Do Sejmu trafiło zgłoszenie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”

Do Sejmu trafiło zgłoszenie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy"

„Pomysł inicjatywy wziął się stąd, że parę lat temu w Częstochowie chciano wprowadzić szczepienia jako kryterium przyjęcia do żłobków, przedszkoli i szkół. Zostało to zakwestionowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. My rok temu zgłosiliśmy się do władz miasta Wrocławia z pytaniem, czy można wprowadzić takie kryterium, ale powiedziano, że obowiązujące prawo na to nie pozwala. Dlatego powstał ten projekt ustawy” – powiedział jeden z autorów projektu ustawy Robert Wagner. Razem z Marcinem Kostką złożyli dziś w Sejmie zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Szczepimy, bo myślimy”.

W projekcie zapisano więc, że kryterium przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej byłoby przedłożenie zaświadczenia o zaszczepieniu dziecka.  – „Byłoby to jedno z kryteriów. (…) Samorządy miałyby możliwość przyznawania punktów za szczepienie lub ich nieprzyznanie. Jeżeli dziecko nie może być szczepione z powodów medycznych, na podstawie zaświadczenia od lekarza pierwszego kontaktu w tej sprawie, będzie miało taką punktację jak szczepione” – stwierdził Wagner.

– „Obowiązek szczepień jest w Polsce od kilkudziesięciu lat. Te przepisy obowiązują. Każda sytuacja, kiedy rodzic odmawia szczepienia, jest łamaniem prawa. Nie nakładamy nowego obowiązku. To nie ma być kara” – dodał drugi współautor projektu Marcin Kostka. Podkreślił, że projekt ich ustawy nikogo nie dyskryminuje. – „Obecnie funkcjonujące rozwiązania są daleko bardziej dyskryminujące, np. punktowanie dzieci mających rodzeństwo” – powiedział Kostka.

Projekt „Szczepimy, bo myślimy” poparła Naczelna Rada Lekarska. – „Obowiązkiem środowiska lekarskiego jest ochrona życia i zdrowia, zwłaszcza dzieci. Przyjmowanie do placówek oświatowych dzieci nieszczepionych zagraża innym dzieciom, także tym, które szczepione naprawdę być nie mogą, np. z powodu problemów z odpornością” – podkreślił prezes NRL prof. Andrzej Matyja.

Teraz marszałek Marek Kuchciński ma 14 dni na decyzję o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu. Jeśli zostaną spełnione wszelkie wymogi, pozostanie zebranie 100 tys. podpisów, aby projektem ustawy musiał zająć się Sejm. Autorzy projektu informują, że już mają ich około 20-25 tys. Poprzeć te inicjatywę można m. in. w siedzibach wszystkich izb lekarskich i w wielu placówkach zdrowotnych. Szczegółowa mapa ze wszystkimi punktami, gdzie można złożyć podpis, znajduje się na stronie internetowej www.szczepimybomyslimy.pl.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Niezły, chociaż czarny dowcip padł ostatnio w telewizorze: „szczepić należy tylko te dzieci, które chce się sobie zostawić”. W połączeniu z zakazem aborcji to całkiem praktyczna dla katolickich producentów dzieci rada !