Drugą kadencja PiS oznacza zaprowadzenie autorytaryzmu katolicko-narodowego

Drugą kadencja PiS oznacza zaprowadzenie autorytaryzmu katolicko-narodowego

To także zniszczenie demokracji w Polsce i wykopanie nas ze struktur europejskich.

Grzegorz Schetyna ponownie wezwał Jarosława Kaczyńskiego do debaty o pozycji Polski w Europie. Szef Platformy Obywatelskiej podstawę rozmowy zawarł w trzech pytaniach, które definiują dzisiejszą sytuację kraju w Unii Europejskiej. I nie jest to definicja, która musi się prezesowi PiS podobać. Schetyna pyta, czy standardy demokratyczne przestaną być łamane, te są bowiem warunkiem członkostwa w europejskiej wspólnocie. Dwa następne pytania są trudniejsze, ale i one muszą być zadane: czy PiS potrafi odzyskać pieniądze, które zostały przegrane w dotychczasowych negocjacjach nad przyszłym budżetem UE oraz – czy Kaczyński zerwie sojusze z siłami, które dążą do rozbicia Unii od środka.

Nie są to pytania wydumane ani politycznie konfrontacyjne. Wynikają z utraconej przez PiS pozycji Polski w Europie. Stajemy się krajem coraz bardziej marginalnym. I o to może chodzić Kaczyńskiemu – wówczas rządzić autorytarnie jest o wiele łatwiej, gdyż nie ma nacisków zewnętrznych.

Można się spodziewać braku odpowiedzi Kaczyńskiego na debatę. Wszak nie staje do żadnych rozmów tete-a-tete ze swoimi największymi przeciwnikami od 12 lat, kiedy to został zapytany o cenę jabłek – nie wiedział nawet, czy kupuje się je w sklepie.

Ponadto Schetyna jest depozytariuszem opozycji w kraju i to o możliwościach niebagatelnie dużych. Mianowicie szef PO odpowiada za zdecydowaną większość Polaków, za tych, którzy nie głosowali na PiS. Dzisiaj opozycja jest nawet silniejsza, lecz ciągle grozi jej rozproszenie. Warto mieć zanotowane w tyle głowy, że na PiS głosowało tylko 19 procent wszystkich dorosłych Polaków.

O to toczy się ta polityczna gra. Schetynie udało się stworzyć szeroką Koalicję Europejską na eurowybory. Czy ta formuła przetrwa do wyborów krajowych, a może powinna być rozszerzona bądź radykalnie zmodyfikowana? Sondaże dotyczące wyborów do krajowego parlamentu wskazują, że opozycja zjednoczona we wspólnym froncie jest w stanie odsunąć PiS od władzy.

I tak – sondaż z panelu Ariadna wskazuje, że PiS pozostałby u władzy, gdyby obok Koalicji Europejskiej oddzielnie startowała Wiosna Roberta Biedronia. PiS uzyskałby 33 proc. poparcia elektoratu, KO – 29 proc., zaś Wiosna 10 proc. Zupełnie inne nastroje byłyby, gdyby Schetyna wraz z Biedroniem zwarli szyki, uzyskaliby wspólnie 36 proc., a PiS tylko 31.

Wezwanie Schetyny do debaty zawiera jedną ukrytą myśl, która zwraca uwagę na Biedronia – mianowicie szef PO uważa, że „nie potrzeba do (debaty z Kaczyńskim) osób trzecich”. Osoba trzecia – Biedroń – też zgłosiła się do rozmowy z Kaczyńskim. Szef Wiosny uzyskał odpowiedź w tej kwestii od Beaty Mazurek: „no dobra, pośmialiśmy się”.

Kaczyński śmieje się z Biedronia na Nowogrodzkiej albo na Żoliborzu. Do „debat” wysyła swoich sprawdzonych „zwycięzców”, jak Beatę Szydło, która niedawno odniosła „sukces” ze strajkującymi nauczycielami i podpisała porozumienie z nauczycielską Solidarnością w osobie Ryszarda Proksy.

