Czy sąd, w którym zasiada sędzia powołany na wniosek upolitycznionej KRS, jest sądem?

Czy sąd, w którym zasiada sędzia powołany na wniosek upolitycznionej KRS, jest sądem?

Takie pytanie skierował do Trybunału Stanu UE sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Themis. Podobne wysłał już wcześniej szef Iustitii, Krystian Markiewicz. Odpowiedź może zdecydować o losie setek nowych sędziów w Polsce.

 

Wystąpienie sędziego Żurka, od dawna zaangażowanego w obronę niezależności może ściągnąć na niego nowe szykany ze strony ministerstwa sprawiedliwości. PiS grozi mu za to usunięciem z zawodu, chociaż fakt karania sędziów za występowanie do TSUE z pytaniami też został przez Trybunał potępiony.

Żurek kwestionuje legalność obecnej KRS oraz powołania sędziów, dokonanych przez Radę. Podobne pytania zadał w marcu Sąd Okręgowy w Katowicach, a konkretnie Krystian Markiewicz. Obaj sędziowie liczą, że TSUE zwiększy kontrole nad  nowymi sędziami, co zagwarantuje obywatelom sprawiedliwe wyroki.

 

Obecnie w sądach powszechnych orzeka co najmniej kilkaset osób powołanych z rażącym naruszeniem reguł prawa” – napisał Żurek. W ubiegłym roku nowa KRS powołała pół tysiąca sędziów i wciąż rekomenduje  nowe osoby. Czy skład sędziowski obsadzony sędziami wybranymi przez nową KRS spełnia standardy unijne? Dzisiaj, po reformie sądownictwa dokonanej rękoma PiS, sędzia wybrany przez KRS może być usunięty tylko przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej, również w całości obsadzoną ludźmi obozu rządzącego. Gdy podobne pytania trafiają do Izby, PiS nakazuje pozostawić je bez rozpoznania.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Jeśli TSUE odpowie, dzięki tej wykładni będzie można wyłączać nowych sędziów z rozstrzygania spraw, jako niezdolnych do orzekania. „Sądy powszechne wydają ponad 16 milionów orzeczeń rocznie. Każdy dzień pogłębia więc chaos prawny w Polsce związany za skutkami orzekania przez takie osoby” – pisał sędzia Żurek w uzasadnieniu prośby o przyśpieszenie rozpatrywania tej sprawy.

/ep/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
3 kwietnia 2021 13:23

W ubiegłym roku nowa KRS powołała pół tysiąca sędziów i wciąż rekomenduje nowe osoby.

Przecież dokładnie o to chodzi, żeby powołać nowych sędziów, którzy będą orzekać zgodnie z linią partii i jednocześnie usuwać sędziów powołanych przed 2015 r. Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Ziobro przecież powiedział w wywiadach, że „absolutnie trzeba jak najszybciej dokończyć całkowitą wymianę kadrową w sądach”. Tylko wtedy będą mieć gwarancję wyroków zawsze skazujących obywateli za każde, nawet rzekome, przestępstwo wobec władzy i bezkarności dla swoich.

Stanisław
Stanisław
3 kwietnia 2021 15:39
Reply to  Jantar

No i co na to można poradzić? Każda władza chce mieć swoich sędziów. Co szkodzi mieć przewidywalne sądownictwo?

Marek
Marek
4 kwietnia 2021 13:29
Reply to  Stanisław

Każda autorytarn, każda faszystowska , każda konserwatywna, każda prawicowa władza chce, tak to prawda.
Cóż poradzić? Proste, mieć władzę demokratyczną, nieprawicową i niefaszystowską. Taka władza nie chce mieć swoich sędziów, bo taka władza rozumie po co sądownictwo jest w ogóle potrzebne.
Ale czy prawicowy troll jest w stanie to pojąć? Raczej nie skoro nic mu nie szkodzi mieć przewidywalne, niesprawiedliwe, upartyjnione „sądownictwo” czyli kolejny organ do opresji, a nie instytucję mającą realizować taką lewacka ideę jak sprawiedliwość.

