Darowizny lecą i interes się kręci

Rydzykowi ciągle mało – ruszyła sprzedaż krzyży… do walki z koronawirusem

Wszyscy pamiętamy ciekawą historię o dwóch samochodach, którymi został obdarowany Tadeusz Rydzyk przez anonimowego bezdomnego. O darczyńcy wiadomo, że „pan Stanisław był sierotą, wychowywanym przez ciotkę. Opiekunka była surowa i codziennie kazała podopiecznemu odmawiać różaniec. Stanisław ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i przez wiele lat pozostawał sympatykiem Radia Maryja. Pewnego razu rozmawiał osobiście Tadeuszem Rydzykiem i miał powiedzieć, że Radio Maryja „robi dobrą robotę”. – Bardzo ciekawa postać. Wygrał w totka milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy”. Okazuje się, że nie tylko pan Stanisław był chętny, by obdarować czymś wartościowym fundację ojca Rydzyka i zakon redemptorystów.

Wirtualna Polska dotarła do dokumentów fundacji Lux Veritatis i zakonu, które pokazują, jak chętnie zwolennicy księdza oddają mu swoje majątki. Lista darczyńców jest całkiem spora. W ciągu ostatnich lat zakon i fundacja stały się właścicielami ponad 20 nieruchomości. Ich wartość to wiele milionów złotych.

Wśród darczyńców jest m.in. 83 – letnia mieszkanka Kazimierza Dolnego, która w 2009 r.  przekazała fundacji w formie darowizny 2,6 hektara gruntów rolnych i lasu. W 2010 góralka z Bukowiny Tatrzańskiej podarowała swoją ziemię, która może zamienić się w żyłę złota, gdy postawi się na niej na przykład pensjonat. To już czwarta działka w Bukowinie, która stała się własnością Redemptorystów. Na jednej z nich miała być zbudowana kaplica, bo taki był warunek osoby, przekazującej swoją ziemię.  Redemptoryści jednak postawili na dom wypoczynkowo – rekolekcyjny.

Śmiało można powiedzieć, że dzięki darczyńcom, „imperium” ojca Rydzyka i jego zakonu rozciąga się od morza do Tatr. W 2013 roku jego toruńskie włości powiększyły się o pastwisko położone przy ul. Szosa Bydgoska. Dobre miejsce na inwestycję, bo w pobliżu jest stacja benzynowa i supermarket. Instytucje Rydzyka posiadają też 79- metrowe mieszkanie w Wilanowie, 35 – metrowe mieszkanie w Lublinie czy 84 – metrowe we Wrocławiu. Dziennikarze sprawdzili, że jedno z nich zostało sprzedane, a pieniądze poszły tam, gdzie trzeba, czyli na konto fundacji. Najprawdopodobniej część darowizn poszła też na konto spółki Geoterma Toruńska, bo o wsparcie apelował Rydzyk w Telewizji Trwam i Radiu Maryja.

Fundacja Lux Veritatis, proszona o komentarz, milczy. Jednak z ostatniego sprawozdania finansowego wynika, że wpływy, w tym i te, z darowizn, przekraczają 55 mln złotych. Trzeba przyznać, że te „róże dla Radia Maryja”, bo tak darowizny określa ojciec Rydzyk, są niezwykle cenne. Bieda Ojcu Dyrektorowi nie grozi, to pewne.

Tamara Olszewska

(Źródło: wp.pl)

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
KatarzynaAndrzejAlkaPolka gorszego sortuMaria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antymoher
antymoher

noooooooo,-NAJLEPIEJ TO SIE DOI STARE BABY!!!!!!!!-T.Rydzyk

Maria
Maria

a dzieci…?

Zgredzinka
Zgredzinka

Nie tylko bieda mu nie grozi, ale nawet rozprawa z fiskusem i prokuratorem.
To jest ciekawe, że jak dotąd żadna władza nie zainteresowała się tym, jakim to sposobem ten skromny redemptorysta stał się krezusem.

Zwinka
Zwinka

Oto prawdziwy władca Polski. Może na nic innego nie zasługujemy. Tak właśnie sobie myślę.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Mam nadzieję, że kiedyś mu to stanie kością w gardle i cały ten majątek zostanie odebrany. Poza tym nikt nie jest wieczny, a nadmiar luksusu jest niezdrowy.

Alka
Alka

A podatki od darowizn zaplacil?

Andrzej
Andrzej

A pasibrzuch wciąż głodny… darowizn.

Katarzyna
Katarzyna

Niepojmuje, jak to sie stalo, ze kosciol w Polsce ma takie majatki? Jak to jest mozliwe, ze dostaje takie pieniadze i nikt nie ma prawa wgladu do tej sekty=mafii?

Katarzyna
Katarzyna

Jak to jest mozliwe, ze kosciol ma takie majatki w Polsce, dostaja ogromne pieniadze z budzetu i darowizny, nie placa podatkow, nikt nie ma w to wgladu w ich finanse, czyli nie podlegaja prawu polskiemu???