Dla pisowskiego IPN określenie „Europejczyk” dla Bronisława Geremka jest nie do zaakceptowania!

Dla pisowskiego IPN określenie "Europejczyk" dla Bronisława Geremka jest nie do zaakceptowania!

19 września na skwerze im. Bronisława Geremka ma stanąć głaz upamiętniający profesora. Pisowski Instytut Pamięci Narodowej kwestionuje napis, który ma zostać umieszczony na tablicy – ustaliła „Gazeta Wyborcza”.

Dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek w piśmie przesłanym do Zarządu Terenów Publicznych stwierdził, że „należy wprowadzić w zaproponowanej inskrypcji kilka zmian”. I tak urzędnikowi nie podoba się np. określenie „współtwórca demokratycznej Polski”. Chce, żeby zastąpiono je stwierdzeniem „aktywny uczestnik przemian demokratycznych”.

Jak się okazuje, nie do zaakceptowania jest także stwierdzenie, że prof. Geremek był Europejczykiem. Według IPN, niepotrzebnie zostało ono użyte, bo wcześniej napis na tablicy informuje o działaniach profesora na rzecz wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Według Siwka, do poprawy jest także stwierdzenie „w hołdzie”, gdyż dotychczas używano go w stosunku do osób walczących lub poległych za ojczyznę.

„Przyznam, że jestem stanowiskiem IPN zdumiona. Określenie „Europejczyk” oznacza wierność wartościom kulturowym. Wbrew temu, co „mniema” dyr. Siwek, oznacza, że można się czuć Polakiem i Europejczykiem, nie uznając tych tożsamości za sprzeczne. Taka była postawa prof. Geremka. Uważam, że na takie zmiany nie można się zgadzać. Rozmawiałam z przedstawicielem rodziny. Nie rozumiem sytuacji, w której IPN układa treść napisu według własnych „mniemań” – powiedziała „GW” dyrektor Fundacji im. Bronisława Geremka Jolanta Kurska. To ta fundacja właśnie przygotowała tekst na tablicy pamiątkowej. Kurska uważa, że uznanie, że profesor nie jest współtwórcą demokratycznej Polski, lecz „aktywnym uczestnikiem”, to próba deprecjonowania jego osoby.

Przewodnicząca stołecznej komisji ds. nazewnictwa Anna Nehrebecka w rozmowie z „GW” stwierdziła, że nie rozumie poprawek IPN. Wyraziła nadzieję, że 19 września na głazie upamiętniającym prof. Geremka pojawi się nieocenzurowana przez Instytut tablica.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ChermesAndasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Instytut Poniżania Narodu jest wrzodem na organizmie Polski. Dosyć tego draństwa!

Anda
Anda

IPN należy zaorać, a kierownictwu kazać czyścić kanały ściekowe. Ta instytucja to jedna wielka hańba. Przy okazji banda darmozjadów.

Chermes
Chermes

Dziwne. IPNowi jakoś nie przeszkadzają napisy na pomnikach Lecha, głoszące iż „poległ” on pod Smoleńskiem, mimo że akurat w tym czasie żadna bitwa się tam nie toczyła. Ale, na plus (IPN+) zaliczyć PiSiorom trzeba, że nie używają oni ortografii według zasad pisowni prezydenta Dudy, gdyż wówczas napisy by głosiły, że Lech Kaczyński „wspaniale żądził Polską i poległ bochatersko”. 🙂