Do dwóch lat kary za happening z tęczowym nimbem wokół wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.

Do dwóch lat kary na happening z tęczowym nimbem wokół wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.

Prokuratura w Płocku oskarżyła 3 kobiety, które rozlepiały takie obrazki wokół kościoła św. Dominika tamże: znaną aktywistkę społeczną Elżbietę Podleśną i jej dwie współpracownice: Annę i Jagnę. Postawiono im zarzut z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazę uczuć religijnych.

 

Happening miał miejsce w nocy z 26/27 kwietnia 2019 r. i był odpowiedzią na dekorację Grobu Pańskiego w kościele, gdzie wśród innych grzechów umieszczono napisy: LGBT, zboczenia, gender – podaje Wyborcza.pl.  6 maja Elżbieta Podleśna została wyciągnięta z łóżka i przewieziona do Płocka, gdzie po upokarzającej procedurze rozbierania do naga została przesłuchana. „Żadne bajanie o wolności i tolerancji NIKOMU nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących” – napisał wówczas na Twitterze szef MSWiA, Joachim Brudziński, wpisując się w niechlubną tradycję PiS wydawania wyroków i poddawania oskarżonych ostracyzmowi społecznemu jeszcze przed decyzją sądu.

Tym samym od razu określił, że szale sprawiedliwości rozłożone będą nierówno. Prawa zawarte w Konstytucji i podpisanej przez Polskę Deklaracji praw Człowieka i Obywatela zostały potraktowane niżej od bliżej niesprecyzowanego „zakazu obrażania ludzi wierzących”, przy czym nie zostało określone ani w co wierzących, ani w jaki sposób zostali obrażeni.

 

Sama tęcza, jako symbol przymierza ludzi wierzących z Bogiem występuje przecież często w sztuce chrześcijańskiej. Tęczowe nimby otaczają postaci Chrystusa czy Ducha św. na wielu  malowidłach w Polsce, a do najsłynniejszych światowych dzieł sztuki należą np. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i Adoracja Baranka Mistycznego  w ołtarzu Gandawskim braci van Eyck.

Może jednak nie chodzi o przedmiot obrazy, ale o to, że księdzu w kościele wolno obrażać środowiska LGBT, ale działaczom społecznym niczego wokół kościoła naklejać nie wolno? Bo jednakową nienawiść spotykały i wizerunki Madonny z tęczową aureolą i np. nekrologi informujące o śmierci Piotra Szczęsnego.

Nieprecyzyjny paragraf, surowość, z jaką Podleśna została potraktowana, jak i wysokość żądanej kary sugerują, że kościół katolicki w Polsce będzie domagał się dla siebie praw większych niż inne wyznania, niż zwykli obywatele, którzy przecież mogli się poczuć urażeni dekoracją w kościele św. Dominika.  Czy ma to jakiś związek z wyborami i próbą podtrzymania nienawiści wobec środowisk posługujących się tęczową flagą?

/ep/

Źródło:wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JantarChermes Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Chermes
Chermes

Kto wie? Może naprawdę Matka Boska, na znak pojednania ludzi z Bogiem, miała nad głową tęczową aureolę?
Podobnie, Jezus, na obrazach oraz rzeźbach, powinien mieć pejsy. Przecież był Żydem, więc musiał takowe mieć, skoro wiara i tradycja mu to nakazywała.
A tak, nawiasem, dlaczego Kościół wszystko fałszuje? Nawet Boże przykazanie o nie przedstawianiu Boga w rzeźbach i na malowidłach wykreślił z dekalogu, wpisując, by się liczba zgadzała, zupełnie bzdurne, nie mające najmniejszego sensu: – „Ani żadnej rzeczy, która jego jest”.

Jantar
Jantar

„kościół katolicki w Polsce będzie domagał się dla siebie praw większych niż inne wyznania, niż zwykli obywatele” – mała poprawka: domaga się od 5-u lat i systematycznie ta granica jest przesuwana na korzyść kościoła. Może niewielu to zauważyło, ale już jesteśmy państwem krypto-wyznaniowym. Hierarchowie kościelni decydują o tym, jakie prawo ma być uchwalone. Cały rząd z premierem i prezesem tańczy u Rydzyka, a prezydent wysyła peany zachwytu i podziękowań w listach. Umiarkowani hierarchowie i księża krytykujący PiS i kościół nie mają prawa głosu – są bez litości krytykowani, jak prymas lub dostają knebel milczenia w mediach (ks. Boniecki, Gurzyński, Wiśniewski… Czytaj więcej »