Czy uda się przykryć Obajtka Donaldem Tuskiem? Kolejne, „rewelacyjne” taśmy w TVP

Czy uda się przykryć Obajtka Donaldem Tuskiem? Kolejne, „rewelacyjne” taśmy w TVP

PiS znalazł sposób, by wyciszyć aferkę Obajtka i skierować zainteresowanie narodu w inną stronę.

TVP opublikowała w „Magazynie Śledczym Anity Gargas” fragmenty nagrania z rozmowy Donalda Tuska z Edmundem Klichem, która odbyła się podczas narady po katastrofie smoleńskiej (23 kwietnia 2010).

Jak wynika z materiału, Klich był rozgoryczony, że nikt nie chce z nim rozmawiać i zasugerował w wywiadzie dla TVN24, że rząd nie uczynił wszystkiego, co możliwe. Głównie chodziło o wybór podstawy prawnej wyjaśniania katastrofy.

Rząd wybrał konwencję chicagowską, co według Klicha było błędem. Tupolew był samolotem wojskowym, więc wybór konwencji dotyczącej lotnictwa cywilnego wydaje się niezrozumiałym.

– 15 kwietnia była pierwsza próba kontaktu, wtedy nie miałem zamiaru informować mediów. Ale że nie było szans na spotkanie, podjąłem dramatyczny krok. Czuję na sobie wielką odpowiedzialność – mówił na nagraniu Edmund Klich.
– Ze względu na pana wypowiedź w mediach, dobrze, gdybyśmy mieli jasność. Zasugerował pan, że przez błąd rządu Rosjanie mają przewagę – odpowiedział Tusk.
Klich: Miałem cichą nadzieję, że ktoś poprosi mnie na posiedzenie Rady Ministrów, żebym w krótkich słowach przedstawił sytuację.
Tusk: Rozumiem, że pan (…) lecąc do Smoleńska, nie miał opinii, na podstawie jakich przepisów prowadzić dochodzenie?
Klich: Tak, bo działam w lotnictwie cywilnym
”.

Teraz, w rozmowie z autorami pokazanego materiału, Klich twierdzi, że można było inaczej przeprowadzić negocjacje z Rosjanami.

Gdyby to było na poziomie wyższym, niż akredytowany [przedstawiciel Polski przy MAK, czyli on sam – red.] i byłoby nagłośnione w opinii publicznej, to wtedy być może Rosjanie by się ugięli. Potem było zbyt późno. Jak mówię, że musiałem wymusić na premierze spotkanie, on mówił, że po co premiera angażować. Zginął prezydent, co może być ważniejszego, żeby się premier zaangażował?”.

Powiem szczerze, że mnie zastanawia coś innego.

Skąd to nagranie, jeśli sama autorka materiału twierdzi, że zostało ono bezpowrotnie zniszczone?

Jak można mówić tutaj o jakiejś sensacji, gdy wiadomo, że cała rozmowa była nagrywana na polecenie Donalda Tuska?

Zostań patronem KODUJ24.PL

Bardziej mi to wygląda na nieudolną próbę znalezienia tematu zastępczego, który przykryje kolejne, całkiem dużego kalibru, wpadki obozu władzy.

Żałosne to…

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
19 marca 2021 10:26

Smoleński kotlet mielony znowu na patelni. Tak stary, że już nawet nie śmierdzi.

Zwinka
Zwinka
19 marca 2021 11:27
Reply to  HerodAntypis

Bo ten kotlet z biegiem czasu się zliofilizował…

Mariusz
Mariusz
19 marca 2021 11:35

Gargas, Ogórek, Holecka, Ziemiec, Adamczyk, Rachoń mają tyle wspólnego z dziennikarstwem, co ja z baletem…

