Decyzja o pochówku abp. Paetza „Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami”

Decyzja o pochówku abp. Paetza „Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami”

Wiele wskazuje na to, że miejscem pochówku będzie archikatedra. I trzeba powiedzieć jasno, że jeśli tak będzie to będzie to decyzja skandaliczna i haniebna. Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami, a haniebna, bo dowodząca, że wina w takiej sytuacji nie ma znaczenia, i że solidarność hierarchii jest ważniejsza niż sprawiedliwość” – taki wpisem na Facebooku Tomasz Terlikowski ocenił decyzję dotyczącą miejsca pochówku abp. Paetza.

 

Zmarły w piątek duchowny miał zakaz głoszenia kazań ze względu na oskarżenia o seksualne molestowanie młodych księży i kleryków.

Kuria archidiecezjalna w oficjalnym komunikacie poinformowała, że pogrzeb hierarchy kościelnego będzie miał charakter prywatny, a na miejsce pochówku została wybrana poznańska katedra.

 

Miejsce pochówku oraz forma pogrzebu są zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego i zostały ustalone ze Stolicą Apostolską, Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz rodziną duchownego” – taką informację przekazała kuria.

Zdaniem Tomasza Terlikowskiego ta decyzja jest nieprzemyślana. „Trudno sobie wyobrazić, by te wydarzenia nie przyciągnęły antyklerykałów, by nie sprawiły, że ten grób będzie regularnie bezczeszczony. I stanie się to na życzenie kurii, Stolicy Apostolskiej i rodziny” – komentuje prawicowy publicysta.

wb
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
JantarAndaHerodAntypisJacek DolińskiChermes Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Janusz

Zasadniczo to są wewnętrzne sprawy mafii, jednakże porządni obywatele powinni tę mafię pognać precz ze swego kraju

Lehoo
Lehoo

Ogień pod piekielnymi kotłami ze smołą wygaśnie, bo się diabły będą bały po drewno schylić

Rafał P
Rafał P

A może ludzie kierując się obrzydzeniem na samo wspomnienie homosia Paetza zaczną omijać tę katedrę wielkim łukiem?

Chermes
Chermes

Tęczowa Katedra? Fajny pomysł. Arcybiskup Jędraszewski, w swej tęczowej szacie, ją powinien poświęcić.

Chermes
Chermes

I tak nieźle. Przecież mogli go na Wawelu pochować…

HerodAntypis
HerodAntypis

Woleli nasrać do własnego gniazda.

Rafał P
Rafał P

Raczej pod Wawelem, w smoczej jamie.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Halo, z jakimi ofiarami? Paetz molestował kleryków poznańskiego Seminarium Duchownego, to fakt. Ale faktem też jest, że molestował tylko pełnoletnich mężczyzn. I żaden z nich nie złożył do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przez Paetza przestępstwa. Więc może umizgi księdza arc;ybiskupa i prezenciki od niego otrzymywane odpowiadały im?

Lehoo
Lehoo

Molestowanie z wykorzystaniem podległości służbowej równe gwałtowi

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Zgadza się – ale skoro ŻADEN z kleryków nie złożył doniesienia o popełnieniu przestępstwa z art. 199 § 1. KK: „Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” – to wolałbym domniemywać jak napisałem. Bo alternatywą jest przypuszczenie, że molestowani klerycy, chociaż umizgi księdza arcybiskupa były wbrew ich woli, postanowili sprzedać swoje ciała za wizję przyszłej bezproblemowej kariery w KK.

HerodAntypis
HerodAntypis

To dość śliska i brutalna argumentacja w lepperowskim stylu: „Jak można zgwałcić prostytutkę”ale mi odpowiada i w tym przypadku w pełni taką popieram. Przecież nie od dziś wiadomo, że faceci o homoskłonnościach aby „się realizować” idą do wojska,szeroko pojętej sztuki, show biznesu czy na księdza właśnie. Tylko nieliczni nieświadomi wierzący w swe powołanie przeżywa szok poznając prawdę o seminarium duchownym. Jeśli mimo wszystko tam pozostają to wyrażają zgodę na panujące tam obyczaje i np dyżur w szafie. Dopóki kiszą ogórki we własnym gronie to nie mam nic przeciwko temu.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

A skoro będąc osobami pełnoletnimi wyrażali zgodę na „panujące tam obyczaje” – tzn. praktyki homoseksualne w męskim gronie, trudno uważać ich za ofiary! Albo robili to dla przyjemności – a jeżeli sprzedawali swoje ciała za obietnicę kariery pod skrzydłami księdza arcybiskupa, tym gorzej dla nich!
P.S. Nie podzielam przytaczanej opinii Leppera.

Anda
Anda

Można było Kaczyńskiego pochować na Wawelu, to niby dlaczego ten zbok nie miałby też leżeć w jakimś honorowym miejscu…

Jantar
Jantar

Pogrzeb ma być prywatny, ale wiadomo, że taki nie będzie, skoro ma być pochowany w katedrze. W końcu do kościoła na pogrzeb każdy może wejść. Idę o zakład, że będą tłumy żegnające Paetza i że cały episkopat będzie mszę odprawiał. A w pierwszych ławach z pewnością zasiądą przedstawiciele rządu i prezydent. Pogrzeb bankowo będzie transmitowany przez Rydzyka w Trwam, a i być może przez TVP. Biskupa Wesołowskiego pochowali z pełnymi honorami i transmisjami mimo, że miał zarzuty pedofilii, więc czemu Paetza mieliby tak nie pochować? Jeszcze sprowadzili prochy Wesołowskiego do Polski i urządzili drugi pogrzeb z pełnymi honorami, a przecież… Czytaj więcej »