I jako Proksa może być potraktowany Biedroń. Kaczyński na przykład zechce delegować do rozmów z nim Mateusza Morawieckiego, który nie ma żadnych uprzedzeń, aby kłamać w żywe oczy. W rozgrywaniu i szczuciu prezes PiS jest mistrzem. Ale wszystkie atuty są w rękach opozycji. Za PiS stoi tylko 19 proc. wszystkich Polaków.

Oby nie okazało się, że nadal obowiązuje jedno z najbardziej znanych powiedzeń o Polakach, że „i przed szkodą, i po szkodzie głupi”. Druga kadencja PiS u władzy to zniszczenie demokracji w kraju, zaprowadzenie autorytaryzmu katolicko-narodowego, no i wykopanie nas ze struktur europejskich. I bynajmniej nie jest to wizja drastyczna.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

27
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
17 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
antyuzurpatornie jakosDarkaJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

” Druga kadencja PiS u władzy to zniszczenie demokracji w kraju, zaprowadzenie autorytaryzmu katolicko-narodowego, no i wykopanie nas ze struktur europejskich”. I cierpiałaby z tego powodu tylko inteligencja. Motłoch byłby zachwycony, bo jemu inteligencja ( w sensie zarówno zawartości głowy jak i warstwy społecznej ) nie jest do niczego potrzebna.
Edek z „Tanga” Mrożka rozpiera się na krześle i drze ryja na nauczycieli, a jeśli wygra, to dopiero pokaże, co potrafi.

smętek
smętek

Moje pokolenie „Tango” czytało i omawiało obowiązkowo. Nie chcieliśmy uwierzyć naszej cudownej Pani Profesor, że coś takiego może się zdarzyć.

Jarek
Jarek

Ja osobiście nie zamierzam tracić życia na drugą kadencję PiS. Ich druga kadencja oznacza moją emigrację i koniec płacenia moich podatków w Polsce. Dziękuję i żegnam katolicko-narodową wspólnotę.

Zgredzinka
Zgredzinka

Dobrze się jednak w takim wypadku zastanów, bo populizmy się szerzą, a emigracja to czasami „złota klatka”.
Nie każdy potrafi żyć na obczyźnie, a urządzanie się „w dupie” już przerabialiśmy.
Piszę to jako emigrantka z 30 letnim stażem.

kos
kos

A ja, emigrantka z 27 letnim stazem, przylaczam sie do prosby o zastanowienie. Minelo 27 lat, osiagnelam wiek emerytalny I wracam. To moj kraj, moja Ojczyzna I nie moge sie z nia rozstac.

Zgredzinka
Zgredzinka

Witaj w klubie.
Uważaj tylko z tym powrotem pod względem formalno-prawnym, gdyż wiekszość z nas ma z tego powodu znaczne ograniczenia.

Alex7
Alex7

Uważam, że największym zagrożeniem dla Polski Kościół Rzymsko Katolicki ( KLER ) połączony z PiS jest to największe zagrożenie i jedyne. KLER niszczył i nadal niszczy kulturę naszych przodków Słowian wymordowali Świętych Kapłanów, wymordował Kapłanki Bogini Łady z Jasnej Góry a te kobiety, które przeżyły były sprzedawane do ówczesnych burdeli. Podobnie stało z Arkoną ostatnim bastionem obronnym przed hordą barbarzyńców ( 12 czerwca 1168 roku ) niby niosący „Dobrą Nowinę ” a tak naprawdę nieśli śmierć i zniszczenie i zagładę. Obecni niektórzy księża są pyszni i kieruje nimi obłuda, dwulicowość i chęć władzy.

Jantar
Jantar

Demokracja to już jest zniszczona, co widać po komentarzach miłościwie nam rządzących i kleru na każdym niemal kroku, w każdej niemal sytuacji. Inteligencję PiS wychowa nową, która będzie rządzić przez kilka pokoleń. A analfabetyczny motłoch wszystko łyknie i przyklaśnie. Ciekawe jednak, co motłoch powie, jak pisowska inteligencja zrobi z niego niewolników „ludzkich panów” i plebanów…

tak jest
tak jest

Wszystko prawda, tyle że nie można mówić o „inteligencji pisu”, bo pisuary to dyktatura chamów!

