Do 10 czerwca „nowi” kandydaci muszą złożyć 100 tys podpisów poparcia. Wybory 28 czerwca

Do 10 czerwca "nowi" kandydaci muszą złożyć 100 tys podpisów poparcia. Wybory 28 czerwca

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. To już informacja pewna. Podała ją Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy – czytamy na tvn24.pl. Będziemy głosowali w lokalach wyborczych a dla wszystkich, którzy wyrażą chęć będzie możliwość głosowania korespondencyjnego.

 

Do piątku PKW czeka na zawiadomienie „o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja”.

10 czerwca to dzień, w którym upłynie termin zgłaszania do PKW kandydatów na prezydenta. Powyższy termin dotyczy nowych kandydatów oraz tych, którzy swoje kandydatury zgłosili w związku z wyborami 10 maja i potwierdzili chęć uczestniczenia w wyborach 28 czerwca. „Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 000 podpisów poparcia”.

 

„13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju”. – informuje tvn24.pl.

Co z osobami, które w dniu głosowania będą podlegały obowiązkowej kwarantannie lub rozpoczną ją po piątym dniu przed dniem wyborów? Takie osoby mają czas do 26 czerwca „na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego”. „Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych”.

Dzień wyborów (28 czerwca): „od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych”.

/as/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Doliński
Jacek Doliński
3 czerwca 2020 14:59

Podpisy wspierające kandydatów można zbierać dopiero PO OGŁOSZENIU TERMINU WYBORÓW W DZIENNIKU USTAW — tak wynika z wypowiedzi przewodniczącego PKW dla dziennikarki TVN24. Publikacji nie ma (środa, godz. 14:58). Ciekawe, kiedy Morawiecki ogłosi ten termin? Będzie z tym czekał do poniedziałku?

Jan Ecker
Jan Ecker
3 czerwca 2020 16:25

Jan Ecker nie wiem czemu dajecie sobie tak w głowach mieszać? cytat z Konstytucji: „Art. 290. [Postanowienie Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów i jego ogłoszenie]
§ 1.
Marszałek Sejmu zarządza wybory Prezydenta Rzeczypospolitej w drodze postanowienia. Postanowienie Marszałka Sejmu podaje się do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 3 dniu od dnia zarządzenia wyborów.” – to wiążące Postanowienie zostało publicznie podane przez Marszałek Sejmu dziś w południe i od tego momentu liczy się czas na zbieranie głosów; a Marszałek ma 3 dni czasu czas do wydrukowania w Dzienniku Ustaw tego Postanowienia – ale ono ma już ważność prawną, ponieważ zostało podane dzisiejszym wystąpieniem Pani Marszałek do publicznej wiadomości!!!!!! – nie dajcie sobie wody z mózgu robić!

Ona
Ona
3 czerwca 2020 16:23

Z PiS płyną tylko śmieci

Ona
Ona
3 czerwca 2020 16:24

Ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na to badziewie PiS?

pinki
pinki
3 czerwca 2020 17:10

Czy można prosić o informacje gdzie będą zbierane podpisy? W jaki sposób będą zbierane i czy można proces uprościć dostarczając podpisane listy. Prawdopodobnie będziemy mieli maksymalnie od dwóch do trzech dni, i cała operacja musi być jak najlepiej zorganizowana.

Predator
Predator
3 czerwca 2020 17:39

Ten wstrętny babol ma sieczke we łbie, zapomniała debilka jak kretyn karczewski traktował opozycję??. Na szczęście coraz więcej ludzi nie daje się nabierać na te kłamstwa.