Dlaczego nie korzystamy z doświadczeń Obamy i Macrona? Oni wiedzieli, jak się wygrywa wybory

Dlaczego nie korzystamy z doświadczeń Obamy i Macrona? Oni wiedzieli, jak się wygrywa wybory

Wydaje się oczywiste, że polityk, który chce wygrać wybory, powinien najpierw zobaczyć, jak robili to ci, którzy odnieśli sukces. Proste, ale nie zawsze oczywiste.

 

Zofia Sanejko, pomysłodawczyni i współtwórczyni akcji obywatelskiej „Wygrajmy Wybory dla Demokracji”, zaangażowana w sprawy obywatelskie w sposób godny podziwu, oddana demokracji, pełna entuzjazmu i wiary, od dłuższego czasu zachęca innych do działania. W wywiadzie dla Wyborczej mówi o tym, że „W kampanii wyborczej są trzy rodzaje działań: klasyczna kampania, czyli kandydaci występują w mediach, przekonywanie przez autorytety oraz praca wolontariuszy w terenie”.

Ta ostatnia jest kluczem do sukcesu. Jak bardzo ważna jest praca wolontariuszy wiedzą ci, którzy wybory dzięki nim wygrali, jak Obama w 2008, czy Macron w 2017. Oni mieli armie wolontariuszy. Taka jest zresztą tradycja w krajach o wysokiej świadomości społecznej. W Polsce dopiero się tego uczymy.

 

Zofia Sanejko próbuje taką armię zbudować w Polsce. Podkreśla, że dzieje się to na zasadzie kuli śnieżnej. Najpierw grono naszych bliskich znajomych, potem oni namawiają swoich znajomych itd. Podkreśla, że „trzeba zasypać podział: oni, politycy i my, obywatele. Bo płyniemy na tej samej łodzi. To nie jest tak, że oni robią coś dla nas, a my dla nich. Robimy wspólnie, dla siebie”.

 Co mogą robić wolontariusze? „Wolontariusze nie tylko chodzą od domu do domu, rozmawiają też z ludźmi np. na ulicy. Myśmy tak robili w powiecie piaseczyńskim przed zeszłorocznymi wyborami samorządowymi. Nie było łatwo. Politycy z początku traktowali nas jak hostessy do wręczania ulotek. W końcu się dogadaliśmy” (…). Praca w tym powiecie dała widoczne rezultaty. Jest dowodem na to, że nie tylko warto, ale i trzeba się angażować.

Jak można to robić prostym sposobem, jak włączać się w sprawy ważne dla nas wszystkich? Zofia Sanejko opowiada, jak w ramach akcji „Wygrajmy Wybory dla Demokracji” zrobiła akcję „wieszadła”: „namawialiśmy ludzi, żeby na swoim balkonie czy na płocie powiesili baner z deklaracją, na który komitet będą głosować”.

 Okazało się, że – „Ludzie byli znacznie bardziej otwarci, niż sądziliśmy. Było o wiele więcej chętnych, niż mieliśmy banerów. Warto by tę akcję powtórzyć przed nadchodzącymi wyborami”.

Często ludzie nie angażują się w wybory, bo nie wiedzą jak to zrobić, albo uważają, że polityka ich nie dotyczy, bo nie rozumieją, że mogą i powinni mieć wpływ na to w jakim kraju żyją. Włączają się jednak, twierdzi Zofia Sanejko, kiedy im się pokaże, „że nie trzeba się nigdzie zapisywać, tylko się do nas zgłosić i roznieść ulotki w swoim bloku albo pójść do kilkunastu sąsiadów i porozmawiać, przekonać ich nawet nie do programu czy komitetu, ale do jednej ważnej idei. Albo powiesić baner na balkonie. To nic nie kosztuje, tylko czas, a daje poczucie wpływu”.

I to co szalenie ważne: – „Trzeba walczyć z bardzo szkodliwym przekonaniem, że skoro wybory, to polityka, a polityka jest brudna, więc mnie to nie obchodzi…” To prawda, że polityka jest brudna, ale dlatego, że my na to pozwalamy. „Polityka to są np. decyzje, na co idą nasze podatki. Czy ludzi to nie interesuje?”

Oczywiście, że interesuje i obchodzi, ale często ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich głos w wyborach wpływa na wiele decyzji dotyczących ich samych.

Zadaniem takich akcji jak ta „Wygrajmy Wybory dla Demokracji” jest „przekonać ludzi, że można i trzeba mieć na to wpływ i nie wolno czekać na zaproszenie. Bo my, obywatele, nie jesteśmy gośćmi w tych sztabach wyborczych. Mamy pełne prawo wspólnie przy tym pracować i wspólnie decydować. Wszystkich zachęcam, żeby się rozejrzeli i sprawdzili, jak mogą się zaangażować w wybory parlamentarne”.

/md/

Kontakt z inicjatywą „wygrajmy wybory” można nawiązać przez adresy mailowe podane na stronie https://www.wygrajmy-wybory.pl/dolacz-do-nas/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
smętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Co za pytanie? Polak potrafi i nie będzie korzystał z doświadczeń innych. Jakie są efekty tego zadufania łatwo zaobserwować.