Duda o wycofaniu przez Macierewicza wniosków o awanse dla generałów dowiedział się… z mediów

Duda o wycofaniu przez Macierewicza wniosków o awanse dla generałów dowiedział się... z mediów

– „Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie” – ogłosiła w komunikacie rzeczniczka MON, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz. Oznacza to, że Macierewicz musiał pogodzić się z tym, że 14 wytypowanych przez niego oficerów przynajmniej na razie nie zostanie awansowanych.

Jak podkreśliła rzeczniczka, „Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich. Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach”.

Okazuje się, że prezydent dowiedział się o tym… z mediów. Szef BBN Paweł Soloch pytany o decyzję szefa MON w radiowej Trójce podkreślił, że „co do zasady prezydent o takich decyzjach nie powinien się dowiadywać z mediów. Według mojej wiedzy, pan prezydent w tej sprawie nie otrzymał żadnej informacji z MON wcześniejszej” – dodał.

Spór między Dudą a Macierewiczem – nie tylko w tej sprawie – trwa od dawna. Pierwszy raz nominacji generalskich prezydent odmówił w listopadzie ubiegłego roku, jednak w końcu awansował wskazanych przez Macierewicza oficerów.

W tym roku przed Świętem Niepodległości szef BBN Paweł Soloch poinformował, że Macierewicz złożył 14 wniosków nominacyjnych, ale mianowania nie będzie. – „Pan prezydent zwrócił się o dodatkowe informacje. Przedstawił swoje sugestie za pośrednictwem biura również w zakresie polityki kadrowej” – mówił Soloch. Jak dodał, Andrzej Duda „oczekuje odpowiedzi na pytania i pewne sugestie”. dotyczące nie tylko nominacji, ale również innych spraw.

Tymi innymi sprawami było m.in. odebranie przez podległą MON Służbę Kontrwywiadu Wojskowego dostępu do informacji niejawnych gen. Jarosławowi Kraszewskiemu. Generał jest dyrektorem departamentu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. Decyzja SKW praktycznie uniemożlia mu wypełnianie obowiązków. Kolejnym spornym zagadnieniem są różnice poglądów między BBN a MON w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia wojskiem. Dotyczą one m.in. prerogatyw prezydenta i samych struktur.

bt

Źródło: onet.pl, polskieradio.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
antyuzurpatorwiśnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiśnia
wiśnia

Musi Antoś dostał zjebke od Jarka.

antyuzurpator
antyuzurpator

Jak trzylatek w piaskownicy – typowe zachowanie macierewicza.
Mamusia kazała antosiowi oddać łopatkę właścicielowi, to odda, ale z zemsty i złości przed oddaniem ją złamie, zniszczy.