Droga do zdemolowania sądownictwa przez Ziobrę otwarta

Prezes czeskiego Sądu Konstytucyjnego wstrząśnięty stanem demokracji w Polsce

Gdyby chcieć krótko określić dzisiejszy „wyrok” Trybunału Konstytucyjnego, Ziobro i PiS postawili na swoim. Składający się wyłącznie z osób wybranych przez PiS (w tym sędziów-dublerów) TK uznał za niekonstytucyjne przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaskarżył je Zbigniew Ziobro, aby zalegalizować swoją reformę sądownictwa.
Trybunał uznał, że do Krajowej Rady Sądownictwa może kandydować każdy sędzia, do tej pory jej skład wybierany był kolegialnie. Co do kadencyjności KRS, według TK wszyscy jej członkowie mają mieć jedną wspólną kadencję, taką samą jak kadencja parlamentu. Oznacza to, że PiS już bez przeszkód będzie mógł odwołać obecną KRS, w tym m.in. jej rzecznika sędziego Żurka, który wielokrotnie krytykował posunięcia partii rządzącej.

Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, mówił w TVN 24: – „To jest kompletnie irracjonalne, żeby zwykłą ustawą wygaszać kadencję KRS, zapisaną w Konstytucji. Na tej samej zasadzie można wygasić kadencje prezydenta, parlamentu, RPO itd. Nie da się ujednolić kadencji parlamentarzystów z kadencjami sędziów, choćby z tego powodu, że np. Sejm może zostać rozwiązany z powodu przedterminowych wyborów”.

„KRS była tworzona po to, byśmy ze zmianą ekipy rządzącej nie mieli rewolucji w sądownictwie. Nie będzie można już mówić o samorządności prawniczej; sędziów będą wybierali politycy” – skomentował „wyrok” TK prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

„Politycy PiS doprowadzą do nieprawdopodobnego wręcz chaosu prawnego, łamiąc Konstytucję, przerywając kadencje sędziów wchodzących w skład KRS i wybierając kolejnych” – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. – „W ten sposób PiS demoluje polskie państwo. Trudno to inaczej określić jak prawną dzicz, to właśnie szykuje nam PiS. Tysiące lat temu w Babilonie Hammurabiego obowiązywały bardziej czyste reguły prawne niż te, które za kilka tygodni będą obowiązywały w Polsce”

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego protestowało kilkadziesiąt osób. Trzymali duży transparent z napisem „Konstytucja jest prawem”.

KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, a także czterej posłowie i dwaj senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

19
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
13 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
WiśniaPedziwiatrNihilMaciek123454321Monika Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ted
Ted

Nie tylko sądu, tetaz mogą wszystko.
Pamiętajmy, że w wyborach sędziowie i sądy są ważnym elementem.
Po dzisiejszej decyzji TK pewnie najbliższe wybory wygrają jak za komuny, 99,8%

Nielot
Nielot

Chyba własnie TK zdelegalizował ten sejm

Jeśli ustawa z 2011 w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodna z Konstytucją, i TK nie określił do kiedy maja funkcjonować stare przepisy oznacza to chyba, że sędziowie wybrani przez KRS nie mają umocowania prawnego.
Idą dalej, to ich wyroki też są nieważne.
A skoro tacy sędziowie wchodzili w skład Sadu Najwyższego 19 stycznia 2016, to jego uchwała Stwierdzająca Ważność wyborów parlamentarnych jest zapewne nieważna.

Jacek
Jacek

Nie chyba tylko tak… Czyli w obecnym Sejmie zasiadają uzurputorzy. Precz z nimi!

Karusek
Karusek

No to „tych” sedziów mamy z głowy. Teraz czas się wziąć za sędziów piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej, pływackich, tenisa itd. Dosyć wypaczania wyników i czepiania sie drobiazgów takich jak minimalne przekroczenie linii startu i inne niesprawiedliwe i głupie decyzje.

Mariola
Mariola

Opozycja sejmowa rozpoczęła wczasy. Przesiedzieli święta w sejmie, bo ich źródła reklamy czyli mediów pozbawiono. Teraz grzeją dupska na Majorce nie bacząc, że kończy się w Polsce trójpodział władzy. Czekają na społeczeństwo, żeby o demokrację zawalczyło a potem te ich tyłki na fotelach sejmowych usadziło. Rozpacz jak się patrzy na te ich ustawki przed kamerami czyli tzw. konferencje.

Jacek
Jacek

Opozycja sejmowa? To pojęcie to obraża ludzki rozum.

Maciek123454321
Maciek123454321

Moja diagnoza była właściwa. Ale niestety kilkadziesiąt osób PRZED siedzibą tzw.”Trybunału” nie miało znaczenia. Natomiast kilkadziesiąt tych samych osób W BUDYNKU TRYBUNAŁU, a…. to byłaby zupełnie inna bajka.

