Czy społeczność LGBT jest w Polsce dyskryminowana? Sprawdź wyniki sondażu

W Warszawie powstaje hostel interwencyjny dla osób LGBT+

W ostatnim czasie w naszym kraju mocno nasiliły się zjawiska homofobiczne. Najlepszym dowodem na to jest działalność furgonetek Fundacji Pro Prawo do Życia, które jeżdżą po ulicach miast i prezentują mieszkańcom homofobiczne slogany. Jeden z takich pojazdów został zatrzymany przez grupę aktywistki Margot – działaczki lekko uszkodziły pojazd i pozrywały z niego nienawistne hasła.

Margot została później zatrzymana przez policję, co stanowiło pokaz siły rządu, chcącego pokazać mniejszościowym aktywistom z LGBT ich miejsce w szeregu. Demonstracje w obronie działaczki zostały rozbite przez funkcjonariuszy, którzy aresztowali część zgromadzonych przedstawicieli społeczności LGBT.Zatrzymani, jak sami mówili w rozmowach z mediami, uskarżali się na homofobiczne szykany ze strony policjantów i brutalne traktowanie na komisariatach.

Kampania homofobii została wcześniej zainicjowana przez ugrupowanie rządzące. Szczególnie nasiliła się ona w trakcie tegorocznej kampanii wyborczej, kiedy prezydent Andrzej Duda mówił o LGBT jako o „ideologii gorszej niż komunizm”. Przemysław Czarnek z kolei mówił na antenie publicznej telewizji, iż ludzie nieheteronormatywni nie są normalni i szydził z praw człowieka. Kampania hejtu została wsparta przez innych polityków, w tym Jacka Żalka („LGBT to nie ludzie”).

„Rzeczpospolita” zapytała więc Polaków o ich opinię na temat dyskryminacji LGBT. Okazuje się, że aż 48% respondentów uważa, iż społeczność jest prześladowana. Mniej, bo zaledwie 30% uważa przeciwnie, 21% nie ma natomiast żadnego zdania.

Tezę o dyskryminacji podtrzymują głównie kobiety (53% kobiet i 44% mężczyzn). Również młodzież jest bardzo świadoma tego zjawiska (60% ludzi do 24 r.ż.) i mieszkańcy dużych miast (60% w miastach od 200 do 500 tys. mieszkańców). Panowie częściej przekonani są o tym, że mniejszości mają się dobrze (35% z nich). Również osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (42% z nich) uważają, że do dyskryminacji nie dochodzi (może być to związane z ich mniejszą świadomością).

Homofobia w Polsce ma się bardzo dobrze i naprawdę nietrudno to zauważyć…

Zostań patronem KODUJ24.PL

nt

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
16 sierpnia 2020 11:44

Autor zapomniał zwrócić uwagę, że aktywny udział w kampanii przeciwko mniejszości LGBT mają hierarchowie kościelni na czele z biskupem Jędraszewskim. A prymas Wojciech Polak, tak jak pierwsza dama, jest prymasem milczącym. Z racji swojego urzędu i bycia faktycznie przełożonym biskupów, powinien twardo stanąć w obronie prześladowanej grupy i przywołać swoich podwładnych do porządku posługując się słowami Franciszka. Tymczasem przez te wszystkie miesiąca nie wypowiedział się ani razu, ani razu nie skrytykował postawy biskupów. Nie widać prymasa nie tylko w mediach państwowych pod rządami PiS, co tu akurat jest zrozumiałe, bo obóz rządzący zawarł pakt z najbardziej radykalnymi biskupami. Nie widać też prymasa i nie słychać jego głosu także w mediach niezależnych. Nie udzielił wsparcia prześladowanej grupie. Milcząc przyzwala na coraz większy hejt i propagowanie nienawiści wobec tej grupy przez swoich podwładnych.

