Duda o obecnej Konstytucji: „dokument przejściowy”

Duda pojechał do sądu do Krakowa, choć nie było wymogu osobistego stawiennictwa

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę Pomorze i spotkał się ze swoimi zwolennikami w Nowym Dworze Gdańskim. Kilkaset osób zgromadziło się na placu przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury. Wielu z nich przyniosło ze sobą biało-czerwone flagi, a także emblematy Prawa i Sprawiedliwości oraz transparenty m.in. o treści „Obronimy konieczną dobrą zmianę”. Wśród zgromadzonych dzieci rozdawały „Gazetę Polską Codziennie”.

Duda przemawiając do zebranych wielokrotnie powoływał się na przepisy prawa i na Konstytucję. W tym kontekście wychwalał projekt przekopu Mierzei Wiślanej, program 500 + i cofnięcie wieku emerytalnego.
Na koniec – jakby zapomniawszy o tym, że w obowiązującej dziś ustawie zasadniczej, zapisany jest urząd prezydencki, który dziś ma zaszczyt pełnić – stwierdził, że jest to dokument „przejściowy”, który powinien być zmieniony. – „Wiele ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, jak Kornel Morawiecki czy Jarosław Kaczyński, a także Lech Kaczyński chcieli nowej Konstytucji” – stwierdził Duda. – „Bo wiedzieli, że ta Konstytucja była Konstytucją okresu przejściowego. Została przyjęta, kiedy obóz Solidarności nie był u władzy, ma już 20 lat i należy pomyśleć o jej zmianie. Dlatego namawiam was, abyście włączyli się w temat zmiany Konstytucji i wzięli udział w referendum, które zaplanowałem na 11 listopada przyszłego roku na 100-lecie polskiej niepodległości”. Na te słowa zgromadzeni zaczęli skandować „Chcemy nowej Konstytucji”.

Na marginesie tego spotkania oraz przemówienia Andrzeja Dudy trzeba zadać kilka pytań. Kiedy – zdaniem prezydenta – obóz „Solidarności” przejął władzę? Jakim cudem Duda jest mieszkańcem Pałacu Prezydenckiego? Czy mógłby wreszcie przestrzegać obecnej Konstytucji, zamiast tworzyć nową?
(Źródło: TVN24)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
9 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
WiśniabartTedMaciek123454321Jacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polak26
Polak26

Racja, co to za konstytucja w której nie ma wpisanych wartości europejskich takich jak chrześcijaństwo i katolicyzm. Dobrze że jest wpisane że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Waldemar
Waldemar

Przypominam panu Polakowi26 początek Preambuły do Konstytucji: „My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,..” Warto podkreślić słowo: „wszyscy”, a nie wyłącznie katolicy, jak zapewne uważa autor powyższej uwagi. To jedno. Co do Konstytucji o której mówi prezydent, to warto wspomnieć, iż już jedna PiS spłodził i szybko ją po wyborach zdjął ze swojej strony. Nie było się czym chwalić?

Maciek123454321
Maciek123454321

Czytałem to gówno, wyprodukowane w 2010 roku. Coś obrzydliwego.

bart
bart

Adrian Budyń to prezydnet przejściowy

Maciek123454321
Maciek123454321

Co to za konstytucja, w której nie ma zapisu o wieczystej przewodniej roli Jedynej Słusznej Partii – PISuaru? Człowiek, pomyliłeś piaskownice. Idź stąd do swojej kochanej dudy.

Ted
Ted

Oooo, wracają trolle PiSowskie.
Witamy „serdecznie” 🙂

Wiśnia
Wiśnia

A czy tobie polaku 26 Duda powiedział na co chce zmienić obecną konstytucje, bo ja na razie słyszę tylko pieprzenie – zamieńmy konstytucje. Ale żaden jełop nie powie na co ją zmienić. Może ty nas oświecisz. Wtedy będzie możliwość dyskusji, bo na razie to jest czysta demagogia.

antyuzurpator
antyuzurpator

Dobre, przejściowy prezydent będzie nam tu Konstytucję oceniał.
On jest strażnik, a nie recenzent, czy choćby konsultant. Tako rzecze Konstytucja.

Jacek
Jacek

Ten pajac strażnikiem Konstytucji?

antyuzurpator
antyuzurpator

Objaśniam więc: W pierwszym zdaniu przedstawiłem sytuację, czyli buńczuczne zapowiedzi Adriana, wykpiwając je poprzez grę słów, polegającą na zamianie „przejściowa Konstytucja” na „przejściowy prezydent”. Identycznego manewru użył wczoraj ktoś z polityków (p. Gasiuk-Pihowicz?), mówiąc „przejściowa prezydentura”. W drugim zdaniu podałem, jaką rolę _WEDŁUG_KONSTYTUCJI_ ma pełnić prezydent. Chyba nie wierzy Pan, że ja i ta 60-procentowa „mniejszość” Polaków, tzw. „gorszy sort” uważa, że Adrian faktycznie pełni tą rolę? To, że drugie zdanie określa powinność prezydenta, a nie jego aktualne działania podkreśliłem w trzecim zdaniu. Tłumacząc z polskiego na polski, oznacza ono „tak stanowi Konstytucja”. Forma zdania jest nawiązaniem do traktatu filozoficznego… Czytaj więcej »

PiJar
PiJar

Musimy skupić wszystkie siły na obronie obecnej Konstytucji! Jeśli PiS wprowadzi tą zapowiadaną w swoim projekcie, to wówczas permanentny stan wyjątkowy w państwie będzie normalnością, a obywatele zostaną zróżnicowani na sorty według kryterium etnicznego, wyznaniowego, orientacji seksualnej i co tam jeszcze te matoły wymyślą. Obudźmy się! Opozycjo, wypracuj wreszcie jakąś wspólną strategię! To najważniejsza, ale już ostatnia linia obrony przed kaczofaszyzmem!

Jacek
Jacek

A po co maja wymyślać… wzorce i to obficie tych podziałów były dostarczane do Polski od sąsiadów takich jak III Rzeszy i ZSRR.