Decyzja UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Decyzja UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Nie wiem jak Państwo ale ja lubię konfrontować ceny towarów, które zapamiętałem „z półki” z tymi, które pojawiają się  na czytnikach przy kasie. Oczywiście w trakcie robienia dużych zakupów nie mam szans na zapamiętanie cen większości kupowanych towarów.  Jeśli jednak widzę na półce „super okazję” to bezwzględnie chcę jej potwierdzenia w momencie regulowania rachunku.

 

Okazuje się, że w sieci Biedronka od 2016 klienci zaczęli zwracać uwagę na fakt „rozjeżdżania się” cen widocznych w miejscu ekspozycji konkretnych towarów z cenami, które pojawiały się, za ten sam towar, w chwili regulowania należności przy kasie. Mówiąc wprost ceny przy kasie były wyższe niż na półce.

W związku z powyższym Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w 2019 odpowiednie postępowanie i zlecił Inspekcji Handlowej  kontrole, które potwierdziły sygnalizowany przez klientów proceder. Prezes UOKiK nałożył więc na właściciela sieci Biedronka karę w wysokości 115 mln złotych

 

Decyzją urzędu w sklepach sieci Biedronka będzie musiała być eksponowana informacja: „W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej”. Decyzja o nałożonej karze nie jest prawomocna i właścicielowi sieci przysługuje od niej odwołanie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Biuro prasowe właściciela Biedronki opublikowało specjalny komunikat, którego fragment brzmi:Biorąc pod uwagę skalę działalności naszej sieci – ponad 3 tys. sklepów, blisko 70 tys. pracowników, ponad 4 mld odwiedzin klientów w okresie od 2017 r. do lipca 2020 r. – nie możemy wykluczyć indywidualnych przypadków, w których niezamierzony błąd ludzki doprowadził do braku ceny lub braku jej natychmiastowej aktualizacji. W trosce o naszych klientów podjęliśmy zdecydowane, znacznie wykraczające poza rynkowe standardy, działania mające na celu ograniczenie liczby tego typu przypadkowych błędów. Już teraz widzimy pozytywne efekty wdrażanych rozwiązań” – czytamy na businessinsider.com.pl

/as/

Źródło: businessinsider.com.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ZwinkaJacek DolińskiGoool Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Goool
Goool

Pracuje w dużej sieci handlowej i potwierdzam. U biedronek to spory problem. U nas poszły kary indywidualne, ale niedociągnięcia w tym zakresie mamy sporadycznie.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Biedronko, weź przykład z Żabki! Podpisz umowę o sponsorowaniu zbożnych dzieł biznesmena Grzybka, wpłać na konto jego Lux Veritatis kilkanaście milionów (to w końcu tylko 10% kary nałożonej przez UOKiK) – i skończą się twoje kłopoty. A jak będziesz dobrze sponsorować, to twoje sklepy zyskają status kaplic i będziesz mogła je otwierać w niedziele.

Zwinka
Zwinka

Prezes obiecał Arturowi Soboniowi przerobienie przemysłu spożywczego na państwowe GS-y albo jakoś tak. Tzn. kolejna dziedzina marsz do repolonizacji, czytaj: pisyzacji ? Trzeba więc Biedronkę wyciąć ? Hmmm.

Goool
Goool

Byłaś kiedyś w biedronce? Niemal z każdym produktem spoza stałej oferty trzeba biegać pod czytnik. Kara jest wysoka, ale wynika z powszechności problemu i czasu trwania.