Czy Sejm przyjmie uchwałę wyrażającą uznanie dla Olgi Tokarczuk?

Złość, zawiść i zazdrość, czyli jak polska prawica zareagowała na Nobla Tokarczuk

Odpowiedź na to pytanie poznamy, kiedy Sejm zajmie się złożonym przez posłów KO projektem uchwały, w którym proponują oni wyrażenie uznania dla laureatki literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. – „Zrobiliśmy to, ponieważ Sejm nie podziękował Oldze Tokarczuk, a powinien. Uchwała ma wyrazić ogromną wdzięczność, uznanie” – stwierdził poseł Tomasz Zimoch, reprezentujący KO w pracach nad projektem uchwały. Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla 10 października. Nagrodę odbierze w Sztokholmie 10 grudnia.

 

„Sejm RP wyraża swoje najwyższe uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Jesteśmy dumni i wzruszeni, bo oto Polka, pochodzącą z niewielkiego Sulechowa, miasteczka, jakich u nas tysiące, niesie w świat siłą swojego talentu i wyobraźni nasze marzenia i nasze lęki. Nagroda Nobla przypieczętowała wielkość Olgi Tokarczuk, która ma odwagę do rozpoznania swojego talentu i powinności czynienia dzięki niemu świata lepszym. Oldze Tokarczuk udało się to w stopniu mistrzowskim” – napisano w projekcie uchwały.

W dokumencie przytoczono wypowiedź Tokarczuk z jednego z wywiadów: – „W czasach totalnego kryzysu, wojny, niepokoju społecznego, wszystko ma tendencję do powrotu prostych czy nawet prostackich porządków. Wygląda na to, że długi czas względnego spokoju po II wojnie światowej kończy się i być może pójdą w niepamięć te wszystkie społeczne zdobycze ostatnich pięćdziesięciu lat. Boję się, że za kilka lat zdamy sobie sprawę, że żyliśmy w dobrych czasach, które bezpowrotnie minęły”.

Zimoch powiedział, że pomysł projektu uchwały narodził się, gdy podano informacje o przyznaniu Nobla dla Tokarczuk. – „Debatowałem wówczas z liderem wyborczej listy PiS w Łodzi, ministrem kultury Piotrem Glińskim. W debacie telewizyjnej wraz z innymi kandydatami wyraziliśmy gratulacje i uznanie, a jedyną osobą, która milczała był Gliński. Wtedy pomyślałem, że kiedy dostanę się do Sejmu, chciałbym pokazać, że Sejm jako przedstawiciel wszystkich Polaków powinien wyrazić uznanie dla noblistki” – podkreślił Zimoch.

Wcześniej – jeszcze w październiku – naszej noblistce podziękował Senat. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, o czym pisaliśmy w artykule „Były senator PiS Bonkowski na koniec kadencji znowu szokuje – tym razem obrażał Olgę Tokarczuk”.

bt

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
4 grudnia 2019 08:19

Trudno przewidzieć jak się zachowa pisowska część sejmu, bo chociaż wiatr jeszcze się nie zmienił to już sporo chorągiewek przestawiło się w przeciwną stronę. Wiadomo że kaczka wyjdzie jak przy panu Wajdzie. Znowu będzie u kaczki atak sraczki. No chyba że szumowski będzie jeździł do Otwocka potrzymać prezesika za kolanko to wcale nie pojawi się na głosowaniu.

antyuzurpator
antyuzurpator
4 grudnia 2019 12:40

Biedaczek gliński bez przekazu dnia ani be, ani me. Bo jeszcze by się okazało, że drabinkowemu „lubienie” prozy Tokarczuk jest akurat na rękę, i „kulturalny minister” dostałby szklanką po łapkach.

Anda
Anda
5 grudnia 2019 08:35

Uchwała honorująca panią Olgę Tokarczuk, podpisana przez barbarzyńców (zachowujących się czasami jak analfabeci) z PiS jest noblistce do niczego niepotrzebna

Jaś
Jaś
13 grudnia 2019 13:00

A w sprawie Szymborskiej była taka uchwała Sejmu RP? Coś mi się widzi, że sejm ma zupełnie inne zadania zapisane w konstytucji. A to ja im płacę pensję i chciałbym żeby robili to co do nich należy, a nie robili cyrk. Od odznaczeń i uścisków dłoni mamy Prezydenta.