Dlaczego taśma ze spotkanie naukowców z posłami PO ws. Smoleńska jest utajniona?

Dlaczego taśma ze spotkanie naukowców z posłami PO ws. Smoleńska jest utajniona?

Wojskowa Akademia Techniczna odmawia udostępnienia nagrania z zamkniętego spotkania naukowców tej uczelni z posłami Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzyści PO poprosili o nie po prezentacji podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, którą pokazano w gmachu WAT 10 kwietnia, czyli w siódmą rocznicę katastrofy TU-154 w Rosji. W połowie czerwca wzięli w nim udział – oprócz naukowców z WAT – m.in. Marcin Kierwiński, Cezary Tomczyk, Joanna Kluzik-Rostkowska i były wiceszef MON Czesław Mroczek. Na zamkniętym spotkaniu, bez dziennikarzy, a jedynie zarejestrowanym kamerą, profesor Aleksander Olejnik, badający katastrofę smoleńską miał stwierdzić, że eksperci Antoniego Macierewicza nie znają się na rzeczy i podważyć ustalenia podkomisji – czytamy na onet.pl.

Tematem głównym spotkania była teza, ogłoszona publicznie przez podkomisję Macierewicza, jakoby oderwanie skrzydła samolotu na długości 6 metrów nie mogło spowodować katastrofy, a maszyna była w stanie kontynuować lot. Przy tym powoływano się na ustalenia… naukowców z WAT. – „Rozmowa pokazała, że eksperci Antoniego Macierewicza dopuścili się manipulacji” – powiedział portalowi Onet poseł Marcin Kierwiński. Na dowód przytoczył słowa, jakie wypowiedzieć miał podczas wspomnianego spotkania prof. Olejnik: „Jest rzeczą oczywistą, iż układ symetryczny pozbawiony symetrii zaczyna się obracać”. Słowem, po utracie części skrzydła samolot musiał się rozbić.

Jednak na pytanie uczestników spotkania, dlaczego badania WAT zostały w ten sposób potraktowane przez ekspertów Antoniego Macierewicza, prof. Olejnik na początku unikał odpowiedzi – relacjonował Kierwiński. – „Mówił, że on nie wie, że on tylko prowadzi badania, a podkomisja interpretuje. W końcu powiedział, że może po prostu się na tym nie znają”. Dlatego posłowie wystąpili do rektora WAT o udostępnienie wszystkich zaprezentowanych materiałów, włącznie z nagraniem. – „Na nagraniu jest przynajmniej kilka wypowiedzi, które mogłyby obnażyć kłamstwa podkomisji. Mogłyby pokazać, że badania WAT-u zostały użyte w sposób niewłaściwy po to, by manipulować opinią publiczną. Podkomisja smoleńska pokazała po prostu nieprawdę” – uważa Kierwiński. Dodajmy, że w czerwcu politycy Platformy złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez działającą przy MON i zarzucili jej „fałszerstwo” intelektualne, polegające na zmanipulowaniu badań WAT.

Jednak nagranie nie trafiło do parlamentarzystów, gdyż odmówiła tego uczelnia. Kilku jej pracowników, których wizerunki zostały uwidocznione na nagraniu, odmówiło zgody na rozpowszechnienie swojego wizerunku, składając stosowne oświadczenia – poinformowała portal rzeczniczka uczelni, Ewa Jankiewicz. Wśród nich także prof. Aleksander Olejnik. W piśmie skierowanym do rektora – jak ustalił Onet –  napisał m.in.: „Zaproszenia na spotkanie z parlamentarzystami przyjąłem w przekonaniu, że mieć ono będzie charakter wewnątrzuczelniany. Stąd też poglądy, momentami polemiczne, jakie zaprezentowałem w toku rozmów podczas spotkania, potraktowałem i nadal traktuję w kategoriach ocen o charakterze osobistym i wyłącznie prywatnym”.  Naukowiec, powołując się na „konstytucyjnie gwarantowane prawo do prywatności oraz wolność w obszarze ogłaszania wyników badań naukowych” (cytat z listu) poprosił o usunięcie z przekazywanych materiałów fragmentów zawierających jego wypowiedzi poczynione przed prezentacją multimedialną”. Dlaczego? W przekonaniu, że „nagrania z tego spotkania mają się stać przedmiotem debaty publicznej na najwyższym forum”.
(Źródło: onet.pl)

mpm

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lubomir Petrów Pahuta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lubomir Petrów Pahuta
Lubomir Petrów Pahuta

Podstawa dla każdego inżyniera konstruktora to przedmioty Mechanika Teoretyczna i Wytrzymałość Materiałów. Jeśli się tych pojęć nie opanuje to taki inżynier jest jedynie teoretyczny i potencjalnie niebezpieczny. Jakim trzeba być nieukiem albo bezczelnym oszustem żeby na podstawie dowodów twierdzić coś niezgodnego z zasadami fizyki. Gdyby zaprojektowane samoloty mogły w czasie lotu tracić bez szkody powierzchnie skrzydeł i stateczników to lista wypadków lotniczych znacznie by się skróciła.