„Dojrzałość narodu polega też na przyznaniu się do trudnej historii”

Holland: obecna władza hołubi narodowców

Wybitna polska reżyserka Agnieszka Holland uważa, że w walce z używaniem określenia „polskie obozy śmierci” bardziej skuteczne od ustawy jest edukowanie. – „Od czasów ministra Geremka wszyscy dyplomaci polscy szalenie to wychwytują i interweniują. Osiągnęli bardzo duże sukcesy. To działanie dyplomatyczne doprowadziło do tego, że w wielu znaczących mediach jak „New York Times” czy „Washington Post” wprowadzono takie algorytmy, że poprawia automatycznie komputer, jak ktoś używa takiego sformułowania” – powiedziała Holland w TVN24.

Jej zdaniem, mamy do czynienia z ogromnym niedouczeniem historycznym, ale nie można z nim walczyć za pomocą takiej ustawy jak ta o IPN. – „Ta ustawa grozi tym, że nie można mówić prawdy” – powiedziała Holland. Dodała, że „ustawa jest fatalna”. – „To, co jest fałszywe i głupie w tej ustawie, to, że próbuje się zrobić z nas mesjański naród zupełnie bez winy. Dojrzałość narodu polega też na przyznaniu się do trudnej historii. Przede wszystkim trzeba być dumnym ze swojej historii, a nie wstydzić się jej tak, żeby ją zakłamywać” – powiedziała Holland.

Holland mówiła, że ustawa o IPN potwierdziła wszystkie najgorsze stereotypy o Polsce. – „Polski rząd, który sobie wziął za zadanie ideologicznie sformować nowego Polaka, przekroczył granice tego, co świat dopuszcza dzisiaj. Po co nam to było?” – pytała reżyserka. – „Żyjemy w czasach, które są bardzo niebezpieczne. (…) W tych czasach jest szalenie łatwo wywołać pożar wokół jakiegoś emocjonalnego wzmożenia. Populiści czy nacjonaliści tym zarządzają bardzo skutecznie. Mąż stanu czy polityk odpowiedzialny nie powinien używać takich narzędzi” – powiedziała Holland.

bt

Źródło: tvn24.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndrzejshaqWojtekStan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stan
Stan

Szanowna Pani Agnieszko.
Bardzo proszę nie pouczać nas mieszkańców tej ziemi polskiej. Izraelici ( piszę zgodnie ze zwyczajami jakie panują w USA tam są afro amerykanie nie murzyni tam są izraelici nie żydzi )tyle zła dokonali po zakończeniu II wojny światowej tu w Polsce ,że Oni powinni spowiadać się przed społecznością międzynarodową
Dla Pani informacji proszę zapoznać się z pozycją OKO ZA OKO amerykańskiego izraelity ,który opisuje Izraelitów zachowanie na terenach południowej polski ( Śląsk )
Kupi Pani tę pozycję na Allegro warto i wtedy chyba Pani zmieni swój oj punkt widzenia
Izraelici to naród miłości i pokoju?????

shaq
shaq

Niestety, widać, że Stan jest mocno niedouczony. Dyskusja merytoryczna z nim prawdopodobnie nie ma większego sensu.

Wojtek
Wojtek

No właśnie. Niech Naród Pani Holland rozliczy się za to co wyczyniał w 39 r. po wkroczeniu armii czerwonej na Kresy Wschodnie II RP, bo mają dużo na sumieniu w tej materii. Poza tym wyjaśnienia wymaga także kwestia udziału Braci Pani Holland w aparacie bezpieczeństwa i administracji w czasie kiedy zaszczepiali u nas komunę.

Andrzej
Andrzej

Organizowali pogromy, zawłaszczali polskie gospodarstwa, palili Polaków w stodołach, biegali z zakrwawionymi nożami szukając kolejnych ofiar? Nie ma porównania do podłości wyrządzonej Żydom przez naszych podłych rodaków dorabiających się na trupach i szmalcownictwie.

shaq
shaq

Odnosząc się do wypowiedzi Agnieszki Holland. Jak całość to chyba żaden naród nie uporał się z grzechami przeszłości. Natomiast bardzo ważne jest to, jakie trendy wyznaczają przywódcy. No i tu mamy porównanie Angeli Merkel z naszymi żałosnymi władzami. Pani Merkel formalnie, oficjalnie i wprost przyznaje (który już raz), że za zbrodnie II Wojny Światowej odpowiedzialność ponoszą Niemcy, Co w tym czasie robi Morawiecki, Duda i ich mały szef? Rozkręcają karuzelę manipulacji, wyparć, krętactwa i zwyczajnych kłamstw. Wszystko w następstwie uchwalenia przez nich wyjątkowo odrażającego prawa, które – co było do przewidzenia – budzi do życia obleśne rasistowskie wypowiedzi.