Donald Tusk w odpowiedzi na zamach na Sąd Najwyższy.

Tusk: „PiS zapadnie się pod ciężarem łajdactwa, jakie nam fundują”

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk ostro zareagował na przyjęcie przez polski Sejm ustawy dającej PiS kontrolę nad Sądem Najwyższym

„W moim przekonaniu ostatnie działania partii rządzącej są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów, i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas – w sensie politycznym – w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód” –  tak skomentował wywołany przez PiS kryzys ustrojowy w Polsce.

Oświadczenie Donalda Tuska zostało opublikowane tuż po tym, gdy w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość przeforsowała przyjęcie ustawy pozwalającej partii rządzącej na kontrolowanie Sądu Najwyższego – naczelnego organu władzy sądowniczej i instytucji odpowiadającej za decydowanie o ważności wyborów w Polsce. Przewodniczący Rady Europejskiej potwierdza wcześniejsze informacje o tym, iż w sprawie kryzysu w swojej ojczyźnie chciał rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie.

Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Pan Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej ojczyzny.

Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno – tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punktu widzenia polskich obywateli, decyzji.

Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez prezydenta i UE. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele.

Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie” – napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk, do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
paragraf22ZgredzinkaANNAadama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adama
adama

Niech Tusk wymyśli jak UE ma nacisnąć na Kaczyńskiego. Najlepiej razem z USA. My w Polsce na ulicy pokazujemy że jest masowy opór.

ANNA
ANNA

I co takie słowa Adrian się wypiął?

Zgredzinka
Zgredzinka

Adrian jest ciagle służalczo zgięty i wypięty … na suwerena,

Zgredzinka
Zgredzinka

W świetle tego co się ostatnio wydarzyło, Tuskowi nie pozostaje już nic innego, jak tylko „iść do przodu”, jeżeli nie chce faktycznie siedzieć, bo to wszystko jest montowane właśnie z myślą o nim, po to by go w końcu dopaść. Powinien teraz wykorzystać nowe przywództwo we Francji i powszechny w Europie trend reformatorski oraz oczekiwanie jej społeczeństw na zmiany w UE, tak aby przestała ona być bezwolna, podobnie jak to miało miejsce w okresie międzywojennym z Ligą Narodów. Powinien doprowadzić do takiej zmiany przepisów unijnych, aby zawierały one realne sanakcje w stosunku do łamiących ich postanowienia państw członkowskich. Nie może… Czytaj więcej »

paragraf22
paragraf22

Spróbuj napisać Donald Tusk Bruksela. Poczta już znajdzie adresata. Problem w tym, czy przeczyta.

Zgredzinka
Zgredzinka

I tego się właśnie obawiam, czy będzie miał czas i ochotę na czytanie prywatnej korespondencji od swoich zwolenników.
Czy w ogóle taka korespondencja z dopiskiem „do rąk własnych”, bądź „prywatna”, jest mu doręczana.
Ten człowiek ma tyle spraw na głowie i tyle rzeczy do przeczytania, że aż dziw bierze, iż znajduje jeszcze czas na prywatne życie.