מְנֵא
מְנֵא
16 sierpnia 2020 14:23

„Margot została później zatrzymana przez policję, co stanowiło pokaz siły rządu, chcącego pokazać mniejszościowym aktywistom z LGBT ich miejsce w szeregu. Demonstracje w obronie działaczki zostały rozbite przez funkcjonariuszy” Chciałbym przypomnieć Szanownemu Autorowei tego artykułu, że Margot określa się jako osoba niebinarna a nie jako kobieta. Co to takiego „niebinarność” ? Tu pomocna może być Wikipedia, która tak ją określa: „Niebinarność, także: genderqueer, niebinarne tożsamości płciowe – zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych (gender identity), które nie są wyłącznie męskie lub kobiece, i wychodzą w ten sposób poza tę polaryzację i binarność. Osoby niebinarne mogą identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach (bigender, trigender, pangender; nie mające ich w ogóle (agender); mające zmienną tożsamość (genderfluid); lub jako trzecia płeć, kategoria obejmująca osoby, które nie przypisują nazwy swojej płci/tożsamości rodzajowej i kategorie spoza zachodniego kręgu kulturowego.Tożsamość płciowa/rodzajowa jest oddzielna od orientacji seksualnej[, a osoby niebinarne mają różne orientacje seksualne, tak jak transpłciowi i cispłciowi mężczyźni i kobiety.”
Inymi słowy używanie w stosunku do Margot formy żeńskiej jest niewłaściwe i tak na dobrą sprawę obraża bardziej, niż gdyby została użyta forma męska. Osoba niebinarna może mieć okresy, gdy czuje się kobietą, by potem płynnie przejść do identyfikacji z płcią męską a nawet mieć okresy, gdy czuje się osobą bezpłciową. Tak na dobrą sprawę w stosunku do Margot należałoby użyć bardziej adekwatnej formy łączącej formę męską i żeńska (np zamiast jej lub jego formy jejjego, lub zamiast on lub ona formy onona), czy wręcz stworzenie zupełnie innej formy, ale to już pilne zadanie dla językoznawców. Dziwi mnie, że ludzie tak bardzo broniący praw społeczności LGBT+ (a sądzę, że autor tego artykułu do takich należy) nie zdaje sobie sprawy z tych niuansów i zamiast bronić, po prostu obraża.

Goool
Goool
17 sierpnia 2020 01:50
Reply to  מְנֵא

Niuansów? K…. … ***** ****
Albo nie załapałem ironii.

מְנֵא
מְנֵא
17 sierpnia 2020 11:14
Reply to  Goool

Tu nie ma żadnej ironii. Sposób traktowania osób niebinarnych, to bardzo poważna sprawa, która dojrzała do szybkiego jej rozwiązania. Proszę się zaznajomić z tym, co Margot napisałła na facebooku o brutalnym a nawet powiedziałbym cynicznym potraktowaniu goją przez rzekomą działaczkę LGBT+ (a w rzeczywistości zapewne osobę wydelegowana przez pisowską dyktaturę do robienia kreciej roboty w tym środowisku) panią Klementynę Suchanow.
Poniżej link do stosownego tekstu:
https://www.facebook.com/notes/ma%C5%82gorzata-szutowicz/to-nadal-jest-callout-klementyna-suchanow-reprint-z-okazji-walki-o-konwencj%C4%99-ant/1189224091434429
Wynika z niego ni mniej ni więcej ale to, że ta podła kobieta cynicznie wykorzystała i skrzywdziła Margot a na jegojej skargi nie raczyła do tej pory odpowiedzieć, szkalując goją w każdy, możliwy i9 oczywiście kłąmliwy sposób. Dziwię się, że ten portal, który znany jest z troski o obronę dyskryminowanych osób LGBT+ milczy w tej bulwersującej sprawie.

Rozbawiony
Rozbawiony
17 sierpnia 2020 12:21

„działaczki lekko uszkodziły pojazd” 🙂

„Sz. zarzucono, że 27 czerwca „wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki renault master, poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą”. Łączna wartość strat – jak poinformowała prokuratura – wyniosła ponad 6 tys. zł „