Stanisław
Stanisław
4 kwietnia 2021 21:04
Reply to  Marek

cyt: „Cóż poradzić? Proste, mieć władzę demokratyczną, nieprawicową i niefaszystowską”- innymi słowy „naszą”. A jak już wrócimy do władzy (czytaj: koryta), to już im damy popalić. Słodkie są marzenia o zemście… Jak to pewna sędzia powiedziała: „uzasadnienie się wyinterpretuje”- a jakie uzasadnienie?- a takie, jakie będzie potrzebne.

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 19:12
Reply to  Stanisław

Oto potwierdzenie, że jesteś kolejnym trollem debilem. Najwidoczniej demokratyczna władza to nie twoja bajka. Cóż można popierać faszyzm i wtedy faktycznie można się obawiać, że jak ulubieńcy dzisiejszych faszystów (pis, konfederacja) władzę stracą, to na ich miejsce przyjdą inni faszyści, którzy tak samo jak oni dzisiaj będą się mścić.

Stanisław
Stanisław
7 kwietnia 2021 21:10
Reply to  Marek

No cóż, faszyzm…doktryna jak doktryna; jedni lubią, drudzy nie. A określenie „troll debilny”, barwne, choć lekko głupawe. Ale doceniam.

Marek
Marek
8 kwietnia 2021 14:59
Reply to  Stanisław

Dokładnie. Faszyzm wspaniała doktryna dla ludzi chcących być niewolnikami, do takich ludzi określenie debil myślę pasuje.

Stanisław
Stanisław
10 kwietnia 2021 08:07
Reply to  Marek

cyt.”Faszyzm wspaniała doktryna dla ludzi chcących być niewolnikami”- a może dla ludzi którzy chcą rządzić?

Aga
Aga
6 kwietnia 2021 16:29
Reply to  Stanisław

Stanislaw, doczucz sie czlowieku, bo razi twoja ignorancja. Moj pies jest w stanie zrozumiec lepiej niz ty pewne sprawy.

Stanisław
Stanisław
7 kwietnia 2021 11:29
Reply to  Aga

Gratuluję posiadania tak inteligentnego psa.

Rafapon
Rafapon
3 kwietnia 2021 21:12

Od kiedy postępuje ta ziobryzacja polskiego sądownictwa? To są lata. I co w tym czasie zrobił ten TSUE? Nic. I nic nie zrobi, bo przecież nie wyślą wojsk, żeby wyaresztować ziobrowych nominatów.

Marek
Marek
4 kwietnia 2021 13:18
Reply to  Rafapon

TSUE zrobił w tym czasie to co mógł i o zrobienie czego do TSUE się zwrócono. TSUE to nie jakiś Bóg sam nakazujący i pilnujący spraw.
Ja się pytam co zrobili Polacy, co zrobili prawdziwi patrioci, tacy jak Pan, i wielu tutaj się wypowiadających? I odpowiadam zrobiliśmy mniej niż TSUE, które wojska nie ma by je wysłać, ale my to co innego. Polska ma wojsko by się bronic przed zaborcą, przed wrogiem wewnętrznym. Co owe wojsko zrobiło? Czy obywatele patrioci wezwali to wojsko do zrobienia czegokolwiek?

Stanisław
Stanisław
4 kwietnia 2021 21:16
Reply to  Marek

cyt.”Co owe wojsko zrobiło? Czy obywatele patrioci wezwali to wojsko do zrobienia czegokolwiek?”
Nie bądź śmieszny koleś. Ja w tym wojsku byłem ponad 30 lat – zaliczyłem dwie wojny: jedną w 1981 „o obronę socjalizmu” i wiele lat później o „demokrację w Iraku”, więc trochę wiem o czym (o jakiej armii) piszę. Zapewniam Cię, że na takie „wezwanie obywateli patriotów do zrobienia czegokolwiek”, nasza niezwyciężona armia w zdecydowanej większości zrobi jedno: pójdzie na zwolnienie lekarskie. Myślisz, że na wezwanie takich fanatyków „coś zrobi”? Owszem, będzie groźnie kiwać palcem w bucie i będzie niezachwianie czekać na wypłatę i emeryturę- jak piszący te słowa.

