„Decyzja o druku 30 mln kart wyborczych jest decyzją bezprawną”

Solidarna Polska i Porozumienie muszą trzymać się PiS, bo inaczej mogą zapomnieć o Sejmie

Posłowie Koalicji Obywatelskiej po kontroli w Kancelarii Premiera oraz MSWiA: „Decyzja o druku 30 mln kart wyborczych jest decyzją bezprawną. Wydaną bez ustawy, wydaną na wadliwej podstawie prawnej i nie może być stosowana”.

 

Posłowie skontrolowali KPRM i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Teraz nie zostawiają suchej nitki na decyzji o wydrukowaniu kart wyborczych. Posłowie Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński podzielili się swoimi przemyśleniami podczas konferencji prasowej.

Tomczyk zauważył, że decyzja premiera o wydrukowaniu kart do głosowania, została wydana 16 kwietnia 2020 r.:

Tymczasem PKW z druku kart wyborczych wyłączona została dopiero ustawą, która weszła w życie 18 kwietnia. Decyzja o druku 30 mln kart wyborczych jest decyzją bezprawną. Wydaną bez ustawy, wydaną na wadliwej podstawie prawnej i nie może być stosowana” – ocenił parlamentarzysta opozycji.

 

Posłowie zaprezentowali także treść pisma z decyzją, która budzi wątpliwości. Premier zlecił w nim Państwowej Komisji Papierów Wartościowych (PKPW)  „realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na wydrukowaniu odpowiedniej liczby kart do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania niezbędnych do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.„.

Polecanie wydruku kart wyborczych według bliżej nieokreślonego wzoru jednej ze spółek Skarbu Państwa jest ewidentnym przejawem łamaniem polskiej konstytucji, jak i Kodeksu karnego” – ocenił Kierwiński.

Wspomniany parlamentarzysta podkreślił równocześnie, że sami ministrowie rządu odcinają się od podjętej przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji…

Chętnie podkreślają nam, że nie mają z tym nic wspólnego, że to decyzje Mateusza Morawieckiego. Na sam koniec jedynymi odpowiedzialnymi za tę kwestię będą pracownicy Poczty Polskiej i PWPW. Pan Mateusz Morawiecki uważa, że uniknie odpowiedzialności, ale nie uniknie, mogę to obiecać” – podsumował.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jureksmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Przepraszam, a co to zmienia w naszej rzeczywistości? Jaki procent Polaków przejmie się taką informacją?

jurek
jurek

Pod zleceniem do drukowania jest czyjś podpis, może kozłą ofiarnego „partii”.