Dlaczego TVP używa języka, który w przeszłości prowadził do ludobójstw?

Dlaczego TVP używa języka, który w przeszłości prowadził do ludobójstw?

Język jakim dziś porozumiewa się z widzami rządowa TVP „w przeszłości prowadził do ludobójstw” ocenił Piotr Osęka, polski historyk i badacz dziejów najnowszych Polski. Nawiązał tym samym do formy w jakiej „Wiadomości” przedstawiają problem uchodźców. W „Newsweeku” Osęka napisał m. in. „Kilkuminutowy materiał, autorstwa Jana Koraba, w głównym wydaniu serwisu informacyjnego telewizji publicznej poświęcono szczuciu na emigrantów. Nie, omawianiu zjawiska, wskazywaniu problemów, pokazywaniu przyczyn – tylko właśnie szczuciu. Uchodźców pokazano jako groźne zwierzęta, które hordami ciągną ku Europie ośmielone zdradziecką postawą polityków PO”.

Historyk zwrócił uwagę na to, że TVP pokazuje naprzemiennie śniadych mężczyzn o ponurych, nieufnych twarzach, stłoczonych na łodzi albo biegnących do autobusu i sceny zbiorowych pobić. Przypomniał, że niemal identyczne sceny były pokazywane w nazistowskich kronikach filmowych: „Zbity tłum ortodoksyjnych Żydów, łypiących nieufnie w oko kamery, jakaś szarpanina, bijatyka, długie brody i „bezczelne” uśmiechy”.

Dodał, że do podobnych manipulacji emocjami społecznymi doszło na antenie rwandyjskiego Radio Télévision Libre des Mille Collinesi, gdzie z powodzeniem zagrzewano bojówki Hutu do masowych mordów. „Pazernych Żydów zastąpiono figurą wyniosłych Tutsi” – przypomina.

Piotr Osęka zapytał, dlaczego dziennikarze Wiadomości stosują dzisiaj podobne metody. „Czy to wyrachowanie, fanatyzm, zagłuszanie wyrzutów sumienia?”
(Źródło: Newsweek)

/p/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
invictusGekonWaldemarUrszulaZgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Analogie z faszyzmem nasuwają się same. Pisowskie ścierwa śmiało możemy postawić obok hitlerowców, a ONR obok SS. Pan Marian Kowalski to replika tępego SS-mana, niezwykle pasowałby do obozu koncentracyjnego. Ten sam typ co Theodor Eicke, pierwszy komendant obozu w Dachau. Język te sam, szczucie to samo. Napady na sklepy i bary prowadzone przez Arabów już miały miejsce., pobicia też. A Błaszczak, jak Goebbels, mówi, że „nic się nie stało”, ale szczuje dalej. „Noc kryształowa” może się powtórzyć. A co my na to? Jak barany się temu przyglądamy, zupełnie, jak Niemcy w 1938 roku. Za rok ubrano ich w mundury i… Czytaj więcej »

invictus
invictus

Absolutnie trafne spostrzeżenia!

Zgredzinka
Zgredzinka

Pytanie, czy ci ludzie mają rodziny, że tak bezrefleksyjnie prą do konfrontacji społecznych, a być może do wojny … jeżeli nie światowej, to przynajmniej domowej.

Gekon
Gekon

Tego samego jezyka stosowali nazisci. I tak pojawily sie komory gazowe, krematoria
i szubienice!!!

Urszula
Urszula

to nie hailowanie- to pozdrowienie
to nie nazizm to kaczyzm

Waldemar
Waldemar

Ja proponuję jeszcze plakaty nawiązujące do tych okupacyjnych: „Żydzi , tyfus plamisty” z małą podmianką na uchodźców.

Gekon
Gekon

Ewentualnie haselka z hitlerowskiego czasopisma ”Der Sturmer”. To idealnie pasuje do PiSuarow.