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 20:45
Reply to  Stanisław

Koleś to mów do swoich znajomych trolli. Co do reszty, to czytanie ze zrozumieniem się, kłania, ale czego oczekiwać od zwolennika faszyzmu i do tego wojskowego uczonego w komunie więc nie rozumiejącego z zasady czemu ma służyć wojsko w demokratycznym państwie. Niektórzy potrafią mimo tego zrozumieć, ty najwyraźniej nie. Ciesz się swoja emeryturką i módl się by pis nie potrzebował na nic kasy bo ci ja odbierze. Chyba, że teraz jesteś na jego liście płac to w porządku.

Stanisław
Stanisław
8 kwietnia 2021 08:28
Reply to  Marek

cyt.”czemu ma służyć wojsko w demokratycznym państwie”- w każdym ustroju wojsko ma służyć interesom państwa. Jak jesteś tak przywiązany do „państwa demokratycznego”, to niech ci będzie i tak.
„Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami”- to zdanie Carla von Clausewitza (poguglaj kto to). Polityki wewnętrznej także; jak trzeba to i najwięksi „demokraci” (Józio Biden na swoje zaprzysiężenie np.) wysyłają wojsko na ulice by ratować własną d…ę.
Co do odbierania emerytur, to mi to nie grozi- jestem na tajnej liście osób zaufanych.

Marek
Marek
8 kwietnia 2021 15:08
Reply to  Stanisław

Jak płynnie przechodzisz od wojska do wojny agresywnej (tej, która jest narzędziem jakiejś polityki). Można wysłać wojsko na ulicę, nawet przeciw własnym obywatelom, liczą się powody. To motywy wysłania decydują czy był to akt zgodny z regułami demokracji czy nie, a nie sam fakt wysłania wojska. Państwo i „służenie interesom państwa” w ustach zwolennika faszyzmu brzmi groźnie, szczególnie w połączeniu z „wojną jako narzędziem polityki”.

O Clausewitzu słyszałem, a skoro tak lubisz cytaty to i ja mam jeden specjalnie dla ciebie „kto dla odrobiny bezpieczeństwa rezygnuje z odrobiny wolności, nie zasługuje na żadną z nich i ostatecznie straci obie”, nie taki wprost, ale pasuje do kwestii niszczenia sądownictwa, wolności, demokracji i faszyzmu.

Stanisław
Stanisław
10 kwietnia 2021 08:13
Reply to  Marek

cyt.”To motywy wysłania decydują czy był to akt zgodny z regułami demokracji czy nie, a nie sam fakt wysłania wojska”-wysyłamy wojsko na ulicę dla obrony „demokratycznego państwa prawnego”- powie J.Kaczyński. Może tak być? Pasuje taki motyw?

Marek
Marek
10 kwietnia 2021 21:06
Reply to  Stanisław

„demokratycznego państwa prawa” w ustach kaczyńskiego = ha, ha, ha. Można opluć monitor z takiego dowcipu.
Nie słowa decydują tylko fakty. Pis, kaczyński i ty, możecie nazywać taczkę samolotem, i tak nie poleci.

A do cytatu się nie odniosłeś, odwagi wielkiemu żołnierzykowi nie starczyło?

Rafapon
Rafapon
5 kwietnia 2021 18:39
Reply to  Marek

Jeśli idzie o to, co Polacy zrobili, to przede wszystkim o to należy zapytać przywódców tzw. opozycji. Pamiętam, że przed którymiś wyborami Kaczyński i Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością przeanalizowali, ilu mieli potencjalnych wyborców w okręgach, gdzie nie byli pewni zwycięstwa, i koncentrowali się na rozdawaniu kiełbasy wyborczej właśnie tam. Czy coś podobnego zrobiła którakolwiek z partii opozycyjnych? Czy próbowali np. we wschodnich okręgach, głosujących na PiS, przekonywać wyborców, że to co robi PiS, to ściema? Że te „pińset plus”, które i dają, wpierw im muszą zabrać? No i to rozdrobnienie opozycji. Jak na razie, to nie ma konieczności przeprowadzania krwawej rewolucji. Wystarczy wygrać wybory, a to jest możliwe. Ale nie wystarczy chcieć.

