Dlaczego Teatr Wielki w Poznaniu gra Wagnera i dlaczego kieruje nim obywatel Izraela? – pyta działaczka Gazety Polskiej

Dlaczego Teatr Wielki w Poznaniu gra Wagnera i dlaczego kieruje nim obywatel Izraela? – pyta działaczka Gazety Polskiej

Teatr Wielki w Poznaniu przygotowuje na marzec – premierę „Śpiewaków Norymberskich” Ryszarda Wagnera. W pięciogodzinnym przedstawieniu – pojawiającym się na deskach polskiego teatru po ponad 100 latach nieobecności – weźmie udział ponad setka artystów. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na ponad 1 mln zł. Spektakl już okrzyknięto w kraju sensacją, ale nie wszystkim się to podoba – dowiadujemy się z „Gazety Wyborczej”.

Poznańska pianistka i kompozytorka – Celina Monikowska-Martini działaczka klubów „Gazety Polskiej”, w portalu Telewizji Republika docieka, dlaczego Teatr Wielki, w 100-lecie rocznicy powstania wielkopolskiego stawia na Wagnera, a zapomina o polskich kompozytorach. Przypomina, że Wagner był „wielbiony przez Hitlera”. Pyta również dlaczego teatrem kieruje obywatel Izraela.

„Sztubackie, niepoważne, kompromitujące autorkę” – odpowiadają pracownicy Teatru Wielkiego. Zwracają uwagę, że teatr jest instytucją samorządową. Dyrektorem artystycznym jest Gabriel Chmura, który jako dyrygent po Wagnera sięga nie pierwszy raz.

Podkreślają, że muzyk jest zdobywcą I nagrody na Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie, a także m.in. byłym dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako dziecko w 1957 r. wyemigrował z rodziną z Polski do Izraela.

Argumentacja ta nie trafia do Monikowskiej-Martini: „Widocznie w 38-milionowym narodzie nie znalazł się nikt wystarczająco kompetentny, by poprowadzić średniej wielkości prowincjonalny teatr operowy, gdyż stanowisko dyrektorskie w Teatrze Wielkim w Poznaniu piastuje Gabriel Chmura, obywatel państwa Izrael” – pisze w tekście.

„Aż trudno to skomentować. Ta opinia jest po prostu skandaliczna – mówi Maciej Sytek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Podobnie uważa Dariusz Szymczak, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku wojewódzkim. – Insynuacje autorki są niedopuszczalne – przyznaje.

Co reprezentuje sobą autorka tych niedorzeczności? Przede wszystkim nie jest krytykiem muzycznym. Jest natomiast m.in. autorką muzyki do bajek. Przed laty współpracowała z kabaretem Koń Polski. Obecnie zasiada w Komitecie Honorowym Andrzeja Dudy i jest związana z Poznańskim Klubem „Gazety Polskiej” im. gen. pil. Andrzeja Błasika.

„Tekst jest wyrazem moich poglądów estetycznych i artystycznych – usprawiedliwiała się w rozmowie z „Wyborczą”. „To nie jest tak, że neguję Wagnera. /…/Żałuję też, że dyrektorem poznańskiego teatru jest muzyk z zewnątrz, ktoś niezwiązany z Poznaniem. Teatr Wielki to polska scena i na jego czele powinien stanąć muzyk, który obraca się w polskiej kulturze. Wątek dotyczący obywatelstwa pana Chmury interesuje mnie tylko w tym kontekście. Gdyby był Chińczykiem czy Francuzem, też bym o to zapytała” – dodaje.

Dyrektor Gabriel Chmura nie komentuje tekstu.

/jp/

Źródło: Gazeta Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jurekWaldemarewaWojciech Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojciech
Wojciech

Ferdynand K. i Paździoch M. – mają takie same poglądy co i M.M.

ewa
ewa

baboi odwal sie od Poznania i Opery

Waldemar
Waldemar

To nie przypadek, że tego rodzaju oenerowskie upiory, niedobite najwyraźniej osinowym kołkiem, dopiero teraz wypełzły z rozmaitych, mniej widocznych nor i zakamarków. To z samej góry, i to tej najwyższej, wyszło hasło, że „TERAZ JUŻ WOLNO”. Wczesniej tego rodzaju głosy, tak bezmyślne i po prostu chamskie, kojarzące Wagnera z Hitlerem, i dyskwalifikujące dyrygenta „ze względu na pochodzenie” – po prostu stawiały poza nawiasem społeczeństwa. Pamiętam, gdy w 1981 roku delegaci „Solidarności” opuścili w proteście salę w warszawskim SDP, gdy jakas poprzedniczka p. Martini zaatakowała Michnika „ze względów genetycznych”, jak to elegancko ujęła. Niestety, dojście do władzy PiS i wyraźne zaktywizowanie… Czytaj więcej »

jurek
jurek

To ci dopiero znawcy muzyki ,i wszelkiej Kultury, ludzie o tym pozimie umyslowym wzieli sie za rzadzenie krajem