Drżyj rządzie, górnicy są już ostro wkurzeni

Drżyj rządzie, górnicy są już ostro wkurzeni

Jeśli prezes Kaczyński myśli, że walka wewnątrz koalicji przesłoni górnikom ich własne problemy, to grubo się myli. Właśnie Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” ogłosiła pogotowie strajkowe i liczy, że i pozostałe związki do niej dołączą.

Związkowcy zdają sobie sprawę, że „cała nasza gospodarka stoi w obliczu trudnej transformacji. Jednak
proces ten musi przebiegać w oparciu o dialog z partnerami społecznymi oraz zasadę, wedle której każde likwidowane miejsce w energetyce, górnictwie i przemyśle ciężkim zastępowane będzie równowartościowym miejscem pracy w nowopowstających branżach. Politycy rządzącej obecnie koalicji Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie deklarowali publicznie realizację takiego właśnie modelu transformacji
” jednak, przedstawione przez rząd propozycje, są dla nich nie do przyjęcia.

Nawiązując do decyzji UE, by cel redukcji emisji CO2 na 2030 r. do 55 proc. oraz osiągnięcia przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 r RKSGiE wskazuje, że „stoi to w rażącej sprzeczności z informacjami przekazanymi przez Premiera Mateusza Morawieckiego, jakoby ustalenia ubiegłorocznego szczytu Rady Europejskiej umożliwiały Polsce przeprowadzenie transformacji gospodarki we właściwym tempie i środkami dostosowanymi do naszych warunków oraz osiągnięcie neutralności klimatyczne w późniejszym czasie„.

To wyraźnie pokazuje, że rząd robi górników na szaro, i jednocześnie udowadnia, że nie zamierza on nic zrobić z tak „skrajnie szkodliwymi dla polskiej gospodarki działaniami poszczególnych krajów UE”.

Związkowcy wskazują na bierność rządu, co skończy się tragicznie, bo nie walcząc o sprawiedliwą transformację doprowadzi on do drastycznej likwidacji miejsc pracy i zubożenia społeczeństwa.

Jednocześnie dali Morawieckiemu czas do dzisiaj, by wziął udział w rozmowach o transformacji górnictwa i energetyki. Jeśli premier nie raczy się osobiście zaangażować i nie spełni ich żądania, górnicy zapowiadają ostre protesty.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Polka gorszego sortuvioletChermesZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Nasz Polski, Narodowy węgiel przyjedzie z Mozambiku!

Chermes
Chermes

Raczej z Rosji. 🙂

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Z anektowanego Donbasu.

violet
violet

Kiedy likwidowano moje miejsce pracy, fabryki włókiennicze w Łodzi, Autosan w Sanoku oraz masę innych zakładów pracy, które ponoć były nierentowne, to pies z kulawą nogą się tym nie interesował. Ludzie szli na bruk i tyle. A z górnikami cackamy się jak z niemowlakami. Przecież wiadomo, że nasze górnictwo (oprócz paru prywatnych kopalń) generuje wyłącznie straty. Jak długo jeszcze będziemy dopłacać do nieudaczników, którzy nie potrafią sobie znaleźć pracy i ich żon, które całe życie siedzą na d… w chałupie? W końcu cały budżet państwa pożrą.