Duda przehandlował z Kaczyńskim niezależność sądownictwa

PiS zaplątał się we własne nogi? Ustawa nie znosi obowiązku… osobistego pokwitowania

Trójpodział władzy znajdzie się w jednych rękach – prezesa PiS.

Znamy zatem ustalenia w sprawie ustaw sądowniczych, jakie niekonstytucyjnymi procedurami poczynili Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda. Cała władza przechodzi w ręce PiS, sądownictwo powszechne domyka dyktat PiS, trójpodział władzy znajduje się w jednych rękach – prezesa Kaczyńskiego.

Od początku przecież nie chodziło o reformę sądownictwa, tylko, w jaki sposób nad nim uzyskać władzę. Jedna ustawa – najważniejsza z punktu widzenia obsady władzy sądowniczej na terenie Polski – przeszła już w lipcu z podpisem Dudy.

Dwie inne zawetowane przez prezydenta w istocie były pretekstem do handlu politycznego między zapleczem Dudy i obozem Kaczyńskiego, a przy okazji protest obywatelski został uciszony i wyrolowany.

Patryk Michalski z RMF FM ustalił, jak ma wyglądać ustalona przez Kaczyńskiego i Dudę reforma. Jeden punkt w tych zapisach jest ważny, reszta to bicie piany, zmyłka, mgła. 15 członków Krajowej Rady Sądowniczej będzie wybieranych przez… prezydium Sejmu, w którym większość ma PiS.

Zapisy w ustawie są bardziej skomplikowane, powodujące, iż procedura sejmowa jest rytuałem. Czyli wiadomo, co ma zapaść, ale „panie i panowie, musimy się powygłupiać, bo sejm i sądownictwo to instytucje poważne dla publiki”.

Jest to zwykłe zaciemnienie proceduralne, wciskanie kitu. Każdy z klubów poselskich może zgłosić 9 kandydatów na członków KRS z gwarantowanym znalezieniem się jednego na ostatecznej liście. Kto ma się znaleźć na liście 15 kandydatów, decyduje wspomniane prezydium Sejmu, w którym PiS przepuszcza, co i kogo chce, bo ma w nim większość.

Lista 15 kandydatów na członków KRS jest głosowana przez Sejm, najpierw ma uzyskać 3/5 (rytuał, który nie przejdzie), a jak nie uzyska tej większości (bo nie uzyska) dochodzi do drugiego głosowania na listę – tym razem wystarczy kwalifikowana większość.

Ileż w tym rytuale picu, wciskania kitu ciemnemu ludowi, że to demokracja. Ustawa jest niekonstytucyjna, ustrój zostaje w ten sposób złamany. KRS jest więc we władzy polityków PiS, gdyż będą mieli w nim większość, co najmniej 9 członków. Wszystko więc na forum KRS są w stanie przegłosować.

Co Duda w tym handlu z prezesem uzyskał? Najprawdopodobniej sprawy zagraniczne przechodzą w ręce jego zaplecza, a także inne ważne dla niego trofeum – głowę Macierewicza. A na polityczną dekapitację ministra obrony narodowej wskazują jego brednie o nowym złotym cielcu spisku w Wojsku Polskim – „złotym funduszu”.

Sądownictwo zatem przestaje być niezależne. Co dalej? Władze Unii Europejskiej upomną się o demokrację w Polsce, nakładając na nasz kraj rezolucje, a potem różne bolesne sankcje. Społeczeństwo obywatelskie wyedukowane przez młodych prawników w czasie lipcowych protestów też nie popuści, aby dyktatura swobodnie wzięła naród za mordę.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
TedJanekmagdalenaWaldemarmędrkowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Czyżby konieczny był Majdan? A stać na to nieruchawe społeczeństwo, któremu nie chce się nawet pofatygować do lokalu wyborczego? Rzeczywiście, Polak, Węgier – dwa bratanki, i tu, i tam nieruchawe społeczeństwo, które, gdyby tylko kiwnęło palcem, zmiotłoby – i Fidesz, i PiS. „A, ja myśle, ze panowie duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!” I jeszcze jeden cytat: „Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur ostał ci się ino sznur” (Stanisław Wyspiański – „Wesele”) Przegrywamy naszą szansę, sramy na najlepszą od 500 lat… Czytaj więcej »

Sobiepan
Sobiepan

Macku, radzisz mi zebym nie „tracil nerw” na Iwana- (Janka), a sam nie stosujesz sie do tych rad. „Co o nas będą sądzić nasze dzieci i wnuki?”. Ja jestem „cwany”, bo mam dzieci i czesc wnukow u bylej zony w Hameryce- byle dalej od tej tepej warstwy klientow sklepikow GS-u, ktorzy dalej belta na polce niczego nie widza i niczego nie rozumieja. Sam tez BYWAM w Polsce tylko tranzytem, tym nie mniej odczuwam fizyczny bol, kiedy spotykam sie z przyjacioly, czy zwyczajnie w przedziale kolejowym slucham rozmow i dyskusji. Cholernie to wszystko boli.

smętek
smętek

To prawda! Komu z tych konsumpcjonistów chciałoby się tak ostro protestować. Oni nie przeczytali jeszcze Orwella i nie rozumieją co ich czeka. A Pana trafne posty zawsze z przyjemnością czytam.

