Czy rząd PiS pozostawi Polskę w oślej ławce UE?

Czy rząd PiS pozostawi Polskę w oślej ławce UE?

Półtora roku Komisja Europejska (KE) potrzebowała, aby przejąć zdecydowaną inicjatywę w sprawie zapobieżenia destrukcyjnych działań rządu PiS dla demokracji w Polsce i reguł państwa prawa.
Uruchomiony został 7 artykuł Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), jednocześnie wydano czwartą rekomendację dla Warszawy, to znaczy stwierdzono, iż istnieje poważne ryzyko naruszenia praworządności w Polsce. Skierowano też pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) dotyczący naruszenia prawa wspólnotowego.

Jak należy czytać decyzję Komisji Europejskiej? Władze PiS dostały 3 miesiące na dostosowanie się do 4 rekomendacji KE w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i zasad praworządności. Jeżeli państwo polskie – pod władzą PiS z którejś rekomendacji skorzysta – w tym aspekcie zaprzestane zostanie działanie artykułu 7 TUE.

Pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy procedur sprawdzenia, osądzenia i ukarania Polski rządzonej przez PiS. Procedury mają określać karanie za łamanie zasad dotyczących gwarancji niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Czyli wyrok zostanie wydany na dwie ustawy sądownicze – o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – które Duda zdecydował się podpisać teraz, ale także na tę trzecią ustawę sądową podpisaną w lipcu. Ta już działa i Zbigniew Ziobro zwalnia prezesów sądów i zastępuje ich swoimi uległymi nominatami.

Komisja Europejska prześle do Rady Europejskiej (której posiedzeniom przewodniczy Donald Tusk) listę spraw, które destruuja praworządność w Polsce i za które Polska (pod rządem PiS) może być ukarana, a nawet ostatecznie nałożone sankcje.

Przy czym kara jest rozumiana jako odsunięcie od podejmowania decyzji w Radzie Europejskiej, odebranie głosu, a także nałożenie kar pieniężnych, jak to miało miejsce w przypadku Puszczy Białowieskiej. Do tego potrzebna jest zgoda 4/5 głosów, czyli 22 krajów.

Zaś sankcjami mogłoby być pozbawienie Polski dostępu do kasy Wspólnoty, a także odebranie innych przywilejów, włącznie z personalnymi. O tym na razie nie ma mowy.

Na tę poprawę rząd PiS otrzyma 3 miesiące. Czy z tego skorzysta? I tak zostaliśmy posadzeni do oślej ławki, nikt z nami nie chce zawierać żadnych sojuszy wewnątrzunijnych w celu osiągniecia konkretnych korzyści. Zostaliśmy chorym człowiekiem Europy. Podniesienie się z tego upadku potrwa dużo dłużej niż dotychczasowy upadek.

Między innymi z powodu powyższej wiedzy, która została udostępniona dzisiaj szerokiej publiczności w Polsce, czmychnął z ostatniego szczytu Mateusz Morawiecki. I to on będzie oficjalnym głównym negocjatorem z władzami unijnymi.

Oczywiście, Morawiecki to tylko usta prezesa, gdyż Kaczyński w tej chwili ustanawia nam Polskę. Albo pozostaniemy w Unii Europejskiej i dostosujemy się do standardów demokratycznych, zachodnich, albo po cichu będziemy z niej wyprowadzani. Wiele symptomów wskazuje na to, że Polska pisowska salwuje się z Zachodu na Wschód. Uciekając gubi demokrację, społeczeństwo obywatelskie, niezależność sądów.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SobiepanMaciek123454321WojtekParagraf22 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paragraf22
Paragraf22

„Czy rząd PiS pozostawi Polskę w oślej ławce UE?”
TAK.

Wojtek
Wojtek

Nie pozostawi.Celem faszystowskiego rządu i karalucha osobiście jest wyprowadzenie Polski z UE.Obym się mylił,ale rok temu pisałem że Morawiecki zostanie premierem.Mam nadzieję że moje przeczucia tym razem się nie spełnią.Ale niestety,taki jest ich cel.Mają gdzieś Unię.Ważne żeby Polska była narodowa i katolicka.Pozostaje wciąż pytanie:co robili,albo czego nie robili Polacy pracujący bądź mieszkający w Unii?To ich głosami(których zabrakło)karaluch zgarnął całą pulę.Ciekawe czy nadal będą mieli wybory gdzieś,jeśli spełni się czarny sen?Bo czas,aby te dwie komórki w mózgu się spotkały.Nie ma Unii,nie ma również pracy w niej.Nie mówiąc już o tym,że otrzymaliśmy z Unii 6 razy więcej pieniędzy niż wpłaciliśmy.Karaluchy,mimo że trudne… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Dziękuję i nawzajem. Najtrudniejszy jest do wytępienia Główny Karaluch. Dezynsekcja pewnej willi na Żoliborzu pilnie potrzebna.

Sobiepan
Sobiepan

Macku, dezynfekcja i dezynsekcja nawet na terenie CALEGO Zoliborza niczego nie zmieni. Tepy elektorat bedzie powtarzal NOWE haslo- „WINIEN temu zamachowi Unii na kartoflisko- jest Kaszub TUSEK”. Przyjmuje KAZDY zaklad, ze mam racje ! Howgh !