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 19:19
Reply to  Rafapon

Tutaj ma pan rację. Opozycja jest nieudolna i nie potrafi nic zmienić, ale poza opozycją sejmową jest jeszcze opozycja uliczna. Pokładanie całej swojej nadziei w posłów to błąd i pewne ograniczanie się.
A co do przekonywania to ma Pan na tym forum multum trolli, choćby stanisław powyżej, proszę spróbować go przekonać do czegoś.
Tych ludzi po prostu nie da się przekonać do niczego. Najlepiej podsumowuje to stwierdzenie pewnej zwolenniczki pis „kaczyński może i kradnie, najwidoczniej musi kraść by było dobrze”. By dać się przekonać, trzeba najpierw otwartej postawy, a konserwatyści nie mają takiego „lewackiego wymysłu”.

Stanisław
Stanisław
4 kwietnia 2021 21:24
Reply to  Rafapon

cyt.”I co w tym czasie zrobił ten TSUE? Nic. I nic nie zrobi”.
Zrobi, zrobi, ale tylko to na co dostanie pozwolenie z Berlina. I to w relacjach Warszawa- Berlin jest klucz do operetkowych „orzeczeń” TSUE. Jak Berlin uzna, że „chwatit”, to „niezawisły trybunał” spokojnie odłoży werdykty „ad calendas graecas” i wszystko zakończy się wesołym oberkiem (fraza S. Michalkiewicza).

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 19:20
Reply to  Stanisław

Jakiś dowód na to, że Berlin rządzi TSUE? Nie ma, czyli łzesz znowu prawicowy trollu jełopie.

Aga
Aga
6 kwietnia 2021 16:31
Reply to  Rafapon

A co Polacy robia? Siedza przed TV w fotelu i narzekaja, a w Birmani gina ludzie za wolnosc.

Rafapon
Rafapon
7 kwietnia 2021 16:29
Reply to  Aga

A w Ameryce biją murzynów. Albo murzyni biją. Jakoś tak.

druh Marek
druh Marek
3 kwietnia 2021 21:30

Każda instytucja powołana z naruszeniem prawa, lub według nielegalnie stanowionego prawa, nie może żądać od obywateli posłuszeństwa!. Putin, Łukaszenka, Orban, Erdogan i inni dyktatorzy na świecie wiedzą ,że stanowione przez nich prawo to farsa, ale sądzą według takiego prawa, bo kiedyś wyborcy dali im mandat zaufania. I bez skrupułów robi to klika Kaczyńskiego.

Aga
Aga
6 kwietnia 2021 16:36
Reply to  druh Marek

Wiec trzeba odebrac im wladze i powiedziec dosc. Kaczynski nie ma nic do powiedzenia w tym kraju, bo i co moze zrobic majac 30% poparcia? Kaczynski to przestepca pospolity. Trzeba zaczac rozmawiac z ludzmi i przekonywac ich.

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 19:22
Reply to  Aga

Powodzenia.
Od ponad pięciu lat różne grupy w różnych kwestiach probują przekonać wyznawców pisuaru do czegoś, jak dotąd nikomu się nie udało.
Może uznajmy, że to prymitywni ludzie i zacznijmy działać tak by ich obejść i żyć bez nich, a nie wierzyć, że ich da się do czegoś przekonać.

jańcio wodnik
jańcio wodnik
4 kwietnia 2021 09:19

uważam, że unia powinna już dawno zabrać naszemu krajowi kasę za łamanie traktatów międzynarodowych i powiedzieć wprost chcecie polaczki dyktatury ok to wasza sprawa zbudujcie ją sobie ale nie za nasze pieniądze, no i zamknąć granice na przepływ ludzi i towarów by restrykcje właśnie udeżyły w zwykłych ludzi bo to oni przecież wybierają oszustów i bandytów do władzy i niech znów przyjdzie tu rosja i pomoże tłumić protesty jak na Białorusi i wtedy dopiero może część zwolenników pis pójdzie po rozum do głowy jak ich d**a zaboli od pałki choć szczerze wątpię. —– Amen—