Janek
Janek

„Czyżby konieczny był Majdan? A stać na to nieruchawe społeczeństwo”- czy stać na to społeczeństwo, to nie wiem, ale na pewno stać Sorosa. Mógł finansować Majdan na Ukrainie, może i w Polsce.

Wojtek
Wojtek

Tak więc mamy już dyktaturę.Bo faszyzm mamy od 2 lat.Jakże śmieszne wydają się teksty,również na łamach naszego szacownego portalu,że w prezydencie nadzieja.Kto miał złudzenia co do „długopisa”,pewnie ma teraz kaca.A,przepraszam.Pełna dyktatura nastapi po rozwaleniu wolnych mediów,co zapewne nastąpi niebawem.Tym sposobem karaluch zdobędzie pełnię władzy i dołączy do reszty karaluchów jak Łukaszenka,Putin,Erdogan i Orban.Zacne towarzystwo.Mam nadzieję że ta gnida stanie kiedyś przed Trybunałem Stanu.Dlatego powątpiewam,czy zdecyduje się na objęcie premierostwa.Po co odpowiadać głową,jak ma się pod ręką inne karaluchy,które wykonują karnie rozkazy.Obstawiam na karalucha nr 2,czyli Morawieckiego.To typ pozbawiony,jak jego wódz jakichkolwiek hamulców i zasad etycznych.Smutne to.

Janek
Janek

„Tak więc mamy już dyktaturę”- dopiero od dziś ta dyktatura? Od dwóch lat słyszę i czytam o tej okropnej dyktaturze, a Pan zauważył to dopiero dzisiaj? No, to albo jest Pan gamoniem, albo był Pan okłamywany.

Wojtek
Wojtek

Pisowski trollu,naucz się czytać ze zrozumieniem.Ale zapewne Twój orzeszek nie przewiduje takiej opcji.Brak wykształcenia?Gamoniem nazywaj swoich pobratymców i zacznij pisać na jedynie słusznych portalach,zamiast zaśmiecać swoimi „myślami” nasze forum.No tak,ale wśród swoich nie bedziesz mógł się wyróżnić.Jakie to smutne.Ego znów nie połechtane….

smętek
smętek

To co się stało dowodzi jak marnych mamy publicystów. Prowadzono dywagacje czy kurdupel zostanie premierem. To jest mściwy dyktator wynajmujący rozlicznych kretynów do wypełnienia zleconych zadań. Ciekaw jestem co zrobią ci młodzi, mający podobno, recepty na przebudowę państwa. Nie myślę oczywiście o narodowcach ale o tych co tak ochoczo krytykowali wszystko co działo się w latach 2007-2015.

Waldemar
Waldemar

Fakt. Nawet na tym portalu czytałem jakieś klituś-bajduś Dorna o Szydło spiskującej z Dudą w jakimś nadmorskim grajdole. Przez kilka miesięcy karmiono nas wyssanymi z palca rojeniami o „rozłamach”, „frakcjach”, „Adrianie, co chce się wybić”. .. No i wybił się… Jedyne, minimalne raczej, dobro, które wypływa z ostatnich dni to nauka, by nie brać się na pisowskie plewy. Wszelkie tarcia są , jak sami stwierdzili, kłótniami w rodzinie. A ja bym raczej rzekł: jak w mafii. Można się brać za łby, ale i tak o wszystkim decyduje capo di tutti capi.

mędrkowski
mędrkowski

Myślę, że KODUJ24 nie powinien się cieszyć, z tego powodu, że Trolle Schefernakera wzięli się za obróbkę komentarzy. Osłabia się w ten sposób zamierzone oddziaływanie komentarza.

Ted
Ted

Wręcz przeciwnie, wg mnie wszechobecne minusy pod komentarzami to powód do zadowolenia. Zainteresowali się nami, czyli czują zagrożenie z tej strony. Oby tak dalej

Maciek123454321
Maciek123454321

Interweniowałem już u administratorów, Mam pomysł, jak się pozbyć tej szarańczy. Wprowadzić obowiązek logowania się i zablokować niezalogowanym minusować. Ten sam problem ma WP.

magdalena
magdalena

Coś dzisiaj pisie-misie są b. aktywne, za kacze srebrniki będą stawiać minusy. Mam was gdzieś, tak jak i Popaprańców i Szmatławców (PIS) oraz ich prezydenta. Za psucie demokracji i wprowadzanie stalinokaczej dyktatury oraz zniewalanie ludzi przeklinam i będę przeklinać pisiory i PADa codziennie rano i wieczorem i życzę wam wszystkiego najgorszego,

Ted
Ted

AMEN !!