Doraźny interes wyborczy ważniejszy od majestatu RP. „Wasalna mentalność”

Doraźny interes wyborczy ważniejszy od majestatu RP. "Wasalna mentalność"

Polska dołączy do programu bezwizowego już od najbliższego poniedziałku. Radość ze zniesienia wiz do USA to jedno, ale nie pierwszy już raz prezydent Andrzej Duda, wraz ze swoim kancelaryjnym otoczeniem zademonstrowali światu brak dyplomatycznego wyczucia. Tym razem – Duda wystąpił na konferencji prasowej z ambasadorką USA Georgette Mosbacher, jakby była ona … głową państwa.

 

Wizy zostaną zniesione 11 listopada – poinformował w środę prezydent Andrzej Duda, dziękując Donaldowi Trumpowi i Georgette Mosbacher, ambasadorce USA w Polsce. Pojawił się też na specjalnej konferencji z udziałem tej drugiej – przed kamerami on i Mosbacher stoją jak równy z równym za ustawionymi obok siebie pulpitami z polskim godłem i flagą USA.

Zdaniem eksperta ds. protokołu dyplomatycznego dr Janusza Sibory prezydent strzelił gafę. Taki układ to rażące złamanie zasad dyplomacji. – Po pierwsze głowa państwa może urządzać konferencję tylko z głową państwa lub – w pewnych sytuacjach – z premierem. Czyli możemy zobaczyć niewątpliwie zdjęcie Theresy May czy kanclerz Angeli Merkel z Donaldem Trumpem. Pomijam sytuację prezydent-prezydent, to jest niekwestionowalne. Natomiast nie zobaczymy takich zdjęć, żeby Trump urządził sobie konferencję prasową z ambasadorem – mówi ekspert dziennikarzom „Faktu”. – To zdjęcie i ten sposób prowadzenia konferencji ja odbieram jako uszczerbek dla majestatu państwa, bo prezydent reprezentuje majestat Rzeczypospolitej. I to jest zapisane w konstytucji – dodaje.

 

W jaki sposób należało poprawne zorganizować wspomnianą konferencję prasową? Zdaniem Sibory Mosbacher powinien towarzyszyć na konferencji stosowny odpowiednik z kancelarii prezydenta, np. prezydencki minister albo ambasador MSZ tej samej rangi. Natomiast prezydent mógłby być tam obecny i na przykład wygłosić oświadczenie, wyjaśnia Sibora.

Przypomnijmy: podobną pod względem znaczenia gafą dokumentuje słynna fotografia, na której Andrzej Duda – podczas wspólnego podpisywania dokumentów – stoi obok siedzącego przy biurku Donalda Trumpa. Wyszło śmiesznie. A można było inaczej. – Dzień czy dwa później Izrael podpisywał podobne dokumenty i tam było wszystko zorganizowane protokolarnie. Trzy osoby przy stole, były tabliczki: Izrael, Stany Zjednoczone. Widać, że można to było zorganizować. Ale nie wyciągnięto z tego nauki – przypomniał dr Janusz Sibora.

mpm

źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

13
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
BartMareksmęteksmętekObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
erwinek
erwinek

Jaki Prezydent ( napisałem z dużej litery tylko ze względu na urząd a nie na osobę) taka dyplomacja

smętek
smętek

Śp. Bartoszewski użył adekwatnego określenia „dyplomatołki”.

Maciek123454321
Maciek123454321

Nigdy nie uznałem Dudeusza za prezydenta. Ten ćwok załapał się na wariata korzystając z koniunktury pisowskiej. Patologia ma swojego idola, ale przypomnę, że opór w społeczeństwie wzrasta. Już teraz dostali o prawie milion głosów mniej niż opozycja. Do maja zjazd w dół będzie NIEUNIKNIONY. Socjal się wyczerpał, właśnie kradną nam OFE, ceny prądu poszybują, oj, nie będzie miło. Senat będzie Pisowi wciąż bruździł, zajechanie sądów chyba będzie niemożliwe, wrzodu w postaci Banasia nie daje się usunąć, Gówin bryka preziowi i może odfrunąć na drugą stronę barykady. I jeszcze biedne kolanko prezia…… A wracając do Dudeusza – ja się wstydzę, że… Czytaj więcej »

BGmble
BGmble

Przeciez Kaczynski wystawil najwieksza miernote, nieznanego i bez dorobku (na ktorego ciezko bylo cokolwiek znalezc), bo byl pewien przegranej.

Wgrane wybory zaskoczyly wszystkich…

smętek
smętek

Pan Prezydent Komorowski przegrał z trollami i hejterami. Na taki atak nikt nie był w sztabie Prezydenta przygotowany.

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Bo Polska jest krajem wasalnym, najpierw wobec UE, teraz wobec USA i Izraela.

BGmble
BGmble

Czyli przynaleznosc do elitarnego klubu, gdzie jestes jego szefem i najwiekszym beneficjentem netto, to dla ciebie „wasalstwo”?

Powaznie?

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Ja popieram UE, ale uważam że powinna istnieć w innej formie. Co do USA – to nasz rząd nie ma jaj aby sprzeciwić się ustawie 447 która zagraża Polsce.

BGmble
BGmble

Pomijam skandal z flaga USA i godlem RP, bo to nie powinno miec miejsca. Albo godla, albo flagi. Obstawiam miernoty w KPRP bez pojecia o protokolach dyplomacyjnych.

Adrian podziękował oficjamnie za to, że Amerykanie przez dziesięciolecia utrzymywali system, który eliminował Polaków z ruchu bezwizowego.

To tak jakby dzieciak w szkole dziękował kolegom za to, że przestali go bić.

A co do gafy: to żadna gafa, Adrian po prostu zna swoje miejsce… w przedpokoju prezesa. Juz nikt nie pamieta ja czekal w drzwial palacu prezydenta na przyjazd Slonca Narodu? Jak jakis ciec czy odzwierny…

vint
vint

Andrzej się tak rozpłaszcza w swoim wasalnym poddaniu, że jest cieńszy niż plama ropy na wodzie…
Człowiek myśli, że nie uda mu się jeszcze niżej upaść, a on tymczasem już puka w dno od spodu.
Wstyd!

Obserwator
Obserwator

Ten gość któremu wydaje się, że ciągle się uczy nie jest na szczęście moim prezydentem lecz reprezentantem niejakiego jarosbawa k. któremu wydaje się, że jego władza będzie trwać wiecznie- taki drobiazg.

Marek
Marek

Psy szczekają, karawana jedzie dalej…

Bart
Bart

Nie rozumiem tego biadolenia, że Duda naraził majestat urzędu. Przecież on to robi codziennie, a w tej parze pani Mosbacher dla większości świata była ważniejsza.