Marek
Marek
4 kwietnia 2021 13:28
Reply to  jańcio wodnik

I ja tak uważam. Ale niestety Unia ma ociężała biurokrację, sprzeczne interesy różnych państw, które musi godzić i upadek wiary w wartości na jakich została zbudowana, dlatego tyle to trwa i tak nieprzewidywalny jest wynik. Jednak myślę, że to już jest przesądzone, Unia te pieniądze zabierze i nałoży sankcje po to by chronić siebie, inaczej się rozpadnie. Bo już opór państw, które nie mają w Polsce tak ogromnych interesów by chcieć je chronić za cenę wartości jest zbyt duży, a państwa, które owe interesy mają już zrozumiały, że gdyby Unia się rozpadła, stracą na tym więcej.

Z drugą częścią również się zgadzam.i. Polacy od wieków są indoktrynowani do posłuszeństwa, gięcia karku i szkoleni na niewolników idealnych, przy czynnym, ogromnym a nawet większościowym udziale kościoła katolickiego. Dlatego również wątpię w powrót rozumu i nie tylko u zwolenników pisu, bo ta sama mentalność dotyczy niemal wszystkich Polaków (poza znikomym procentem).

Marek
Marek
5 kwietnia 2021 08:37
Reply to  Marek

To znowu ten drugi „Marek” i jego oszołomskie teorie.

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 19:28
Reply to  Marek

To chyba ten marek z pisuaru. Co oszołomskiego jest w moich teoriach?
Stać cię na argument jedyny i prawdziwy marku? Wątpię.
Zresztą to nie tylko moje teorie, mówią o tym specjaliści z dziedzin społecznych. Słyszałeś o określeniu „homo sovieticus”? Słyszałeś o wpływie kk? Znasz dobrze ideologię katolicką?

Rozumiem, że minusujacym nie podoba się co mówię, ale ciekawe, że nikt nie potrafi argumentami obalić moich słów.

antyuzurpator
antyuzurpator
9 kwietnia 2021 09:58
Reply to  Marek

Nie potrafi? Argumentami? A może po prostu nie chce (się nikomu)?
„Od ponad pięciu lat różne grupy w różnych kwestiach probują przekonać wyznawców pisuaru do czegoś, jak dotąd nikomu się nie udało.”
Po prostu szkoda czasu – są przyjemniejsze zajęcia niż kopanie się z koniem i dyskusje z płaskoziemcami rodem ze średniowiecza.

Aga
Aga
6 kwietnia 2021 16:38
Reply to  Marek

Nie zgadzam sie, ja nie jestem indoktrynowana i cogito ergo sum!

Celia
Celia
5 kwietnia 2021 10:49

Mam takie pytanie proceduralne: jeśli, nie daj boże, mam sprawę w sądzie i dowiaduję się, że sędzia jest z nominacji neoKRS – czy mam prawo wnosić o zmanę sędziego?

Aga
Aga
6 kwietnia 2021 16:38
Reply to  Celia

Ja mysle, ze tak, ale trzeba eksperta sie zapytac.

jańcio wodnik
jańcio wodnik
8 kwietnia 2021 18:34

Wreszcie pis będzie wsadzać tych którzy się im nie podobają, a uniewinniać fanatyków co biją lub zabiją przeciwników politycznych, cieszycie się polacy z takiej władzy ? TAAAAK odpowie 40% to czekajcie jak podobny Obajtkowi wywłaszczy cię z twojej ziemi bo akurat przylega do jego – z zaniżonym odszkodowaniem, poczekaj jak syn Kurskiego oskarżony o gwałt na 9-cio latce i nie osądzony zgwałci twoją córkę bo może i nikt nic mu nie zrobi bo pisowski sędzia go uniewinni a teraz ziobrowa prokuratura właśnie umorzyła jego sprawę. Poczekaj jak kolejny Jakimowicz zgwałci twoją żonę i tak jak w przypadku tego prawdziwego J. prokuratura nic nie zrobi by wyjaśnić sprawę, może to ciebie polaku senator Waldemar B. przciągnie na lince za autem jak swojego psa i sprawę umożą jak przycichnie i z całego serca życzę Ci polaku co głosujesz na tą bandę u władzy by ich bezeceństwa uderzyły prosto w ciebie.