Demokracja i piknik promocji wieprzowiny

Demokracja i piknik promocji wieprzowiny

Ciągle jeszcze różnorodność jest w Polsce realna, bo możemy wybierać: Licheń czy Poznań?

W najbliższy weekend odbywają się dwa kongresy. Pierwszy to Ogólnopolski Kongres Kobiet w Poznaniu, gdzie zarejestrowało się już ponad pięć tysięcy kobiet (i jeszcze można się rejestrować www.kongreskobiet.pl) – jego hasłem jest „Alert dla praw kobiet!”.

Drugim będzie Kongres Gospodyń Wiejskich w Licheniu (również potężny). Piszę o tym, bo publiczne media z całą pewnością umieszczą materiał z Lichenia, by pominąć milczeniem „wściekłe feministki” w Poznaniu. A będzie co umieszczać. Licheńscy księża zorganizowali kobietom: konkursy kulinarne, pokazy twórczości ludowej, piknik promocji wieprzowiny oraz (uwaga!) mecz piłki nożnej gospodyń wiejskich. Dla władzy i reżimowych mediów będzie to z pewnością dowód na to, że równość kobiet i mężczyzn w Polsce ma się dobrze, a kobiety, nikogo nie gorsząc jakimiś protestami, czują się w swoich tradycyjnych rolach – jeszcze lepiej. Bo na wsiach nie ma problemów ani z biedą, ani z alkoholizmem, ani z przemocą, ani z brakiem emerytur dla kobiet, które całe życie „nie pracowały”. Na wsiach jest Kościół, dotacje europejskie i 500 plus. A jak są jakieś problemy, to można o nich zapomnieć dzięki religii.

W drugim dniu kongresu odbędą się więc liczne mszy i modlitwy będzie również koronka do Miłosierdzia Bożego, apel maryjny, spacer różańcowy i wspólne śpiewanie „Barki”. Ta wizja kobiety rodzinnej, modlącej się, potulnej i dumnej z zajmowania się sprawami, które nie mają znaczenia dla władzy, jest tym właśnie ideałem, do którego dąży „dobra zmiana”. A równość? Oto jest! Licheńscy księża organizują przecież mecz piłki nożnej dla gospodyń. Czyż można znaleźć większy dowód na postęp, nowoczesność i emancypację? Jest nadzieja, że Kongres w Licheniu odwiedzi prezydentowa Agata Duda, która w zeszłym roku spotkała się z kołami gospodyń wiejskich dokładnie w dniu, w którym oczekiwano jej na Ogólnopolskim Kongresie Kobiet, by porozmawiać o prawach kobiet (a właściwie o ich braku). Pani Duda takie problemy jednak omija szerokim łukiem.

Na Kongresie Kobiet w Poznaniu będą więc inne prezydentowe (Wałęsa, Komorowska, Kwaśniewska) ale przede wszystkim osoby, które cenią demokrację i drżą dziś o nią, zwłaszcza zaś o sytuację kobiet, która gwałtownie się pogarsza. Będą kobiety bardzo znane i mniej znane, bardzo aktywne i te, które chcą być aktywne, bardzo wygadane i te, które lubią słuchać. Będą też gospodynie wiejskie, polityczki, dziewczyny z Czarnych Protestów, aktorki, dziennikarki, naukowczynie, studentki i wiele prodemokratycznych organizacji pozarządowych, które czują się dziś szczególnie zagrożone.

Tak to jest, że prawa raz wywalczone nie są wieczne. Ciągle trzeba ich bronić, trzeba pokazywać, jak są ważne i co robić, by były realne. Realna jest jeszcze ciągle różnorodność. Bo oto możemy wybierać: Licheń czy Poznań?

Magdalena Środa
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Polka gorszego sortuRozbawionyshaqMaciek123454321Nihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Językiem „Gulczasa” wypada spytać: czy wieprzowinki będą górą?

Zgredzinka
Zgredzinka

Będą, bo mają rządowe wsparcie.
Nie zapominajmy, że reklama jest dzwignią nie tylko handlu.
Kurwizja zajmie się skutecznie promocją sielskości życia polskich kobiet.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ciekawe, czy przybędzie o. Tadeo Geotrysk Rydzyk?

Anna E
Anna E

Ale to dobrze, że prezydentowe przyjadą na spotkanie w Poznaniu. I to te najważniejsze prezydentowe.

Nihil
Nihil

To będą dożynki pisiorow czy wieprza toruńskiego?A może wspólnie organizują te igrzyska.To chyba Pietrzak i Rosiewicz „kulturalnie”umiala czas tej chrystko-nazi ynteligecji.Pajacuja śmieszniej od komuchow.Kidys było „dziewczyny na traktory” A teraz bedzie dziewczyna wdziewa kory.Ale wstyd przed swiatem

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Oby to były dożynki. A raczej „dorzynki”, a potem kolej na wykopki.

shaq
shaq

Co to jest?
Śpiewa, tańczy, recytuje,
daje d..y i haftuje?
Koło Gospodyń Wiejskich (wg relacji bywalców oczywiście)

Rozbawiony
Rozbawiony

Aaaaa…dlatego w Poznaniu zabrakło papierowych torebek 🙂