Jantar
Jantar

PiS-owska inteligencja w znaczeniu nowej elity, którą buduje Kaczyński…

Wojciech K
Wojciech K

A ja napiszę prowokacyjnie.Oczywiście,marzę wręcz o tym,żeby faszystowska banda wylądowała tam,gdzie ich miejsce.Ale z drugiej strony ( z góry przepraszam jeśli kogoś urażę,a że tak będzie,jestem pewien)mamy tak niedojrzałe i wsobne społeczeństwo,że jestem za tym,żeby faszyści wygrali.Moim zdaniem,jeśli nie nastąpi totalna katastrofa,nic nie zmieni się w tych małych główkach.Jesteśmy przypadkowym społeczeństwem.Nie tworzymy wspólnoty.Większość społeczeństwa patrzy jedynie na czubek własnego nosa.Rozumni ludzie zdają sobie doskonale sprawę,że to głównie dzięki tak znienawidzonemu Tuskowi,przeszliśmy przez kryzys w miarę bezboleśnie.Proszę zauważyć,że faszyści rządzili i rządzą podczas koniunktury.Nic nie da,że wygra opozycja (oczywiście to duży skrót myślowy). W następnej kadencji,bez względu na to,kto wygra,nadejdzie kryzys,a… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Nie ma czasu na takie eksperymenty. Polska grzęźnie w bagnie.

Jantar
Jantar

Rozumowanie słuszne, ale spójrz na Wenezuelę. Lud już się obudził, że za całą pensję za miesiąc pracy może kupić co najwyżej kilka bułek albo chleb, wyszedł na ulicę, a prezydent stłumił demonstracje przy pomocy wojska Putina. A Chavez i Maduro doprowadzali Wenezuelę do bankructwa przez ponad 20 lat – kraj jest bogaty z powodu ropy. Ostatnio czytałam, że Maduro wywiózł kilkadziesiąt ton złota ze skarbca państwowego do Rosji.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak by było najlepiej, problem tylko w tym, że po następnych 4 latach tak demoralizujących rządów, ze świecą będzie szukać … tych sprawiedliwych.
Nawet młodzież będzie już tak głęboko moralnie „przenicowana”, że nie będzie w stanie poprowadzić kraju we właściwym kierunku, a ich rodzice będą albo skorumpowani, albo zastraszeni.
Jednym słowem, stworzone zostało podglebie dla … totalitaryzmu.
Kolejnego w dziejach ludzkości.
Widać tak to musi się cyklicznie odbywać, że jedni oddają życie w walce o wolność, a jej beneficjenci sobie tej wolności zupełnie nie cenią, uważając, że się im ona z racji urodzenia słusznie należy i oddają ją za „szklane paciorki”.

Joanna
Joanna

Tylko żeby ci którzy tak ochoczo głosują na PiS nie byli potem zdziwieni jak dostaną od swego guru kopa w cztery litery. Bo już nie będzie pieniędzy na rozdawnictwo. Zadłużenie kraju rośnie a będzie jeszcze większe. Ocet na półkach sklepowych przerabialiśmy po rządach Gierka. Po rządach Kaczyńskiego może już nawet nie być octu. Wszystko na kartki a brak pieniędzy na ich wykupienie. Do tego dążą głosujący na PiS.

Zgredzinka
Zgredzinka

No może tym razem nie będzie aż tak źle, bo w końcu od 3o lat funkcjonujemy w innym systemie, ale jak pokazuje węgierski przykład, gdzie Orban też jednorazowo wypłacił emerytom „trzynastkę“, a potem jak zdobył większość konstytucyjną i zmienił ustawę zasadniczą, to już nigdy nikomu nic nie dał (oprócz skorumpowanych oligarchów)… bo nie musiał, należy wnosić, że i u nas powtórzy się podobny scenariusz. Nieogarnięci emeryci poczłapią do urn wyborczych podziękować „karmiącej ręce“ za dobrodziejstwa i na tym się im ten dobrobyt skończy. A że przywyknięci są już do dyktatury z okresu lat słusznie minionych, więc przyjmą za oczywistość, że… Czytaj więcej »