Maciek123454321
Maciek123454321
19 marca 2021 12:05

Anita gragas – kolejna „giwazda” kurwizyjna. Kto patrzy jeszcze na to barachło? (literówki celowe na znak braku szacunku). A co do Tureta Bezmajtka – daję śmieciowi miesiąc jeszcze na stołku. Potem pisiory wywalą go w kosmos. No bo ile można tłumaczyć z tego, że się postawiło głupiego „cfaniaka” na czele Orlenu?
Jest znacznie poważniejsza sprawa – kwestia kontrolerów ruchu powietrznego. To pachnie usiłowaniem masowego morderstwa, a skurwysyn horała zastanawia się, skąd się wziął przeciek. To znaczy, bydlak zdaje sobie sprawę, że rzecz jest poważna, a on sam za taki numer może pójść siedzieć za sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego. Po programie „czarno na białym” nie wsiądę do żadnego samolotu na Okęciu. Wolę odżałować dodatkowe 29€, pojechać pociągiem do Berlina i dopiero tam wsiąść w samolot. Lubię żyć…………..

Jacek Doliński
Jacek Doliński
19 marca 2021 13:27

Nie mieści mi się w głowie, jak można, nawet przy małym ruchu lotniczym, zostawić w całym budynku – wieży kontrolnej jednego kontrolera. A gdyby on zasłabł albo dostał udaru – to niech sobie umiera w spokoju, nie niepokojony przez ratowników medycznych? A te 3 samoloty, które są akurat w powietrzu (mały ruch) mogą się rozbić?
P.S. Horała niechcący ujawnił naczelną zasadę zarządzania państwem przez PiSich: wszystkie brudy pod dywan i „wypalać gorącym żelazem” tych co je wyciągają.

Dron
Dron
19 marca 2021 13:41

Na Interii wybiło pisowskie szambo w związku z tą sprawą. Jak dla mnie, to ta rozmowa świadczy jedynie o niekompetencji Klicha. Przykre, że otrzymał tak ważne zadanie i się z niego wywiązał dość słabo.

Nord
Nord
19 marca 2021 13:43

Nie no, dziadek z Wermachtu – bis. A te ciemniaki od oglądania qrwizji to kupują.

Rafapon
Rafapon
19 marca 2021 16:08

To że polska strona dała d… w sprawie badania wypadku smoleńskiego to fakt. Tyle że to nie zmienia ani na jotę jakie były przyczyny katastrofy. Nie wchodząc w szczegóły, warto przyjrzeć się katastrofie w Mirosławcu, która miała miejsce 2 lata przed Smoleńskiem. Też nie było widoczności pasa, i nie było możliwości lądowania przyrządowego. Czyżby Jan Kochanowski to miał na myśli pisząc, że nowe przysłowie sobie Polak kupi?

Stary Wuj
Stary Wuj
19 marca 2021 23:55
Reply to  Rafapon

„Raport Anodiny” przygotowany przez rosyjski MAK, mimo nieścisłości i wybielania rosyjskich kontrolerów, podał prawidłowo podstawową przyczynę katastrofy „Czynnik ludzki”. Przedostatnią szanse na ocalenie dał załodze właśnie rosyjski kontroler, krzycząc do mikrofonu: Po;lskoj sto adin! Gorizont! Gorizont immiditielno! (Polski 101, horyzont natychmiast- czyli nie zniżaj się więcej)y) Ale nie będą nam tu w obcych językach…

Maciek123454321
Maciek123454321
20 marca 2021 16:01
Reply to  Stary Wuj

A ostatnia szansa to była odejście na drugi krąg. No i super – trzeba było tylko wyłączyć autopilota… Tylko jak się było skupić, skoro nad głową stał trzygwiazdkowy generał na lekkiej bańce i sączył kapitanowi do ucha: „zmieścisz się śmiało”? Co powinien był zrobić kapitan Protasiuk? To proste. Potraktować pana szefa protokołu Kazanę i pana DWLot gen. Błasika prostym „WYPIERDALAĆ!”, a następnie polecieć do Moskwy albo zawrócić do Mińska Białoruskiego.

***** ***
***** ***
19 marca 2021 20:55

Czego oczekawać o gebelsowskiej szczujni nazywanej dla niepoznaki TVP, aczzęściej kureizją