„Don Stanislao” – Gądecki i Dziwisz zabierają głos w sprawie filmu

Ofiara księży pedofilii przez lata zwracała się o pomoc do Dziwisza, ale…kardynał milczał

Kardynał Stanisław Dziwisz, według autora reportażu: „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, Marcina Gutowskiego miał tuszować nadużycia seksualne księży na całym świecie. Film został wyemitowany wczoraj na antenie TVN24.

 

Dzisiaj do treści zawartych w reportażu odniósł się abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego 'Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza', w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej”. Gądecki dodał, że: „Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II”.

Jeszcze wczoraj swoje stanowisko w kwestii reportażu upublicznił główny zainteresowany czyli kardynał Stanisław Dziwisz. „W przesłanym PAP oświadczeniu przekazał, że ponawia propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 „Don Stanislao” zajęła się niezależna komisja” – czytamy na rmf24.pl.

 

Dziwisz napisał: „Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją”. Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów”

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

W tym samym oświadczeniu kardynał stwierdził jeszcze: „dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości”.

Tuszowanie pedofilii, przyjmowanie łapówek, załatwianie stanowisk znajomym, bardzo wybiórcza pamięć – taki obraz Dziwisza jawi nam się po obejrzeniu filmu. Czy niezależna komisja, której powołania chcą zarówno Gądecki jak i Dziwisz rzeczywiście zacznie działać i doprowadzi do sytuacji w której prawda ujrzy światło dzienne?

/as/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
10 listopada 2020 10:49

Przecież „Święty Kościół” tak działa od wieków, nic więc dziwnego w tym, że aż się roi od biskupów, którzy nic nie wiedzieli, nic nie widzieli i nic nie słyszeli. W „cywilu” to się nazywa omerta.
Uzdrowić się tego nie da. Pokazać kościołowi miejsce w szeregu może tylko światłe społeczeństwo i to się już w kilku miejscach na świecie stało. Z Polską kiepska sprawa, bo to kraina pana, wójta i plebana.
Ale pomarzyć można, czemu nie.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
10 listopada 2020 11:33

Dziwisz przed komisją: Jan Paweł II – nie pamiętam. Kto to był?

Predator
Predator
10 listopada 2020 13:09

dziwisz stanisław chronił pedofili i umożliwiał im zajmowanie wysokich stanowisk, Juliusz II, by zostać papieżem, przekupił biskupów biorących udział w konklawe. Stefan VII sprofanował zwłoki swojego poprzednika. Sykstus IV otworzył w Rzymie dom publiczny, z którego czerpał zyski. Paweł II lubił towarzystwo młodych mężczyzn i spełniał erotyczne fantazje z nimi, a Pius II pisał erotyczne powieści. Można by tak bez końca pisać o wyczynach papierzy, to są te delikatne przykłady. Jak takie rzeczy się robi w watykanie, to w parafiach, seminariach, czy na misjach tym bardziej. Dwa tysiace lat temu taki dziwisz czy paweł II wymyślił boga dodał do tego jezusa i aby było na kogo zwalać winę wymyślił szatana. I tak się kręci ten cyrk zwany chsześcijaństwem, wykorzystując ciemny lud, układając im życie w taki sposób aby tą ciemną biedotę wycisnąć jak cytrynę.

Jantar
Jantar
10 listopada 2020 16:48
Reply to  Predator

Na liście zabrakło bodaj najsłynniejszego papieża w historii, czyli Rodrigo Borgii, alias Aleksandra VI. Ten to dopiero miał życiorys! Ojciec przynajmniej 4-i dzieci: córkę Lukrecję wydawał za mąż kilka razy, po raz pierwszy w wieku 13-u lat za ok. 40-latka. Wszystkie małżeństwa Lukrecji miały zapewnić papieżowi sojusze i ugruntować władzę. Jednego syna mianował kardynałem „za zasługi dla chrześcijaństwa”, a tak naprawdę za sukcesy w eliminowaniu wrogów. Na koncie ma także sporo mordów przy pomocy trucizn, ale nie tylko. Do tego wg niektórych źródeł był erotomanem i narkomanem. Przez cały jego pontyfikat w Watykanie mieszkała jego wieloletnia kochanka, matka jego dzieci.

Co tu zresztą więcej pisać. Polecam 2 seriale o zbrodniczej rodzince: „The Borgias” z Jeremym Ironsem i „Borgia” z Johnem Domanem. Pierwszy to wersja light.

Jantar
Jantar
10 listopada 2020 16:55

A na pasku TVN24 podają, że Watykan opublikował raport w sprawie McGarricka. I zgadnijcie, co? Przewija się w nim nazwisko Dziwisza. Otóż okazuje się, że już w połowie lat 90-ch papież miał informacje, że nominacje McGarricka wywołają skandal, a jednak go nominował i ten piął się coraz wyżej w hierarchii kościoła. Oczywiście miał w tym udział Dziwisz. Raport Watykanu podaje, że MaGarrick regularnie pisał do Dziwisza, że jest niewinny, a ten odpowiednio przekazywał informacje papieżowi. Nie, bynajmniej nie wybielam JP2, bo swój rozum miał i przecież mógł skonfrontować to, co mówił mu Dziwisz, a jednak tego nie robił. I wielu kardynałów i biskupów twierdzi, że JP2 wiedział o wszystkim, co się działo w Watykanie i mimo tej wiedzy nie kiwnął nawet palcem, żeby zrobić z tym porządek. Co więcej wszyscy jego nominaci na biskupów i kardynałów mają sporo na sumieniu. Także na świętych wyniesionych na ołtarze wybierał zbrodniarzy i przestępców w koloratkach, jak choćby Marciel Degollado.

Rafapon
Rafapon
11 listopada 2020 05:11

Druga twarz Dziwisza? Przede wszystkim to morda, i z tej mordy wygląda jedno wielkie kłamstwo. I to kłamstwo jest wielkie nawet w skali kościelnej, czyli opartej na kłamstwie.