Mariola
Mariola

Róbmy swoje Panie Maćku. Właśnie przed godziną wysłałam list w imieniu własnym i komentatorów koduj24 ze swojego konta na profil fb Władysława Frasyniuka, proponując pewne działania i prosząc o współpracę bądź wyznaczenie nam kierunku i prośbę o udział w naszym wrześniowym spotkaniu. W wakacje zbierzmy siły we wrześniu tak jak mówiliśmy. Gdyby tym dupkom z opozycji sejmowej (sejm i senat) cokolwiek zrobić się chciało???? Żeby zamiast „parcia na szkło” (wywiady, konferencje) mieli takie samo parcie do prawdziwej walki o wolność i demokrację moze by coś pomogło, ale im w tym teatrze jest dobrze, a my tylko w dniu wyborów coś… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Zatem co? 9-10 września? Jestem gotów.

Nihil
Nihil

Czas nie stoi w miejscu.Zatacza kolo.Jeżeli my z tym nic nie zrobimy.Nasze dzieci i wnuki powachaja smród komuny.Utopia swoje wartości w śmietniku.

Pedziwiatr
Pedziwiatr

Przepraszam,że wcinam się w środek dialogu.
Chciałbym zadeklarować się także,jednak mieszkam we Wrocławiu.
Gdyby byli tu ludzię chętni do działania.Proszę o wiadomość

Mariola
Mariola

Drogi Kolego! Wrocław to też Polska o którą nam chodzi.:)) Ja też nie jestem ze stolicy lecz z Łodzi. Warszawa i Krakowskie Przedmieście jest najlepszym miejscem na spotkanie bo stolica, jak matka jest tylko jedna!!! Nawet nie na miejscu zabrzmiałoby, że zapraszamy do współpracy, jako że same nasze poglądy i komentarze są przepustką do wspólnych działań. Widać, że nie zdawał sobie Pan nawet sprawy, ze jest Pan już na pokładzie,;)) Przekazuję od razu informację, że list o patronat Pana Frasyniuka nad naszym przedsięwzięciem dotarł już do niego, co zostało potwierdzone lajkiem na FB. Czekamy na szerszą reakcję. Następnym krokiem będą… Czytaj więcej »

Pedziwiatr
Pedziwiatr

O.K
Dziękuję za info

Marek
Marek

Piszę z za granicy,,, ludzie w Polsce czyli w obecnej nazwie kraju Kaczystanie opamiętajcie się weście się zorganizujcie wyjcie wszyscy na ulice i zróbcie coś z tym dziadostwem po rozpierdzielą cały kraj i o wolości i demokracji o która ja między innymi walczyłem 35 lat temy będziecie mogli zapomnieć, czy wy na prawdę nie widzicie co oni wyprawiają i do czego dążą, ze tak biernie się temu przyglądacie, na prawdę nie rozumie dzisiejszego społeczeństwa nie zależy wam na wolności i państwie prawa, czy może uważacie ze demokracja raz wywalczona będzie już wam dana na zawsze i nie trzeba już o… Czytaj więcej »

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Obawiam się, że u młodzieży przebudzenie nastąpi wówczas dopiero, gdy im się zabierze to wszystko co ma wartość nie tylko intelektualną, ale i materialną, czyli ich zabawki. Oby w zastępstwie nie pojawiły się w sklepach nagie haki, musztarda i ocet jak za dawnych lat bywało.

Monika
Monika

Łatwo mówi się z pozycji outsidera. Zapraszamy do kraju i walki.
Co do młodych, to niestety ( w tym konkretnym przypadku) ci młodzi nie pamiętają kolejek po paszporty, nie pamiętają granic itd. Oni nie zdają sobie sprawy, że PiS może nas odizolować i wrócą paszporty, granice…

Marek
Marek

No co do powrotu do kraju to właśnie mamy zamiar wracać po 24 latach, ale coraz bardziej się zastanawiam czy to będzie słuszna decyzja, bo mieliśmy zamiar powrócić do Polski a nie do kaczystanu, szkoda mi tylko tych kilkudziesięciu tysięcy eur. zainwestowanych w Polsce np. na budowę domu itd. bo gdybym wiedział kilka lat temu że do czegoś takiego dojdzie jak kaczystan to na pewno bym tej kasy nie przywoził do kraju tylko kupiłbym mieszkanie tutaj gdzie obecnie mieszkam i przynajmniej mieszkał bym do końca życia w demokratycznym kraju, a nie w jakiejś koczo komunie, ręce opadają już raz walczyłem… Czytaj więcej »

Wiśnia
Wiśnia

To nie jest wina młodzieży tylko nasza. Po 89 roku wydawało się że to co uzyskaliśmy zostanie na zawsze. Zachłysnęliśmy się wolnością, demokracją, a przede wszystkim pełnymi półkami i paszportami w kieszeniach. Może zapomnieliśmy, może zaniedbali odpowiedniej edukacji. Ważne zrobiły się kariera i kasa. Na to zwróciły uwagę pisdzielce. Rozkręciły propagandę, która przynosi efekty. Niestety prowadzące do rozpierduchy kraju. Ale gdyby wcześniej każdy na swoim poziomie edukował swoje dzieci, to nie było by tego co się teraz dzieje. Pisiory już rządziły w latach 2005 – 07 i nikt z tego nie wyciągnął wniosków, ani PO, ani zwykli obywatele.

Jacek
Jacek

Skoro się wszyscy zgadzamy, że wyrok ten zapadł nielegalnie to trzeba sobie powiedzieć sobie wprost:
Podporządkowanie się mu będzie przestępstwem… a zatem pora na majdan pod KRS.!