Dlaczego katecheci nie będą strajkować?

Najważniejszym problemem edukacji jest to, czy dzieci będą się w szkole przygotowywały do pierwszej komunii?

Dokładnie nie wiemy. Jest jednak takie stare powiedzenie – „jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”.

Czyżby więc katecheci zarabiali więcej niż pozostali nauczyciele?

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Episkopat nie chcą ujawniać zarobków katechetów. Oficjalnie mają zarabiać tyle ile pozostali nauczyciele.

Zainteresowanie zarobkami katechetów zbiegło się z apelem Episkopatu, który nawołuje do dialogu i zaznacza, że powstrzymanie się od akcji protestacyjnej do czasu zakończenia rozmów, ma być wzorem dla młodzieży „jak rozwiązywać konflikty w dialogu, ładzie i społecznym pokoju”. 

Nauczyciel z Wrocławia Paweł Koślacz, w rozmowie z Money.pl stwierdził: „Jest poczucie zdrady. Coś takiego nie powinno mieć miejsca. Brudna polityka została wykorzystana do rozbicia środowiska”. I dodaje: „Boli nas, że koledzy i koleżanki posłuchali apelu episkopatu i nie będą strajkować. Słowa władz kościelnych odczytujemy wprost jako zakaz strajkowania. Biskupi w swoich wypowiedziach sugerują również, że katecheci, którzy jednak zastrajkują, mogą zostać odwołani ze szkół”.

No więc „wybór należy do ciebie”, albo będziesz łamistrajkiem i sporo za to zapłacisz, albo siedzisz cicho i my wtedy zapłacimy.

A zapłacimy zgodnie z przepisami… bo katechetów obowiązują zasady naliczania pensji zapisane w Karcie Nauczyciela. Jednak z informacji urzędu w Słupsku, do których dotarł portal Money.pl wynika, że katecheci zarabiają tam średnio 3,7 zł brutto miesięcznie, a więc tyle ile najlepiej opłacani nauczyciele dyplomowani.

Uwzględniających styczniową podwyżkę, nauczyciele zarabiają średnio 3 tys. zł brutto. Stażysta 2,3 tys. zł brutto, nauczyciel kontraktowy – 2,7 tys. zł, mianowany – 3,1 tys. zł, a dyplomowany – 3,8 tys. zł.

Wyraźnie widać, że katecheci w Słupsku zarabiają znacznie powyżej średniej.

A jak jest w innych miejscach w Polsce? Chciałoby się powiedzieć: „Strajk pokaże”.

/md/

Źródło: Money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
IzaAnnaMariannaMarekAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Wygląda na to, że katecheci są „lepszym sortem+” – takim z cenzusem uposażenia. Następni, którym „się należy”.

Jantar
Jantar

Strajkujących nauczycieli chcą karać zwolnieniami dyscyplinarnymi i procesami karnymi. A na ich miejsce zatrudnieni zostaną katecheci, którzy będą uczyć dzieci tylko tego, co Kościół i Episkopat zatwierdzi. Czyli polskie szkolnictwo wychowa bogobojnych analfabetów, którzy będą ślepo posłuszni księżom. Oto nowa elita Polski.

smętek
smętek

Rodzzice i samorządy zaczną w tej sytuacji organizować kształcenie nie podlegające ministerstwu. Nawet w czasie okupacji sobie radzono. Teraz też daamy radę. „Nie z nami te numery Kaczyński”.

Wojtek
Wojtek

Katecheta zarabia tak jak każdy inny katecheta. Znam bo nim jestem

smętek
smętek

Masło maślane. Ale dla jasności ile taki kkatecheta dostaje pieniędzy?

Wojtek
Wojtek

Nauczyciel oczywiście

Grzegorz
Grzegorz

Dlaczego katecheci nie będą strajkować? Bo nie są nauczycielami! I wszystko w tym temacie.

Marianna
Marianna

To dlaczego dostają pensje z tej samej puli co nauczyciele?

Ana
Ana

Połowa katechetów to księża, dlatego płaci się im tak jak tym w szpitalach, skarbówkach, policji itd. jednym słowem min 5 tys. To dlatego MON podaje później, że nauczyciele zarabiają po 5 tys. zł bo to katecheci/księża podbijają statystykę.

smętek
smętek

Co to znaczy „nie chcą ujawnić”. Oni biorą NASZE pieniądze i mamy prawo wiedzieć ile dostają. Można wystąpić do sądu o nakazanie ujawnienia. To skandal. W świeckiej szkole są katecheci podlegający służbowo nie dyrektorowi szkoły a kościelnemu przełożonemu.

Jantar
Jantar

Czyli de facto Watykanowi, bo każdy ksiądz podlega Episkopatowi, a ten bezpośrednio papieżowi i wykonuje decyzje Watykanu. I Episkopat chce zatwierdzać program nauczania każdego przedmiotu w szkole.

Agata
Agata

To niestety nie jest tak. U mnie w szkole katecheci idą na zwolnienie, żeby być solidarnymi z resztą, bo biskup zagroził odebraniem misji nauczania, a ma takie prawo. Więc nie piszcie bzdur, bo zarabiają tyle samo co inni nauczyciele.

Jabis
Jabis

Katecheci + kapelani we wszystkich instytucjach – ktoś to wreszcie policzy ile wyciągają z budżetu!?
Jak mało jest organizacji obywatelskich nadzorujących i nagłaśniających takie sprawy. Samo czcze kłapanie o konieczności powrotu do świeckiego państwa niczego nie załatwi.

Marek
Marek

Popieram. Ale trzeba zauważyć, że mało jest takich organizacji bo ciężko im finansować swoje działania i muszą odpierać ataki i to, w przypadku organizacji monitorujących działania kościoła, ataki z dwóch stron czyli ze strony potężnej propagandy państwa i potężnej propagandy potężnej korporacji międzynarodowej czyli kościoła. Jest to z pewnością o wiele cięższe niż walka z tylko państwem Polskim.

Anna
Anna

Wczoraj lub przedwczoraj w miejscu,które wydawało mi się wiarygodnym czytałam,że katecheci „na dzień dobry” dostają stawkę nauczyciela dyplomowanego,co i tu na tym forum jest przez PT Uczestników potwierdzane danymi „odcinkowymi”

Anna
Anna

To nie jest prawda. Katecheci zarabiają tyle samo co inni nauczyciele. Wiem, kiedyś sama uczyłam religii

Iza
Iza

Bzdura.katecheta podlega takiej samej drodze awansu jak inni nauczyciele