Dobra zmiana objęła także ortografię

Dobra zmiana objęła także ortografię

To, że partia rządząca jest mistrzem wpadek, wszyscy dobrze wiemy. Nikogo więc nie powinna zdziwić kolejna, którą od kilku dni żyje cała Polska.

W Sławnie, na cmentarzu odsłonięto tablicę, upamiętniającą żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Gościem honorowym była Maria Anders, która na portalu społecznościowym napisała – „Sławno. Przepiękna uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie zwycięzcom spod Monte Cassino z udziałem Weteranów, Wojska RP, Burmistrza, Rady miasta i młodzieży. Bardzo Wam dziękuje za piękną tablicę i za pamięć”.

Sławno. Przepiękna uroczystosc odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie zwycięzcom spod Monte Cassino z udziałem …

Opublikowany przez Anna Maria Anders Costa Środa, 12 września 2018

Rzeczywiście, ważne wydarzenie, wspaniała uroczystość i byłby powód do dumy, spokojnej refleksji, gdyby nie …błędy ortograficzne. W zdaniu „„W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Walczącym we Włoszech w latach 1943-1945, zwycięscom w Bitwach o Monte Cassino, Ankone, na linii Gotów, Apeninie Emiliańskim oraz Bolonię. Społeczeństwo Ziemi Sławieńskiej” znalazły się aż dwa. „Zwycięscom” zamiast zwycięzcom oraz „Ankone” zamiast Ankonę.

Jedni internauci bronią tej tablicy z „bykami”, pisząc, że „Fakt w którym aż roi się od błędów wytyka takowe innym…Lekarzu, lecz się sam!”, jednak wielu ma zupełnie inne zdanie w tej sprawie.     „Kto sprawdza napis na tablice zanim tam znajdzie się.?Ta Pani emigrantka to może myśli.ze u nas tak piszę się.więc nie dopatrzyła się.Ale to pisali analfabeci. glaby kapusciane.Takimi slowami moja polonistka nas nazywala 50lat temu.A dzisiaj zaraz nauczyciel wygnany ze szkoły. za takie slowa.choć za szkołą slownictwo uczniow Boże broń i ratuj”, czy też  „No patrzcie państwo, do tej pory PiS jako tako sprawdzał się w odsłanianiu różnych tablic upamiętniających a teraz i tu skrewił. To do czego oni się nadają? Cóż, wychodzi na to, że nie nadają się do niczego. Córka mojego ojca mogłaby odsłonić tablicę z dziesięcioma błędami, bo jej znajomość polskiego jest na tym samym poziomie co reszty pisowskiego elektoratu. Z „bulu” Komorowskiego zrywali boki, bo tak było słusznie i po partyjnemu, a ze swoich baaardzo licznych „buluw” nie wyciągają żadnych wniosków, bo im wolno”.

Szkoda, bo miało być pięknie, z refleksją i oddaniem hołdu, a wyszło… jak wyszło.

Tamara Olszewska

Źródło: fakt.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ChermesDbaj o PolskęZwinkaewaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Za parę lat, gdy deforma Szerzui Zalewskiej wyda pierwsze owoce, będzie jeszcze gorzej.

Maciek123454321
Maciek123454321

Bardzo się cieszę, że moja „Szczerzuja” robi karierę. Chyba zgłoszę do Urzędu Patentowego, hihi. Wtedy będzie „Szczerzuja™ Zalewska”. A tak na serio, czy Sz.Koleżanka wymaga od Prawdziwych Polaków znajomości polskiej ortografii? Proszę Sz.Kolerzanki, skoro „Pierszy Sort” nie urzywa muzgó w stolycy, tylko sucha pryzesa, to w Suawnie tem bardźej. Buenduf jest na tej tablicy wiencej sresztom. Napisdali „w Apeninie”, a po winno bydź „w Apeninach” bo są „Apeniny”, a nie „Apenina”. No i kiedy pisze siem duuugie zdanie, nalerzy poftużydź suowo „Bitfa”, rzeby bżmiauo „ORAZ W BITWE O BOLONIĘ”.
Uoncze pozdrowienja.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Głupio mi wytykać, bo komentarze Kolegi należą do moich ulubionych, ale akurat nazwa Apenin jest tu użyta prawidłowo, acz powinien to być Apenin Toskańsko-Emiliański . Jest to jedno z kilku pasm Apeninów, stąd zresztą liczba mnoga w nazwie Apeniny. A jeźli o ortugrafi mowa, to się podpiszóje obóma rencami. Pozdrufka serdęcne.

Maciek123454321
Maciek123454321

W odróżnieniu od naszych nigdy-nie-mylących-się adwersarzy z pokorą przyznaję się do braku wystarczającej wiedzy geograficznej dziękując jednocześnie sz.Koleżance za miłe słowa odnośnie mojej grafomanii.

ewa
ewa

to żadna wpadka to niedouk pisał treść a następny niedouk umieścił tą treśc na tablicy . Tylko dlaczego ja sie nie dziwię, bo w PiS same miernoty i niedouki

Zwinka
Zwinka

Bo tak po prawdzie, to na co komu ta nauka. Tylko we łbach ludziom przewraca. Wystarczy być patryjotom. Aha, i jeszcze słuchać proboszcza. Musowo. No to oby nam się …

Dbaj o Polskę
Dbaj o Polskę

W Sławnie rządzi przecież koalicja PO i PSL, więc do nich te pretensje. 🙂

Zwinka
Zwinka

Organizatorami uroczystości było: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Oddział Koszalin oraz Urząd Miejski w Sławnie, a ściślej : wiceprzewodniczący Jerzy Sekuła, od 2006 radny Powiatu Sławieńskiego z listy PiS. A tak nieborak się tłumaczy: „Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Tablica będzie poprawiona. Tekst zatwierdzał IPN i dostał go kamieniarz wykonujący napis. Zamontował tablicę w dniu odsłonięcia, bo baliśmy się dewastacji. Byłem na przymiarce, ale tablica była ofoliowana i pomalowana złotą farbą. Kamieniarz nie pokazał całego napisu. Nikt się nie spodziewał błędów. Oczywiście powinno być wszystko dopilnowane. Dodam, że uroczystość przygotowaliśmy społecznie i było przy niej dużo pracy”… Czytaj więcej »

Chermes
Chermes

Może PiSiory chcący podlizać się „senatorzycy z zagranicy”, IPN-owcy poprosili, aby tę tablicę zaprojektował „bochatersko” „żądzący” nam Duduś (czy jak mu tam?) Bo kto jak kto, ale on na ortografii się zna jak nikt.