta. Jednym z pierwszych lokatorów był właśnie Maciej Łopiński. Po raz drugi zamieszkał w wilii, kiedy wybory wygrał Andrzej Duda. Według informacji wp.pl za Łopińskiego osobiście ręczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, który później, w prezydenckiej willi, był częstym jego gościem.

Portal wp.pl zapytał Kancelarię Prezydenta o szczegóły zamieszkiwania Macieja Łopińskiego w prezydenckiej willi. M.in. o koszty jakie ponosi p.o. prezesa TVP i do kiedy obowiązuje umowa. I choć pytania dotyczyły publicznego obiektu (utrzymywanego z pieniędzy podatników), a także osoby, która pełni kilka publicznych funkcji, odpowiedź Kancelarii Prezydenta była następująca:

„Kancelaria Prezydenta RP wskazuje, iż żądania ujawnienia informacji na temat określonej z imienia i nazwiska indywidualnej osoby fizycznej nie dotyczą informacji o działalności Kancelarii Prezydenta RP jako organu władzy publicznej, lecz obejmują prywatną sferę ad personam, która nie ma charakteru publicznego”. Dalej prezydenckie biuro prasowe oświadcza: „(…) Celem dążenia do uzyskania informacji publicznej jest podmiot indywidualny – osoba fizyczna, a nie sfera działalności organu władzy publicznej lub innych podmiotów zobowiązanych do udzielenia informacji publicznej”.

Jeśli ktoś nadal chciałby znać odpowiedź na pytanie dlaczego i na jakich zasadach prezes TVP mieszka w willi prezydenckiej, przypomnę, że „naczelnik” już dawno temu wprowadził zasadę „bez żadnego trybu” i ona niech będzie odpowiedzią na wścibskie pytania dziennikarzy.

/md/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
smętekPiotrZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Innymi słowy, jest to dom publiczny.

Piotr
Piotr

Bez żadnego trybu i ze środkowym palcem w stronę tych ,którzy za to płacą.

smętek
smętek

Personel, jeśli nawet jest mądrzejszy od szefa to ma udawać idiotów. A może ja się mylę i oni nie udają?