Darka
Darka

Mam takie same obawy. Gdy przed kilku laty Kaczyński obiecywał, że „będziemy mieli jeszcze Budapeszt w Warszawie”, śmiałam się, bo nie wierzyłam, że uda mu się otumanić tak dużą grupę ludzi. Dziś się już nie śmieję, jestem przerażona. Brakiem solidarności w społeczństwie, „tumiwisizmem” młodych. Oni mają na to wszystko jedną odpowiedź- wyjadę z tego kraju. A co z tymi, którzy wyjechać nie mogą?? Pokolenie 55+ pamiętające dobrze lata osiemdziesiąte i dziewiędziesiąte ubiegłego wieku, nie ma siły ponownie walczyć o wolność jak w tamtych latach. Młodzi patrzą się na nas jak na dinozaurów i dokładnie nie wiedzą czemu się buntujemy, przeciw… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

No, jednak trochę się ostatnio buntują … a przynajmniej próbują.

paragraf22
paragraf22

Skoro Kaczyński boi się debaty ze Schetyną, to Schetyna powinien wybrać fragmenty z różnych przemówień prezesa , 0uścić je na ekranie i obalać wypowiedziane przez niego kłamstwa. To by była taka wirtualna debata. Przypuszczam, że prezesa by całkiem pokręciło gdyby coś takiego zobaczył.

antyuzurpator
antyuzurpator

Akurat wczoraj przypadkowo trafiłem na swoim pendrive na odcinek „Ucha Prezesa”, w którym Prezes dowiaduje się o wecie Adriana i demoluje swój pokój. To chyba byłoby coś takiego, albo i gorszego.

Zgredzinka
Zgredzinka

Świetny pomysł, godny zasuflowania sztabowi wyborczemu KE.
Mają swoje biuro i zapewne adres pod który można kierować korespondencję.
Każdy przebłysk inicjatywy obywatelskiej powinien być dla nich na wagę złota.

bisnetus
bisnetus

A pod jakim względem autorytaryzm katolicko-narodowy jest lepszy lub gorszy od autorytaryzmu ateistyczno-liberalnego? W tym, że zamiast przymusu szkolnego przedmiotów lansujących nihilizm, seksizm i relatywizm będzie przymus szkolny przedmiotów lansujących nacjonalistyczny „patriotyzm”, wsteczniactwo i fundamentalizm? Albo, że zamiast pałować i linczować bez sądu klechów katolickich na ulicach i w grobach jako rzekomych zboczeńców i zbrodniarzy (jak choćby ostatnio sprawa ks. Jankowskiego) będzie się pałować i linczować Żydów lub kukły Judaszów? Albo, że zamiast wywalania z pracy i wsadzania do więzienia lekarzy odmawiających dokonania aborcji, będzie się wywalać z pracy lub sadzać do więzienia sędziów, którzy „kradną kiełbasę” nie tę, którą… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Słusznie, czyli najprawdopodobniej nie będziesz głosował …. już nigdy.

smętek
smętek

Odpowiedzialni dziennikarze piszą mądre teksty. Biją na alarm. Zastanawiam się jaki procent Polaków zrozumie co to autorytarna władza i jakie będą konsekwencje jej usankcjonowania. Dla większości Rodaków demokracja to dopust boży, trzeba myśleć, dokonywać wyborów, ponosić odpowiedzialność za własne decyzje. O ile łatwiej i przyjemniej żyć dostając gotowce i nie trzeba czasu na myślenie tracić. Smutna ta nasza rzeczywistość.

Zgredzinka
Zgredzinka

Bingo !!!

nie ja
nie ja

Już wiem na kogo nie glosowac, ale caly czas nie wiem na kogo ten glos oddac?!

antyuzurpator
antyuzurpator

Na tych, którzy dają największą szansę na obalenie tych, na których nie chcesz głosować.